Sežrané kontakty stykače

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#16 Příspěvek od MiraSt »

Tisíckrát za den se stačí obrušovat. Jednou za čas - zoxidují nebo se zapráší. Opravuji nabitým kondenzátorem cca 4 µF/400V. Hodí to jiskru a funguje to dlouhodobě.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

To vyměněné se taky nemačkalo zrovna málo. Ovšem nevím, jestli ta mašinka třeba předtím někde déle nestála. Každopádně to fungovalo a najednou přestalo.
Ale to není podstatné, jeden případ. Jestli jsou ovšem tyto tlačítka proslulé svou nespolehlivostí (nevím, potkal jsem i hodně funkčních), zajímalo by mě proč. Nějaký materiál, který se jinde nepoužívá? Nedostatečná samočistící schopnost? Že neměly kontakt se stát může, ovšem když nevodily ani po vyčištění? Nevím už jak jsem to tehdy dělal, ale předpokládám, že jsem ty kontaktní plošky leštil o papír.
Zajímavý nápad s tím kondem :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

fyzikálně materiálovou příčinu jsem nikdy nezjistil, ostatně i se znalostí příčiny by problém nezmizel. Prostředí kde spínací jednotky pracujou(ovaly) nezměním a jiné vhodnější materiály na kontakty taky ne.
Tady ve stykači to aspoň je dobře přístupné, TAH2 jsou lepené a bez destrukce je neotevřeš.
Propálení kontaktu výbojem je hezké, ale nevím jestli nehrozí spečení napevno, to se taky pokaždé nehodí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Kontakt 60 a jemne oskrabem malym skrutkovacom. Stykac som sice neriesil, ale v rele alebo mikrospinacoch to funguje dobre.

Prepalenie kondenzatorom bude mat pochybny efekt, pravdepodobne bude potom vodiva len velmi mala plocha kontaktov.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Otkundes »

U čištění silových kontaktů se mi osvědčil pilníček na nehty. Případně ho lze rozměrově upravit na brusce.
A u relátek, Kontox a následné protažení proužku novinového papíru, až zůstane po protažení papír čistý.
S nevodivými kontakty po jejich očištění, jsem se ještě nesetkal. Možná koroze v místě zanýtování kontaktu a jeho vývodu?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Kremik píše:... Přeměřil, nevodila, prohlíd ji, vizuelně vypadala v pořádku, pokrčil rameny a nahradil ji novou. Vzal jsem si ji, protože se mi nechtělo věřit že nevodí, ale opravdu, nevodila. Ani po několikerém očištění kontaktů. ...Čím to tedy je že někdy/některé nevedou?
Taky si myslím, že mohlo dojít k problému v místě spojení(roznýtování) kontaktu s přívodním páskem. V agresivním prostředí a pokud jsou spínané proudy stejnosměrné/malé se může vytvořit nějaký nevodivý sajrajt.

V případě jističe V40E to může být podobné. Primárně se počítalo s ovládáním pomocných obvodů ve střídavé síti 220V. Pokud kontakty spínaly "jen malé napětí pro tranzistorové obvody" (stejnosměrné), a v agresivním prostředí, mohlo dojít ke stejnému jevu na spoji dvou kovů.
Probití cesty kondenzátorem mohlo zoxidovanou bariéru prorazit a "bodově svařit". Na kontakty samotné to ani nemusí mít velký vliv.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#22 Příspěvek od MiraSt »

Tak upřesním když s tím mám dobré zkušenosti. Samozřejmě musíte použít elektrolyt s takovou kapacitou aby se vám to nesvařilo. Nejenom ten TAH2, ale i Moelery a jiné takhle opravuju v pekárně kde mouka naleze i do dokonale utěsněných rozvaděčů. Mám takovou jednoduchou sestavu... Žárovka 15W E14, dioda, kondenzátor cca 1000µF. V příspěvku výše jsem se zmýlil. Kapacita je mnohem větší. Připojím, nabiju a pak mačkám tak dlouho až to střelí. A je to.
U smykových kontaktů používám jiný způsob a to žárovku v sérii s kontaktem. Tam výboj nejde použít bo bych to vypařil. Žárovku 25W. Tak opravuju mikrospínače a jiné kontakty například v pedálech jednoho kytaristy. I pomocí žárovky opravuju a zkouším mikrofonní sňůry. Zkraty zakouří, tak samo mizerný Riz, a přechoďáky se projevují poblikáváním žárovky a dýmem z vadné části.
Vlevo kodík a vpravo žárovka.
Moje teorie u mžikových kontaktů je ta, že tím zkratem se vypaří oxidy a vytvoří se tisíce mikroskopických kráterků které do sebe zapadají. Pak je přechodový odpor nula, nula, nic. A na nějaké stříbro na kontaktech kašlu. Kdyby to neoxidovalo tak by se to nekazilo. :-)
Přílohy
Fotografie-1882 1.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#23 Příspěvek od Lukar »

MiraSt- ok, jak bys řešil situaci spínání na jeřábech v ,,moučném provozu?,, Předpokládám, že najetí hnětače těsta a doba provozu je v delších časech. Ale provoz značně vytíženého jeřábu je nonstop +- svačinky, fajront, atd. cca 15hodin provozu (pojezd mostu, kočky, zdvih). Nové jeřáby mají problémek s filtry a chlazením měničů, ale to je na jiné téma. Odprásknout kontakty které sepnou, a drží delší dobu - to musím Miro vyzkoušet.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#24 Příspěvek od Lukar »

Zajímavé téma - mám problém rovněž s pomocnýma kontaktama (mašiny z 50 tých let) rovněž s kontakty ve svorkovnicích v agresívním prostředí. Ty řeším tak že před zapojením namažu silikonovou vazelínou + zatížím vstup simatiku parálně telefonní žárovkou asi 60V. Jestli máte lepší nápady - sem s tím!!!!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#25 Příspěvek od MiraSt »

Já dávám postup co pomáhá mi v mých případech. Vy si musíte vyzkoušet co bude pro vás nejlepší.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Pokusil jsem se vyfotit znečištění dalších kontaktů. Na zevšeobecnení je těch pár případů sice málo, ale jsem nakloněn tomu předpokládat, že problém není ve spojení samotného kontaktu s vývodem, ani v napálení kontaktů (na to tam ani není proud). Zdá se, že izolační vrstvička se vytvořila z nečistot proniklých na kontakty netěsnostmi, které se časem ještě upěchovaly tlakem při přitažení stykače. Dvojice kontaktů vykonávají jen axiální pohyb, nijak se po sobě nesmýkají takže o žádném samočištění nemůže být řeč. Nečistoty jsou jak na pevném, tak na pohyblivém kontaktu. Odpor měřený malým napětím multimetru větším tlakem hrotů, je v nejlepším případě v jednotkách kΩ mezi vývodem a vrškem kontaktu. Dvojice kontaktů v původním znečištěném stavu je dokonale neprůchozí.
Kontakty se daly krásně vyčistit pouhým vyleštěním gumou, celý úkon je velmi rychlý, bohužel po předchozí dost pracné demontáži. Která tedy u lepených jednotek TAH2 není možná.
Přílohy
foto 147.jpg
vyčišteno
vyčišteno
foto 142.jpg
původní stav pohyblivý kontakt
původní stav pohyblivý kontakt
původní stav pevný kontakt
původní stav pevný kontakt

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

To je prostě malá samočistící schopnost při malým proudovým zatížení kontaktů. Na ovladačce běžná věc, na silovce se to téměř nevyskytuje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“