Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno.

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady kmitočtový normály 10MHz osazené na desce termostatu a oddělovače z čítačů BM520 a BM533.
Není někde popsáno jak jsou dlouhodobě stabilní a zda po těch cca 40 letech od výroby budou mít ještě deklarovaný hodnoty kmitočtu a stability?
Přemejšlím nad nějakým kmitočtovým normálu do dílny s děličem, nejspíš dekadickým. Nedělá se náhodou nějakej "komplexní" šváb, vícenásobná dekadická dělička, co by z toho udělal 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 100Hz, 10Hz, 1Hz? Mastit z TTL se mi to nechce, 7490 jsou už docela úkej profil.
Nebo co nějakej "generátor" s fázovým závěsem na tenhle 10MHz normál, nevyšlo někde něco?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:...
Přemejšlím nad nějakým kmitočtovým normálu do dílny s děličem, nejspíš dekadickým. Nedělá se náhodou nějakej "komplexní" šváb, vícenásobná dekadická dělička, co by z toho udělal 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 100Hz, 10Hz, 1Hz? Mastit z TTL se mi to nechce, 7490 jsou už docela úkej profil.
...
Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním), nebo ti můžu pár původních 7490A přenechat ... A jsou i děličky 10 v CMOS verzi, třeba 4029 nebo 4017, ty by se pro frekvence v řádu desítek MHz a níž daly taky použít.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Myslím, že něco bylo v knize Radioamatérské konstrukce 4 (1990)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním).
74593 je osmibitovej binární čítač. Nechtěls náhodu napsat 74390, to je dvojtej dekadickej čítač.
Ale asi to je pasé. Zkoušel jsem ty dva normály a oba jsou divný. Jeden kmitá na skoro 11 MHz a termostat topí. Druhej netermostatuje a kmitá na cca 10196 kHz. Po několika minutách chodu najednou přeskočí na 10082 kHz. Nevím, co je v tom za řez krystalu ale vůbec nereaguje na dostavovací trimr ani cívku. Pokud jsem přidal paralelní malej kondík ke krystalu tak nekmitá. Paralelní kondík k trimru s kmitočtem taky moc nehne, pouze jednotky Hz. Kmitočet se dá snížit pouze při foukání fénem na komůrku krystalu. Vypadá to, že krystaly jsou na vyšším kmitočtu a ohřevem termostatu se kmitočet sníží. Takže nejdřív opravit termostat.
Zkusil jsem místo origo skleněnýho krystalu osadit jiný dva 10 MHz plechový krystaly ve velkým pouzdře. Ty mají zjevně jinej řez. Reagují na změny naprosto všech kondíků a i cívky a to až o 100 kHz. S nima by asi stabilita bylo dost mizerná.
Koukám do schematu, co to je vlastně za typ oscilátoru?
Mám funkční čítač BM520 a tak se zkusím zajícočítačem napojit na výstup normálu jak se vůbec po zapnutí chová a jak se mění knitočet s teplotou termostatu a na kolik se ten blok termostatuje.
Přílohy
normál 10MHz.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:
EKKAR píše:Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním).
74593 je osmibitovej binární čítač. Nechtěls náhodu napsat 74390, to je dvojtej dekadickej čítač.
...
Jo, sorry, přehrábnul jsem se v šupleti. Ale i s těma binárníma to jde, jen musíš doplnit sem-tam nějaký to hradlo, který to znuluje po dosažení stavu 1010 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

Něco k tomuhle tématu je v letošní PE 08-11.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Spolehat se pri mereni na desitky let stary normal neznamych parametru v neznamem stavu mi neprijde jako dobry napad. Posli to do popelnice a postav treba tohle s mnohem lepsimi parametry https://svetelektro.com/clanky/citac-s- ... -uvod-912/

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Spolehat se pri mereni na desitky let stary normal neznamych parametru v neznamem stavu mi neprijde jako dobry napad. Posli to do popelnice a postav treba tohle s mnohem lepsimi parametry https://svetelektro.com/clanky/citac-s- ... -uvod-912/
Co by se od Tebe dalo jinýho čekat? Vše zahodit a nakoupit čínský sračky. A dáš nepoužitelný odkaz kde jsou schemata v tak mizerný rozlišovačce, že jsou nečitelný a ani pro inspiraci nepoužitelný. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

pepik9 píše:Něco k tomuhle tématu je v letošní PE 08-11.
Díky, ten seriál od Šedivýho je docela dobrej. Akorát že PE 11 se na Uložto nějak nevyskytuje. :(
A s tím rubidiákem si ze mě asi dělaš srandu, co? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Je to stary a mizerne fungujici kram, vazne to chces pouzivat jako normal, na ktery musi byt spoleh? To pak budou ty konstrukce vypadat :-)
Nekdy mam pocit ze je to tu spis o schranovani stare vetese nez o elektronice hodne 21 stoleti. Cim starsi kram, tim je lepsi.

Zivotnost tech veci proste uz skoncila a tvrzeni ze starsi je lepsi na tom nic nezmeni. Patri to do popelnice nebo kremikoveho nebe, chces-li, pokud tedy nejsi jeden z tech co hromadi veskere harampadi.

K te konstrukci - pod clankem autor pise, ze vyrobni podklady rad komukoliv posle.

Rubidiovy normal se da na ebay koupit za cenu kolem 4k.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#12 Příspěvek od fredis »

Myslíš něco takovýho? :wink: :lol: https://photos.app.goo.gl/Tj6ZAfVCLvE3Tz2P8
Použil jsem normál z BM526, ten veliký. Asi to nejlepší z Tesly. Později se používaly ty menší, je třeba v BM596, ty už nebyly tak stabilní. Použil jsem desku z 533 která je upravená a nějaká ta bižuterie. Fotky neumím zmenšit, tak v odkazu. Mravenečník zase bleje krávoviny... :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Frediku a prozradis nam tedy, jakou stabilitu ma ten tvuj muzealni teslackej normal? Pokud mozno v cislech.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Při poslední kalibraci měl normál 2,0×10-8 %. Líp to nešlo nastavit protože chce vyměnit víceotáčkový trimr. Jinak psáno má 3.10-9/den a nevidím problém, aby to nedosáhl. Je starý a tím i vystárlý, jestli ti to něco říká :wink: . Jinak pro mě je to přesnost víc než dostatečná. Ale ty máš zajisté Rubidium...
Rotor rotuje a stator stagnuje...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Co to meles, ja mu zadne rubidium nedoporucoval. Ta relativne jednoducha konstrukce co jsem nalinkoval ma o nekolik radu lepsi parametry a vzhledem k navazani na GPS nebude problem ani s dlouhodobou stabilitou.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“