Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#16 Příspěvek od ondraN »

Diskuze s osmibitovým Broukem Pytlíkem nemá vůbec smysl :twisted:
Frekvence a stabilita se dá docela dobře ověřit, když se použije čítač a hradluje se impulsy z GPS jednotky. Dnes stojí pár korun a přesnost a stabilita je dostatečná i na nastavení dílenského normálu. Pokud 1sec nestačí, dá se u většiny GPS modulů nastavit až 10sec nebo použít děličku.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#17 Příspěvek od fredis »

Jirko BM 553 má psáno -+5.10-4. To je ten menší normál.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

ondraN píše:Diskuze s osmibitovým Broukem Pytlíkem nemá vůbec smysl :twisted:
Frekvence a stabilita se dá docela dobře ověřit, když se použije čítač a hradluje se impulsy z GPS jednotky. Dnes stojí pár korun a přesnost a stabilita je dostatečná i na nastavení dílenského normálu. Pokud 1sec nestačí, dá se u většiny GPS modulů nastavit až 10sec nebo použít děličku.
Takze je lepsi cosi pracne a zdlouhave jaksi overovat nez pouzit ten samy GPS modul primo v normalu a mit tu stabilitu k dispozici neustale.
Jedna perla za druhou.
Se prestavam divit ze se vsechno dela v cine, kdyz u nas mame takto pokrokove smyslejici konstruktery :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
pepik9 píše:Něco k tomuhle tématu je v letošní PE 08-11.
Díky, ten seriál od Šedivýho je docela dobrej. Akorát že PE 11 se na Uložto nějak nevyskytuje. :(
A s tím rubidiákem si ze mě asi dělaš srandu, co? :lol:
Kdyz napises poradne o jake cislo se vlastne jedna, mrknu se na to. Mam stazene AR od r.1952 a o tak starou zalezitost se snad nejedna. "letošní PE 08-11" nemam predstavu co je.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#20 Příspěvek od ondraN »

termit256 píše:
ondraN píše:Diskuze s osmibitovým Broukem Pytlíkem nemá vůbec smysl :twisted:
Frekvence a stabilita se dá docela dobře ověřit, když se použije čítač a hradluje se impulsy z GPS jednotky. Dnes stojí pár korun a přesnost a stabilita je dostatečná i na nastavení dílenského normálu. Pokud 1sec nestačí, dá se u většiny GPS modulů nastavit až 10sec nebo použít děličku.
Takze je lepsi cosi pracne a zdlouhave jaksi overovat nez pouzit ten samy GPS modul primo v normalu a mit tu stabilitu k dispozici neustale.
Jedna perla za druhou.
Se prestavam divit ze se vsechno dela v cine, kdyz u nas mame takto pokrokove smyslejici konstruktery :-)

Tak jsem zvědavý, kolika bastlířům bude GPS něco přijímat v jejich kutlochu nebo ve sklepě. Kalibraci si můžu udělat tam kde je signál v pohodě. Hlavu bys měl používat spíše ty :roll:
A díky těm našim úžasným moderním konstruktérům (asi jako jsi ty) máme auta, která se naprosto úžasně a báječně ovládají a všichni je milují (pozor, ironie!).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

Kdybys misto pindu ten prijimac nekdy pouzil, vedel bys ze v normalnim pokoji s okny chytnes signal dostatecne kvality pro tohle pouziti bez problemu, pripadne si natahnes kus kabelu s antenou k oknu. Ale uznam ze kdyz ty mas ty svuj bastlkoutek 20metru pod zemi stineny pulmetrovou olovenou deskou, budes mit s GPS problem a tahle konstrukce neni pro tebe.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Problém nastane, když bastlkutloch nemá okna (protože to je třeba v paneláku předělaná komora) nebo v prostředí, kde je poměrně vysoká hladina EMI vinou sousedova spínanýho zdroje za stěnou - tam ten GPS přijímač bude mít nehezký výpadky a nebude vůbec tak extra spolehlivej, jak by papírově bejt měl.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:"letošní PE 08-11" nemam predstavu co je.
Takže překlad pro nechápavé: "letošní PE 08-11" je Praktická elektronika číslo 08 až 11 a letos je rok 2022. :roll:

Ten normál jsem potřeboval hned a bastlit něco s GPS je u mě tak na dva měsíce. Proto vemu něco, co doma mám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Budeš teda chtít nějaký ty 7490?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

fredis píše:Jirko BM 553 má psáno -+5.10-4. To je ten menší normál.
Jo, je to ten černobílej kvádr kde ta černá půlka kvádru je svázaná s topením KF517 a přes převodní krabici je to teplotně svázaný se skleněným krystalem a měřícím můstkem teploty, vše omotaný několika vrstvama Cu fólie.
Na věci, co s tím potřebuju "kalibrovat" mi ta jeho přesnost úplně stačí. Celkem by mě zajímalo, na co někdo při bastlení potřebuje přesnost a stabilitu o několik řádů vyšší, než mají tyhle normály.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
termit256 píše:"letošní PE 08-11" nemam predstavu co je.
Takže překlad pro nechápavé: "letošní PE 08-11" je Praktická elektronika číslo 08 až 11 a letos je rok 2022. :roll:

Ten normál jsem potřeboval hned a bastlit něco s GPS je u mě tak na dva měsíce. Proto vemu něco, co doma mám.
zadej do vyhledavani na ulozto AR 11 2022

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Budeš teda chtít nějaký ty 7490?
Ne. Za prvák mám asi 20 ks 74LS390 a za druhák nevím jestli aspoň jeden z normálů rozhejbu do použitelný podoby. Dnes kvůli klasickýmu štědrodennímu šaškování jsem dílnu ani neodemkl. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:...Celkem by mě zajímalo, na co někdo při bastlení potřebuje přesnost a stabilitu o několik řádů vyšší, než mají tyhle normály.
Ono nejde ani tak o tu absolutni presnost, ale o maximalni spolehlivost ze na vystupu je za vsech okolnosti opravdu co ocekavas.

U 50let "vystarleho" normalu socialsticke kvality bych za zaruku jeho funkcnosti nedal ani zlamany nehet. Uz jsem se takto parkrat vydrbal s vselijakymi mericimi pseudopripravky a hodiny nasledne hledal problem jinde. Takze co se tyka mereni, vsechno o cem mam jen trochu pochyby leti do kose.

Jinak pokud to nerozchodis, OCXO 10MHz jsem kupoval na ebay za cenu v radech nekolika malo stokorun, at uz nove nebo vystarle. Nejspis to kuchaji z GSM technologii. Treba tady od sousedu by to bylo i bez cekani.
https://www.ebay.com/itm/203594332104

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#29 Příspěvek od fredis »

Celeron píše:
EKKAR píše:Budeš teda chtít nějaký ty 7490?
Ne. Za prvák mám asi 20 ks 74LS390 a za druhák nevím jestli aspoň jeden z normálů rozhejbu do použitelný podoby. Dnes kvůli klasickýmu štědrodennímu šaškování jsem dílnu ani neodemkl. :(
Chce to rozdělat a vyměnit tam tu zeleninu. Jinak jsem s nima žádný problémy neměl.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#30 Příspěvek od ondraN »

pro termita2^8
Moje zkušenost s těmito jednotkami za pár stovek, které tady tak nadšeně opěvuješ, jsou natolik tristní, že je raději hodím do koše místo starých funkčních bloků z 50let starých přístrojů.
Zrovna nedávno jsem se dobře pobavil s jedním procesorovým modulem, co při lehkém poklepu vychcípával. A výš že problém byl zrovna v krystalu?
Nevím jaké jsou zkušenosti ostatních, ale to co pár let spolehlivě fungovalo má daleko větší šanci, že to bude bezporuchově fungovat dále, než tyhle, tebou doporučované moduly.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“