Identifikace starého stéblového kondenzátoru

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

Identifikace starého stéblového kondenzátoru

#1 Příspěvek od Sendyx »

Poprosil bych znalé a zkušenější s vintage technikou o identifikaci druhu a pokud možno i typu keramického kondu. Tento konkrétní, označeno 12nZa, byl v přístroji z konce 60. let, výroba západní Německo.
Přílohy
Steblova keramika 12n
Steblova keramika 12n
12n_cap2.jpg
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

mám tu podobné se stejným systémem označení . . .
ale mají menší hodnotu, než je značena . . .
ty moje mají 6 až 8 nano, každý kus jinak.
myslím, že je to výroba RFT
jsou to jen blokovací do vf obvodů, ale napětí netuším . . .
používala je i Tesla v polovině šedesátých let do svých zařízení.

z čeho to přesně máš ?
dej typ, případně odkaz na schéma
Přílohy
20221228_122350.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Je to z baskytary.

Zajímá mne, co je to za druh keramiky, linearita, ev. teplotní závislost a čemu se to dnes podobá. Bohužel tento konkrétní kus majitel zahodil.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

vzhledem k rozptylu parametrů těch mých kousků si myslím, že je to použitelné fakt jen jako blokovací.
a pokud to bylo v basskytaře na úpravu barvy zvuku, byl by tam vhodnější nějaký styroflex . . . cca 10n

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Právě že v tom stéblovém provedení se dělaly jak příšernosti, použitelné jenom jako blokáče, tak i docela stabilní kondy pro rezonanční obvody aj. 12n je dost zvláštní hodnota na to, aby to byl zcela obyčejný blokáč.

Vzhledem k dost raritnímu nástroji tam chci zkusit dát něco podobného tomu, co tam cpali... tyhle staré keramiky mohou být solidně nelineární už při malých napětích.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Zkus pohledat tady, třeba najdeš přímo schéma s hodnotou.
Jo, koukám, že je to basa, tak sbírka schémat baskytar je tady. Ale má to 503 stran...
Naposledy upravil(a) Hill dne 28 pro 2022, 16:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Mám tady pár nepájenejch 10K/160V a 2K2/250V. Obojí fí 3, dýlka 16mm. Nojo, zásoba, brčka dělala Elektrokeramika Nový Bydžov, než je schramstla Tesla H.K.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Pšítel po telefonu mi našel, že tyhle stébláky - též známé jako Rohrkondensator, dogbone, ceramic tubular :
- RFT to dělali jako TGL5345 a cosi dalšího
- Philips to měli jako sérii 552/555
- další populární výrobci byli Siemens, AEG (Telefunken), Mullard, Lemco, Centralab...

Já si matně vzpomínám, že u nějakých typů se barvou laku určoval typ keramiky a teplotní koeficient, barevnou značkou pak tolerance. U něčeho snad bylo písmenkem druh keramiky, barvou provozní napětí a barevnou tečkou tolerance. Bohužel veškerou starou literaturu pro vf jsem rozdal :( .

2 Hill - hodnota je jasná, ale druh kondenzátoru ne.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

A je opravdu nutné zachovávat přesné provedení kondenzátoru? U signálu baskytary není v principu nic, co by mělo extrémní nároky na kvalitu kondenzátoru s kapacitou v řádu nF. Hádám, že je použitý někde u primitivní tónové clony. Může tam být v principu cokoli odolného vůči vibracím a bez mikrofonního efektu. Což bude v tomhle konkrétním případě možná to úplně nejdůležitější hledisko.
Kdybych si chtěl hrát na retro, použil bych slídu nebo MP (oboje zastříknuté).

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Milan »

Myslím si, že při hodnotě 12n a vzhledem ke stáří to nebude kondenzátor
z materiálu tř.1 (moc velká hodnota) ani tř.3 ( to by se do audio nehodilo vůbec) . Takže asi tř.2 , to tam pak můžeš skutečně raději z hlediska funkce dát , jak píše kolega nahoře, třeba polystyrenový nebo polypropylenový .
Jinak holt zalovit ve starých krabicích, ale tam těch stébel či trubek 12n
asi moc nenajdeš :) .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Taky si nemyslím, že by hmota kondenzátoru hrála nějak významnou roli, u baskytary vyhoví i bezindukční svitek. Teplotní ani napěťová závislost nehrají roli, vždyť se tam vyskytuje napětí v řádu desítek mV, při něm kapacita neklesne, nerozhodují ani vf ztráty.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Pánové, poněkud se mýlíte. Není to měřicí technika nebo HiFi, aby tam platily exaktní pravidla a jednoznačné hodnocení výsledku. V mnoha případech asi vývojáři postupovali metodou pokus-omyl, ev. používali to, co bylo v danou chvíli dostupné.

Napětí ze snímačů se běžně pohybuje ve stovkách mV, v dnešní době není problém potkat i nad 2Vp. V tomto případě to tipuju na pár set mVp. Mám změřeno a vyzkoušeno, že se celkem běžně vyskytují kondenzátory, které, pokud jsou součástí RC článků a jsou na nich napětí ve stovkách mV, generují zkreslení (dominantní 3. harmonická) kolem 0,5-1% THD, které dále s napětím roste. Myslím, že 1% může být slyšet celkem dost, rozhodně to je jiné, než jakýkoliv svitek.

V tomto případě, vzhledem k rozměrům a stáří, bych to právě tipoval na keramiku tř. 2 a 3.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#13 Příspěvek od Milan »

Tak jsem tvůj myšlenkový postup nějak nepochopil . Píšeš, že je kond asi z keramiky 2 nebo 3 . Já napsal, že asi 2 - podle tebe se mýlím. Proč ?
Keramika 3 - zkreslení v důsledku závislosti kapacity na napětí bude asi o dost větší, než jsi naměřil. použití třeba TK783 v nf obvodech a jeho katastrofické vlastnosti jsou obecně známy , při těch pár set mV nemusí vůbec fungovat jako kondenzátor. Ale ze znění tvého příspěvku se mi zdá,
že by ti kond s velkým zkreslením vyhovoval. Dej tam kloudný svitek
a dál nad tím nebádej - je to podobné téma jako zlaté konektory na repra...
:) .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Já tam chci prostě dát to, co tam dal výrobce, nebo něco tomu zcela odpovídajícího. Je to nástroj, který si to zaslouží. Dát tam svitek a nebádat nad tím, to je jako rekonstruovat chrám Notre Dame a místo vitráží tam dát nějaká plastová okna :lol: .

Ty TK783 zas myslím taková hrůza nebyly, nad 5% THD z nich nešlo dostat, co pamatuju. To některé staré vykopávky z japonské techniky, to bylo jinčí kafe.

Edit - pardon, měl jsem zafixované, že class 3 je ekvivalent "cat. C". Tímpádem "class 3" padá.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“