Technics SL Q3 --- vyřešeno

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#31 Příspěvek od VASEK_W »

Sendyx píše:Boha jeho, z připáleného trafa je tu kovbojka na 3 stránky. Co tady ještě asi není, tak to trafo má malé sycení a tímpádem malý příkon naprázdno mj. i proto, že je zapnuté trvale. Mít tam nějaké 20VA trafo, které si trvale vezme 8W, to asi chce málokdo.
Tahle Tomášova připomínka je pravdivá, stejně jako ta o sycení jader a jejich rušivém vyzařování na konci první stránky.

Ono nechávat, v dnešní těžké době při cenách elektřiny jaké jsou, něco strčené trvale v zásuvce s ne zrovna malým odběrem je ekonomická blbost. Zvláště gramofon, který se použije občas.

Řešení je několik:
1) koupit to trafo z GM-ka a dát ho mimo gramofon (cca 1m od gramce) do adaptérové krabičky, aby se jeho magnetické rozptylové pole neidukovalo do choulostivých obvodů přenosky. Bohužel HANN šetří na mědi, tak jede na velké sycení trafoplechů, a jeho trafa jsou dost teplá i při chodu naprázdno :-( Adaptér by se zastrčil do zásuvky jen při používání grama. Jsou i adaptérové krabičky s přívodní flexosňůrou, aby jako ty strkané přímo do zásuvky, nezabíraly svojí šířkou místo i vedlejších zásuvek.
Pokud by vadila manipulace se zastrkáváním do zásuvky, lze na krabičku instalovat síťový vypínač. Tím bude trafo při nepoužívání vypnuto a nemůže dojít k "příjezdu hasičů" ;-)

2) Oprava původního trafa by byla nejlepší, ale opravu původního trafa vidím jako člověk tohle občas dělající, jako neekonomickou. Moc slabý drát a mnoho závitů na primáru. Lze to dělat jen pro sebe, kdy nekoukám na čas strávený rozebíráním, a sezením u navíječky při odmotávání původních vinutí a následně jejich převíjením novým drátem.

3) je zde možnost si v JKeltra u pana Kyprého nechat navinout toroidní trafíčko se zmenšeným sycení a umí tam udělat i stínění. Je potřeba si to s ním vše domluvit, je velmi vstřícný. Jen je vhodné si dopředu změřit místo co je v gramu k dispozici, a porovnat si to s rozměry jejich trafa, aby se to do gramce pak vešlo. Vypínání sítě z důvodu bezpečnosti lze následně řešit třeba průběžným vypínačem na původní přívodní flexosňůru.

Více mne nyní nenapadá ...

Vašek

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#32 Příspěvek od Husky-John »

VASEK_W píše:
Sendyx píše:Boha jeho, z připáleného trafa je tu kovbojka na 3 stránky. Co tady ještě asi není, tak to trafo má malé sycení a tímpádem malý příkon naprázdno mj. i proto, že je zapnuté trvale. Mít tam nějaké 20VA trafo, které si trvale vezme 8W, to asi chce málokdo.
Tahle Tomášova připomínka je pravdivá, stejně jako ta o sycení jader a jejich rušivém vyzařování na konci první stránky.

Ono nechávat, v dnešní těžké době při cenách elektřiny jaké jsou, něco strčené trvale v zásuvce s ne zrovna malým odběrem je ekonomická blbost. Zvláště gramofon, který se použije občas.

Řešení je několik:
1) koupit to trafo z GM-ka a dát ho mimo gramofon (cca 1m od gramce) do adaptérové krabičky, aby se jeho magnetické rozptylové pole neidukovalo do choulostivých obvodů přenosky. Bohužel HANN šetří na mědi, tak jede na velké sycení trafoplechů, a jeho trafa jsou dost teplá i při chodu naprázdno :-( Adaptér by se zastrčil do zásuvky jen při používání grama. Jsou i adaptérové krabičky s přívodní flexosňůrou, aby jako ty strkané přímo do zásuvky, nezabíraly svojí šířkou místo i vedlejších zásuvek.
Pokud by vadila manipulace se zastrkáváním do zásuvky, lze na krabičku instalovat síťový vypínač. Tím bude trafo při nepoužívání vypnuto a nemůže dojít k "příjezdu hasičů" ;-)

2) Oprava původního trafa by byla nejlepší, ale opravu původního trafa vidím jako člověk tohle občas dělající, jako neekonomickou. Moc slabý drát a mnoho závitů na primáru. Lze to dělat jen pro sebe, kdy nekoukám na čas strávený rozebíráním, a sezením u navíječky při odmotávání původních vinutí a následně jejich převíjením novým drátem.

3) je zde možnost si v JKeltra u pana Kyprého nechat navinout toroidní trafíčko se zmenšeným sycení a umí tam udělat i stínění. Je potřeba si to s ním vše domluvit, je velmi vstřícný. Jen je vhodné si dopředu změřit místo co je v gramu k dispozici, a porovnat si to s rozměry jejich trafa, aby se to do gramce pak vešlo. Vypínání sítě z důvodu bezpečnosti lze následně řešit třeba průběžným vypínačem na původní přívodní flexosňůru.

Více mne nyní nenapadá ...

Vašek
Takže nakonec jsem se domluvil s panem Kyprým. Trafo bohužel opravit nejde, tedy mi bude dělat toroidní. Jen řeší zda ho nechat navinout na 230, nebo 240V. Upřímně, napětí jsem neměřil, ale názory tady lítaly takové, snad ať má spíš míň, než víc V na sekundáru. Takže..nechat navinout s parametry 230/30, nebo 240/30?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#33 Příspěvek od fredis »

Nechej si tam udělat odbočku. :wink:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od workhard »

240V.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#35 Příspěvek od fredis »

Odbočka je lepší, může to měnit.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#36 Příspěvek od jenicek »

Podívejte se na toleranci sítě, na kolik to namotá je úplně jedno.
Možná bych i doma malej toroidek vyhrabal s napětím okolo 30V.
Mám se o vejkendu kouknout?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od workhard »

fredis píše:Odbočka je lepší, může to měnit.
Proč by to dělal? Nevím, co všechno těch 30V pohání, ale tomu stáblu se bude zdát o čertech, asi bych se pokusil trochu ubrat.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#38 Příspěvek od Husky-John »

Už to mám zadané. 240-270V/ 18-21-24. 30V tam ani nezadávám. Je to přepálené. A 270 jsou jen zadní vrátka pro další snížení. Po konzultacích s několika odborníky. Děkuji za názory :)

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#39 Příspěvek od Husky-John »

Takže:

Předně-všem děkuju za snahu pomoct. "Už" to hraje :drinken:

Tímto chci poděkovat jmenovitě panu Kyprému z Heřmanova Městce a jeho firmě https://www.jkeltra.cz/ za výrobu trafa na zakázku.
Je toroidní a na rady jsem si nechal udělat několik odboček s různou voltáží. Místo původních 30V jsem nechal udělat na 18, 21, 24V, abych našel tu nejnižší, na které to bude hrát. Zapojil jsem 18V. Tedy 240/18 a jede to jako ďas :potlesk:

A také poděkování VASEK_W, který mně k tomu pánovi navedl a zřejmě nejvíce přispěl k úspěšnému vyřešení problému. Ještě jednou dík :drinken:

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#40 Příspěvek od VASEK_W »

Jsem rád, že se akce podařila, a gramo opět funguje.

Toroid nevrčí? Udělal ho pan Kyprý s menším sycením?
Jako rezervu pro případné snížení sycení jádra jsem tam právě navrhl ještě tu odbočku na 270V.
To by se pak ještě muselo asi přepojit na sekundáru výstup s napětím místo současných 18V na 21V.
Těch 24V je tam jako rezerva, pokud by trafo po připojení na 270V moc "změklo", a napětí by při zatížení neúměrně klesalo ...

Děkuji také za zaslané několikasekundové videjko s funkčností ;-)

Vašek

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#41 Příspěvek od Husky-John »

Myslím že udělal menší sycení :) A vrčení se nekoná :potlesk: Na těch 270 to vyzkouším časem, stačí skrz talíř přehodit výhybku. Ale dostal jsem teď od syna zákaz, než se nabaží LP od Vánoc, kdyby náhodou něco :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“