Zátěžový měřič akumulátoru

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#76 Příspěvek od rnbw »

On rozumie vsetkemu a tiez vsade bol.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#77 Příspěvek od hajeklubos »

Tak, že vážení. Dnes jsem si přinesl 4x 1m drátu 1,2mm o odporu 1,28ohm. Každý metr! Možná jsem se nevyjádřil výše úplně jasně. Tak, že 2m tohoto drátu zatíží autobaterku proudem 4,5A. Hlavě mě nechytejte za slovo o desetinách amperu. Další dva metry to zvýší na 9A. Při Ubat cca 12V. Dva připojené multimetry tyto hodnoty potvrzují. Ať počítám jak chci tak mám na každém metru drátu 27W výkonu. Měřením teploty „lejzrovým“ teploměrem na drátu bez chlazení to ukazovalo 80 C. Předpokládám, že to trochu kecalo, dost blbě se to takto měří, ale při namočení to nesyčelo. Vzhledem k tomu, že do toho budu foukat ventilátorem 80x80 tak to bude pro vybíjení baterky 4,5A nebo 9A vyhovovat.
Luboš
pozn. Na dílu 3 mam chybu opravím.
Naposledy upravil(a) hajeklubos dne 09 led 2023, 18:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#78 Příspěvek od JiriTom »

hajeklubos: Počkej, až to petula prožene mozkovnou. Ten Ti dá... :)

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od petula »

Bernard píše:On petula vypočítá objem válce (cm³) a pak ho považuje za plochu (cm²). Je to jen nepozornost, on tomu rozumí.
omlouvám se, ano to je nepozornost :(
plocha má být PÍ x d x L

Teda nevím, proč, ale když sem píši, tak skoro každé slovo mám červeně podtržené, písmenka miniaturní blešky - viz printscreen
Proč je téměř vše červeně podtržené?

v příloze návod jak se vypočte chlazení vodiče.
Přílohy
cooling-of-an-electric-conductor-by-free-convection-analytical-computational-and-experimental-approaches.pdf
návod na výpočet chlazení vodiče
(210.63 KiB) Staženo 35 x
vzhled když píši, vše je červeně podtržené :(
vzhled když píši, vše je červeně podtržené :(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#80 Příspěvek od rnbw »

Pretoze si nevies nastavit prehliadac?

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#81 Příspěvek od JiriTom »

petula:
Máte-li průměr 1.2mm a délku 1m, pak plocha povrchu drátu je
0.12 x 0,12 x PÍ / 4 x 100 = 1.13 cm2
Jaký výkon lze do tohoto kanthalového drátu pustit, aby se zahřál na max. 1200°C ?
Snadná odpověď:
1.13 cm2 x 2.5 Watt/cm2 = 2,82 Watt
Pokud se spleteš a na základě omylu ti vyjde, že metrový odporový drát o průměru 1,2 mm zahřeješ cca 3 W na 1200 st.C, je pak ještě třeba zauvažovat logicky a s určitou znalostí že to není možné a svůj závěr zkorigovat a znovu to přepočítat...
Takže: není to jen nepozornost. :roll:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#82 Příspěvek od Kremik »

petula píše:Jaká bude povrchová teplota drátu při zatížení 240x vyšším?
Co je to za exkrement? 8O
Ty musíš brát dobrej matroš...
A to jsem jenom nakouknul :D

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#83 Příspěvek od hajeklubos »

Metodou pokus/omyl jsem zjistil, že forma, kterou jsem nakreslil není moc vhodná pro zalévaní tělesa do nejobyčejnějšího šamotu. Navíc šamot byl dost starej. V profilu 10x16 to blbě schne. No nic moc, neměl jsem z toho dobrý pocit. Možná něco dvousložkového. Formu mám už přepracovanou a bude dělená s Fe armaturou. Koupil jsem pro jistotu za 30Kč čerstvý šamot. Tak snad to bude platný pokus.
Luboš

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#84 Příspěvek od Celeron »

Tak si kup ještě flašku vodního skla, (křemičitanu sodnýho). V tom práškovým šamotu buď žádný není a nebo je ho málo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#85 Příspěvek od hajeklubos »

Rozdělávam to podle návodu. Vodní sklo 1:1 voda,do šamotové výmazové hmoty. Doufám,že nebude vadit vodní sklo tak 5let staré je z dob prvního pytle šamotu. Tvrdost na lom byla u toho starého šamotu divná.Nic moc. Rozdělal jsem nový asi v 1cm vrstvě nechám v kelímku 24hod tvrdnout. Zatím nechci zmazat novou formu, která bude 2ks 8x10x100. Tvrdý blok bych ještě napustil vodním sklem.
Luboš
Přílohy
forma.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#86 Příspěvek od Celeron »

Nevím, jestli si to s něčím neplatu ale to starý vodní sklo nemělo dvě vrstvy nebo sedlinu? Pokud jo, tak při zakvedlání z toho byla mléčná emulze? Pak je starý a asi nefunkční.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#87 Příspěvek od hajeklubos »

Leželo to ve sklepě v paneláku, tma. Naprosto čistá, čirá nerozdělená kapalina. Zítra, raději pozítří uvidím co bude dělat ta kontrolní hmota. Je tam ale větší vrstva než píše výrobce. U nové formy mohu vytáhnout plechy po 24hod, tím půjde vzduch i ze strany a nechat dále schnout. Nikam nepospíchám.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#88 Příspěvek od JiriTom »

Kdysi dávno jsem dělal pícku na tavení kovů. Návod a popis byl v knize Mladý technik - rok vydání 1966.
Těleso jsem tehdy obaloval "práškovým šamotem rozmíchaným s vodním sklem na hustou kaši" - jak psali v popisu.
Dobře se v tom tavila i sůl a potom následná elektrolýza na chlor a sodík i s hořením sodíku po vytažení elektrody. No legrace... :)
Přílohy
20230113_194139.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#89 Příspěvek od Celeron »

Vzpomeneš ještě, z čeho bylo to těleso tvaru hrnku? O vhodným keramickým tyglíku vím, ale nemá šroubovici pro topnou spirálu a bez ní se to nedá namotat tak, aby se jednotlivý závity šroubovice někde nespojily.
A když jsme zkusili do tyglíku šroubovici vybrousit, tak při nahřátí tyglík v broušení praskl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#90 Příspěvek od EKKAR »

Navlíknout keramický korálky a namotat i s korálkama závit vedle závitu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“