Buzzer - Co je to za vysílač?

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

To se pak asi použije vyšší level, qadrangulace, ne?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Kmitočet 4625 kHz padá ještě do pásma krátkých vln, to jen pro úplnost.
Zdroj toho vysílání, resp. vysílač a anténní systém se už podruhé stěhovaly, modulace k němu přichází po telefonním kabelu údajně ze severovýchodního okraje Moskvy /to teda nevím, jak zjistili/.
Podle mého skromného názoru jde o vojenskou "stálici", jejíž používání se v RF zřejmě pořád osvědčuje a dá se jejím použitím poměrně efektivně a levně kontrolovat bdělost dozorových stanovišť /"deveťáků"/ vojenských posádek.
Kdož nepamatuje "stálice" z ČSLA, kde se osvědčovaly také:
V principu jde o to, že 99,9% vysílacího času stálice vysílá pouze to bzučení - u nás to byly např. magnetofonové smyčky se záznamem v Morseovce, které nic neznamenaly, byly to jen pětimístné skupiny alfanumerických kódů.
Ale čas od času, cíleně naprosto náhodně, do vysílání vstoupila jiná modulace - např. nějaký nicneříkající čtený vzkaz, úryvek z knihy, nebo třeba i nějaké charakteristické zvuky, ruchy, nebo hudba.
U nás to byl, po významné pauze od smyčky, zvýšeným výkonem vyslaný signál, tempem 50zn/min, který už obsahoval nějakou konkrétní informaci, např. "dnes je čtvrtek".
Stálá služba na příjmu "stálice" musela tento náhodný signál zachytit, správně zapsat a do předem určeného času jej předat dál - reprodukovat její obsah na konkrétní místo. Zpravidla telefonicky a tam, kde to nešlo /u nás např. oblast posádek na Šumavě třeba/, tak radiovým spojením na jiném dohodnutém kmitočtu, zpravidla na vojenských pásmech VKV a na nejnižším možném kmitočtu /asi 36-38MHz/.
Pokud se některá z posádek neozvala se zpětným potvrzením "signálu", bylo zle a na místo vyrazily kontrolní jednotky. Aby v Rusku nejspíš zjistily, že je půl posádky našrot a o nějaké BOPO útvaru nemohlo být ani řeči.
Zpravidla to mělo konce v dosti vysokých trestech odnětí svobody, velitel "stálice" dotyčné zhřešilé posádky býval trestán také, obvykle snížením platu na úplný základ a na dobu několika měsíců.
Pokud se to u dotyčných hříšníků opakovalo v průběhu roku více, než 1x, řešila to už kontrarozvědka, což nemělo žádný dobrý konec.
U nás podobné stálice pracovaly rovněž na KV v okolí 3MHz, měly velmi kvalitní anténní systémy a kromě zálohovaných R-4 byly vybaveny i zálohovanými přijímači Amur a ještě jedním, velmi kvalitním typem.
Fungovalo to 365/7/24, vysílali to z Tábora dvěma synchronně pracujícími R-140 a myslím, že ve Vimperku byla další, co patřila do ZVO.
Ale líbilo se mi, kolik se okolo toho vyrojilo konspiračních blábolů :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě je "buzzer" něco jako jednosměrný telefon. To bzučení mi připomíná tón, který se ozýval při zvednutým sluchátku, když je linka v pořádku. Když jsem kdysi poslouchal jakýsi telefonáty na cca 8Mhz, tak tam ten tón byl stejnej. No a že ty telefonáty byly nešifrovaný? Vždyť to nevadí - "proveď krok 69" je pro nezůčastněné nic neříkající zpráva. Ti kterým je to určený ví, co mají udělat.
Je to rychlý, nemusí vytáčet zádný čísla a ani jinak navazovat spojení.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

kolem vánoc to nevysílalo, ale teď už zase ano . . .
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/?tune=4625usb

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Jo, za týden to vypukne.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Jop, továryšč Putler už brousí šavličky a chřestí flintičkama u hranic kousek od Doněcka ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 115
Registrován: 17 led 2008, 01:00
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od kimlo »

Ja tam počujem len krátke tónové impulzy v USB.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... e-40385047
Piráti nenarušili samotné vysílání rádia UVB-76, ale nakrátko zahltili frekvenci vysíláním z vlastních vysílačů.
To asi nebyl úplně dobrý nápad.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Nedávno jsem někde na netu narazil na článek, proč vlastně tyhle "podivný" vysílače vysílají různé bzučení, pazvuky a pod.. není to tak ani kvůli zablokování frekvence, ale hlavně kvůli tomu, že je relace v SSB a je žádoucí, aby potencionální určený příjemce zpráv mohl přijmout zprávu, tak musí udržet nastavení lokálního BFO přijímače. A tomu pomáhá to bzučení, pípání a j.
A dokonce je uzveřejněný schéma generátoru těchto zvuků ze stanice "The Pip" je tak jednoduchý, že je vhodný pro začátečníky.
https://priyom.org/military-stations/ru ... igin-story

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Crifodo píše:Jak se hledá triangulací signál, který dopadá na anténu odrazem od neznámýho místa z ionosféry?
Blbě se hledá. Ale opakovaným zaměřením ze tří a později více stanic se dá ten rozplizlý proužek "nejistoty měření" (patrně způsobený právě zpožděním odrazů od ionosféry) zmenšovat, až se lokace upřesní.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#26 Příspěvek od mi-ro »

Slyšeli jste někdy o totalitním svolávacim zařízení pro lampasáky zv. Svitavy? Chodilo to na SV. A používalo to běžně provozovaných SV vysílačů 😀
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:Slyšeli jste někdy o totalitním svolávacim zařízení pro lampasáky zv. Svitavy?
ano, ale nejmenovalo se to jak píšeš ty . . .
jmenovalo se to "svitava" ("свитава" rusky - česky "družina" družstvo)
a ano bylo to na horním konci středních vln . . .
na vojně jsme to používali a jako vysílač nám fungoval Třinec RM31Ma naladěný na žádaný kmitočet . . .
bylo to ve stejné krabičce jako Tesla IN70 . . .

Svitava RF01

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

#28 Příspěvek od fkroupa »

Na odkazu (resp. obrázcích) jsou různé modely Svitavy; měl jsem tu čest pracovat s tím IN-70 :D ). Jak se tam píše, konstrukčně nebyl pro vojenské použití ideální, byl málo odolný mechanicky i teplotně. V přijímači byl LC oscilátor (nikoliv krystalový), který se v létě rozlaďoval (když třeba důstojník nechal Svitavu v autě). Nové verze s hybridními obvody už byly dobré. Jo - používal se kmitočet kousek nad 2 MHz. U nás byl vysílač R102 (1000 W, stejná generace jako R118, a předchůdce R140)
Naposledy upravil(a) fkroupa dne 14 led 2023, 23:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#29 Příspěvek od mi-ro »

Taky jsem s nimi přišel do styku víc jen jak běžný uživatel. Prošlo mi rukama stovky-tisíce kusů R01M. Proto ten dotaz. Jen už je to snad 40 let a tak jsem hodně pustil z hlavy. Ale článek na Zelené vlně mi hodně napověděl.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“