Elektronkový zesilovač s 6N1P a 2x 6S3P

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od JirkaRCK »

Ještě se chystám otestovat jednu drobnou úpravu, a to prohodím korekční a předzesilovací stupeň, aby korekcemi zbytečně neprocházel tak zesílený signál a snížilo se zkreslení. Dále se chystám předzesilovací stupeň opatřit slabou lokální ZV, u které se při volbě vstupů budou reléově přepínat hodnoty rezistorů, aby se omezilo nadbytečné zesílení. Zvukovka PC je totiž někde mezi potřebou a nadbytečností předzesilovače a toto řešení bude optimálnější, než dělič v přímé cestě.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#62 Příspěvek od xsc »

ferdislav píše:R3 bude správně, v anodě není žádný,to zapojení se před korekcemi používá
Jo, je to v podstatě oddělovač/sledovač, jen ta hodnota mi přijde až zbytečně vysoká.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#63 Příspěvek od vlastoTN »

Takže si stým výstupákom Indel spokojný nakoniec..
Lebo si písal že možná skúsiš niečo iné..
Ja som nedávno skúšal podobne zapojenie z EL84.. ale výstupák som skúsil navinút sám, použil som toto zapojenie, Katalóg 300V, Rk130ohm.
Přílohy
IMG_20230117_190807.jpg

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od JirkaRCK »

No asi tak... Já nemám dost zkušeností na to, abych soudil. Za svůj život jsem postavil pár zesilovačů z vybrakovaných rádií a toto je můj první počin, kde jsem investoval do výkonných traf a snažím se dosáhnout něčeho "kvalitního".

Každopádně pragmaticky:
* Do 40 Hz trafo opravdu vůbec nehraje, přesycuje se jádro a vlastnosti jdou k šípku. To je podle mě objektivně nic moc vlastnost, na druhou stranu pod 40 Hz skoro nic nehraje a pokud si nebudeme hrát na Hi-Fi podle norem, poslechově "basuje" úžasně.
* Nad 8 kHz má trafo mírný útlum oproti 1 kHz, ale šlo to snadno kompenzovat zpětnou vazbou. Výšky jsou podle mě naprosto ok.
* Je určeno do 40 VA. Při mých pokusech se do 25 W nijak nehřálo. Zrovna tak bude mít dobře udělanou izolaci mezi závity a bude odolné proti naindukovanému bordelu, několikrát mi upadl kabel k zátěži, takže pracovalo na chvíli v podstatě jen do velké impedance ZV, ale neodpravilo se.
* Zkreslení jsem neměřil, nemám spektrák. A stejně asi nevypovídá o trafu, ale spíš o celém koncáku včetně invertoru... Subjektivně poslechově mohu říct, že bez ZV a s tou slabší ZV do mřížky to hraje doslova na zblití a se silnou ZV tak, jak je na schematu, je zvuk super.

Jestli cena odpovídá kvalitě, těžko říct. Za těch 12 stovek před válkou asi dobrý. To, za co to má teď třeba TME, bych za to nedal.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#65 Příspěvek od vlastoTN »

Ja som kedysi kúpil v GESu výstupák pre El84pp už presne neviem koľko stálo ale bolo to do 30eur..ale druhé som potom skúsil od ToroidyPL to ma vyšlo na 70eur.., nedávno som skúsil navinút sám a to hrá tiež dobre.. Ešte ich musím porovnať medzi sebou..

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od JirkaRCK »

A jak hrál ten z Toroidy Pl? Uvažuju že jej příště zkusím...

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#67 Příspěvek od vlastoTN »

Na bežnú hudbu som rozdiel nepostrehol.Na osciloskope sa javil, len trochu lepšie Toroid,.. nato že stál raz toľko...postačili by aj tie z GESu(pravdepodobne im ich vyrábala na zákazku Blatná)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“