Pájení SMD 0402 [inch]

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

Pájení SMD 0402 [inch]

#1 Příspěvek od IDKFA2022 »

Kód: Vybrat vše

https://ibb.co/YLKhkv5
Hmmm. Zkusil jsem pájet malé SMD bez stencilu, a zdá se, že největší problém je až moc velké množství pájecí pasty, nebo nerovnoměrné množství pájecí pasty.

Vlastně se povedl jen jeden.

To to mám příště porcovat žiletkou? Tohle bylo příborákem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

:D

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Joo, to vypadá podobně jako ten návrh.
Nechápu tu lenost, když je takových tutoriálů plné YT. Pájel jsi to čím - kopytem na okapy?
Chce to mít hlavně adekvátní plošky, do plné mědi se tohle pájí špatně i mnohem zkušenějším.. Najdi si co je Thermal Bridge a PAD nebo MASK definice.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Ten obrázek by se měl trvale vystavit na titulku Bastlírny s popiskem "Jak se to nemá dělat" ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#5 Příspěvek od IDKFA2022 »

Zdůrazňuju, že to nikdy nemělo bejt určený k funkčnosti. Jen mě zajmalo, jak se pájí bez stencilu.

Pájel sem něčím, jako toto.

https://dratek.cz/arduino/123858-horkov ... gKnrvD_BwE

Samozřejmě, použiju desku z jlcpcb.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#6 Příspěvek od Mahoney »

IDKAFA2022: Tvým největším problémem je, že si nenecháš poradit a vytrvale jedeš po svém, přestože "žádáš o radu". Nejmenší jsou největší, funguje to naopak než si myslíš, až slevíš z ega a ctižádostivosti, půjde vše lépe.

Pájecí pasta se dávkuje injekční stříkačkou se zkrácenou a zabroušenou jehlou, tavidlo taktéž (když už člověk nemá nic lepšího… Proto to prodávají v tubách). Pájecí pastu je třeba uchovávat v chladu, když se s ní zrovna nepracuje. Pokud nepájíš reflow (přetavením), pastu ani nepotřebuješ, stačí vhodná malá mikropájka, tenký cín a odsávací lanko, s tím se dá kvalitně udělat většina práce se SMD.
Naposledy upravil(a) Mahoney dne 21 led 2023, 11:13, celkem upraveno 2 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ale aspon dovede dobre pobavit, pri sobote:-)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

Já pochybuji, že víš co je vůbec stencil a jak se definuje... Pro to pájení jsou důležitější jiné věci.
Chce to začít od píky - třeba právě návrhem desky (v tužce!!) a ideálně následně i přidáním vlastní součástky do knihovny návrhového sw. Spoustu věcí bys pak mohl pochopit. Doktor asi taky nezačíná rovnou operacema mozku....

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#9 Příspěvek od Mahoney »

Hezky to zafungovalo jako zrcadlo… (než jsem dopsal edit). Bez urážky. Chápu proč ho to sem přitáhlo.

("Polívčička byla?" Přihřívaná? Proč?)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Co porad mate s tou pitomou tuzkou. Kreslit dnes layout tuzkou ma stejny prinos jako pred autoskolou se ucit jezdit na koni.
To ale nic nemeni na prisupu IDKFA2022. Bylo mu vse receno uz tolikrat a on dela stejne porad kraviny, ze uz nikoho nebavi mu to porad opakovat.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#11 Příspěvek od Mahoney »

Jde o koordinaci oko-ruka, mozek se u toho naučí věci, které se u počítače nenaučí. Malé děti ve školce také začínají s pastelkami a každý dnes ví, že když začínají s tabletem nebo mobilem, je to špatně. Tohle je podobné. Když začíná, u papíru mu dojde spousta věcí. Každý krok se počítá (to je, termite, odpověď na tvé "proč" ve tvaru "co furt máte…")

Nedávno jsem si dělal šlusmetr, a taky jsem zvolil čtverečák a tužku a centrofix na cuprextit.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#12 Příspěvek od Kvicala_r »

termit256 píše:Co porad mate s tou pitomou tuzkou. Kreslit dnes layout tuzkou ma stejny prinos jako pred autoskolou se ucit jezdit na koni.
No asi nechápeš to přirovnání, protože ty jsi určitě hned sedl do nastartovaného auta a začal jsi jezdit bez probrání teorie a funkce jednotlivých ovládacích prvků...

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#13 Příspěvek od IDKFA2022 »

Řekl bych, že bez stencilu to prostě lepší nebude. Ale u těhle dvou jsem je aspoň proměřil bzučákem "zezhora" (ze hrany, co není ponořená v pájce), takže je jasný, že jsou připájený.

Prostě jsem to různě zkoušel, a buďto tam toho dáte málo, a ono to nevytvoří dostatečnou vrstvu, co by držela, anebo tam toho dáte víc, ale máte i cákance.

Kód: Vybrat vše

https://ibb.co/FX3k2R6
PS: šéf v práci má pájecí pastu sice ve stříkačkách, ale v kancelářskym stole, ne v lednici...

Stencil je tohle, a vím, k čemu je:

Kód: Vybrat vše

https://www.optimatech.net/knowledge-center/Effective-solder-stencil-design.aspx

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#14 Příspěvek od Mahoney »

My tam toho málo nedáme, jedeme jinak. Otázka je, co si z toho vezmeš ty.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#15 Příspěvek od IDKFA2022 »

No dobře... ty bys i tak malýho šmejda pájel hrotovkou?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“