Pájení SMD 0402 [inch]

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Michal22 »

Hrotovou pájkou se dá zapájet leccos.
Ale nesmí to být klempířské kopyto.
V obrázku (omlouvám se za kvalitu, fotil jsem to jako celek) jsou zakroužkované tlumivky v 0402.
Pájel jsem je tam ručně, tenkým hrotem JBC.
A i všechny IC.
Jen u těch QFN pouzder jsem postupoval tak, že jsem si napřed pocínoval všechny plošky, potom tam IC fouknul horkovzduchem.
Přílohy
DPS.jpg
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

musím to sem dát . . .
. . . si uvědom, že pájecí plošky musí být opravdu čisté !
to co jsi sem dal, dělalo prase !

. . . a nauč se upravovat obrázky, aby sem šly normálně vkládat !!!
Přílohy
prase1.jpg

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#18 Příspěvek od ferdislav »

Ech, to je smutný obrázek!
Doporučuji si přečíst: oddíl - Pájení součástek a zhotovování plošných spojů, kniha Poznáváme elektroniku Autor Václav Malina

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Kvicala_r píše:
termit256 píše:Co porad mate s tou pitomou tuzkou. Kreslit dnes layout tuzkou ma stejny prinos jako pred autoskolou se ucit jezdit na koni.
No asi nechápeš to přirovnání, protože ty jsi určitě hned sedl do nastartovaného auta a začal jsi jezdit bez probrání teorie a funkce jednotlivých ovládacích prvků...
Prirovnani sedi perfektne. Cmarat neco tuzkou je dnes samozrejme nesmysl. Tva alegorie s nastartovanym autem je spis blizka k pouzivani autorouteru. Coz je opravdu kravina a kazdy kdo se tim zivi ti potvrdi, ze tenhle nastroj prakticky nepouziva.

Ja si ani nevzpominam kdy jsem ho pouzil naposled a to bylo jen na nejakou trivialni prkotinu typu led displej apod. Na takoveto zapojeni typu zdroje musi tahat spoje samozrejme pekne rucne, musi pochopit funkci zapojeni, ktere spoje musi byt co nejkratsi, kde pujde velky proud apod. Zpetnou vazbu nemuze routovat nejakymi smyckami pres celou desku s milionem prokovu. U indikacni ledky je to naopak jedno, takove veci muze nakonec dorazit i tim autorouterem, ale ve vysledku byva stejne lepsi to natahnout rucne, protoze autorouter nevi s cim muze bez nasledku pohnout a s cim ne. On nepotrebuje cvicit motoriku ruky nejakym cmaranim tuzkou na papir, naslednym gumovanim apod., tohle je opravdu jen ztrata casu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#20 Příspěvek od Hydrawerk »

Občas v práci osazuju kondenzátory velikosti 0603. Většinou na malé plošky na DPS. Kdyby tam byla všude rozlitá měď, tak to půjde blbě. Používám mikroskop, tavidlo v injekční stříkačce a malou pinzetu. Většinou to pájím hrotem zvaným miniwave (např. PACE 1130-0035-P1) nebo mini spoon (např. JBC C245067).
Když je fakt nutno pájet na rozlitou měď, tak si to vhodně zamaskuju kaptonovou páskou, aby se cín všude neroztékal.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#21 Příspěvek od Hydrawerk »

IDKFA2022 píše:No dobře... ty bys i tak malýho šmejda pájel hrotovkou?
Jo, horkej vzduch se na maličké součástky zas tak moc nehodí, můžou se odfouknout.
Jinak si kup nějakou SMD stavebnici https://www.cygnus2.net/Product_CZ.html
https://www.gme.cz/v/1507937/cygnus-c2p ... smd-obvodu
A taky můžeš zkusit pájet malé smd kondenzátory na něco z kategorie "Univerzální desky plošných spojů".
https://www.gme.cz/v/1507956/cu-ta023-u ... -150x140mm
Přílohy
univ dps.jpg

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#22 Příspěvek od Mahoney »

IDKFA2022 píše:No dobře... ty bys i tak malýho šmejda pájel hrotovkou?
Jo, přesně to jsem měl na mysli. Michal22 ti to navíc ukázal. Hrotovkou se dá bez problémů zapájet dokonce i to QFN pouzdro, pokud nemá čip chlazení (plošku uprostřed pouzdra; a nebo pokud na něm tolik nezáleží).

Jinými slovy, začíná se od začátku a ne od konce. Můžete tu s termitem mudrovat jak chcete, ale jen praxe tě naučí (což je i ta tužka). Ty jsi zřejmě tvrdá palice co odmítá jít od začátku (už jsem ti psal, že jen entuziasmus nestačí), a termit sice něco umí, ale pro změnu asi zapomněl, jaké to v těch začátcích bylo. Problémy vás obou přichází z roviny, která se netýká elektroniky a praktických dovedností.

Nevím co na to říct, soudit nikoho nechci, ale (obecně) jedna z nejhorších věcí co člověk může dělat je, že si o sobě bude myslet že je nějak vyjímečný.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#23 Příspěvek od termit256 »

Mahoney píše:Hrotovkou se dá bez problémů zapájet dokonce i to QFN pouzdro, pokud nemá čip chlazení (plošku uprostřed pouzdra; a nebo pokud na něm tolik nezáleží).
Na tyhle exposed pady pouzivam "fintu" kdy pod pouzdro necham udelat prokov s vetsim prumerem a zapajim i tohle hrotovkou pres nej. Jde to krasne. Prijde mi, ze odvod tepla je tak i lepsi. Jen u malickych pouzder kde je ta ploska prilis mala to nejde, cin tam nezatece. Mozna nacpat pastu by tam slo, ale nakolik by to bylo spolelive, tezko rict, rekl bych ze spis moc ne.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#24 Příspěvek od Hydrawerk »

Mahoney píše: Hrotovkou se dá bez problémů zapájet dokonce i to QFN pouzdro
Vhodná je pájecí ručka, která má malou vzdálenost mezi pájecím hrotem a prstama pracovníka. Nějakej Solomon se na to moc nehodí.
Přílohy
JBC T245 pic02.jpg
solomon vs pace TD-200.jpg

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#25 Příspěvek od ferdislav »

co je přesně za typ ta malá černá?

ps díkza odkaz!
Naposledy upravil(a) ferdislav dne 21 led 2023, 17:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#26 Příspěvek od Hydrawerk »


termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od termit256 »

Podobne kratke a tenke pera maji i ty kopie HAKKO T12 ktere se prodavaji vsude na aliku za par kacek. https://www.aliexpress.com/item/1005001967870200.html

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Kludne aj tym Solomonom. Akurat treba dobry hrot a tavidlo.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#29 Příspěvek od Spiral »

IDKFA2022

Sežeň si nějakou nefunkční desku se SMD a můžeš sundavat a osazovat ... a při té činnosti můžeš přemýšlet,
proč ty pájecí plošky mají zrovna takový tvar.
Až budeš spokojený s výsledkem, tak to zkus třeba na nějaké stavebnici nebo ověřené konstrukci.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#30 Příspěvek od IDKFA2022 »

Chlapi... ale já si nepřipadám vyjímečný.

Ale prostě mám k ruce moderní techniku.
Vy jste taky "vyjímeční" vůči svým předkům, že máte v ruce mobily.

A chci to prostě umět používat.

PS: i kdybych to kreslil na papír... stejně budu muset opět řešit jak to rozmístit. A jsme tam, kde jsme byli. :?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“