Manostat u turbo kotle

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Manostat u turbo kotle

#1 Příspěvek od ronoda »

Mám tu veselo, venku teplota nic moc a plynový kotel vypověděl službu. Charakteristický zápach prozradil, že to bude plošňák. Díra jak palec a spečený konektor. Naštěstí jen zapalovací jednotka FT09. Je neděle poledne, obvolal jsem 9 nejbližších servisáků. Osm mi to nezvedlo. Devátý byla zlatá duše, sice neměl FT09 ale FT16 kterou se to dá nahradit. Dokonce mi ji do města přivezl. Po výměně kotel zase nepracoval, tak jsem šel po jednotlivých čidlech. Nakonec se ukázalo, že naprosto nepravidelně blbne manostat. Vyřadil jsem ho z činnosti, proklemoval a kotel jede jak za mlada. Nejspíš to byla asi prapůvodní chyba která odpráskla startovací jednotku. Začal jsem na netu hledat náhradu a zjistil jsem, že závada manostatu je snad nejčastější závada. Probírá se to i na fórech, spousta příběhů a technických rad. A vlastně se tomu vůbec nedivím. Venturiho trubice udělá jen malý rozdíl tlaku a tak musí být manostat hodně citlivý. Navic umístěný v náročném prostředí a z plastu a ve vedru. A tak se ptám, proč to tak výrobci řeší? Podle mě by stačilo nějaké čidlo otáček ventilátoru. Pokud se točí odsává a vše je v pořádku.
----A teď se ptám zda to je u nějakých kotlů řešeno elektrickou kontrolou otáček ventilátoru, nebo zda to někdo takto nepředělával? Dám tam sice nový manostat, ale problém to vlastně neřeší. Doufám, že mi to příště neodráskne základovou desku. To by byl konec kotle. (finančně)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Když si ve výfučně udělá hnízdo pták, ventilátor se sice bude točit, ale odsávání se konat nebude, tak proto.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Neřešilo se kdysi detekce průtoku diferenciálním ochlazováním termistorů?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

u turbáču to bylo vždy většinou řešený tak, že na sacím a výtlačným portu větráku byly připojeny hadičky a vedly do krabice s membránou. Rozdíl v tlacích vydul membránu a ta sepla mikrospínač. Ten se dost často sral třebas u jedné řady BAXI. Některý kotle si hlídají i výchozí stav před zapnutím - takže prosté přemostění nepomůže.
V jiným oboru se setkávám s čidly průtoku vzduchu od prostýho plandavýho praporku s magnetem, nejspíš termistorové "vidličky", až po cosi, co používá nejspíš ultrazvuk (prostý váleček se dvěma šedýma ploškama). Jo a samozřejmě taky diferenciální manostat v kompaktním provedení - jako modul se dvěma hadičkama - kde se dá i nastavit ΔP

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#5 Příspěvek od ronoda »

Dva stejný termistory, jeden uvnitř ventilátoru, druhý vně a vyhodnotit diferenc. To zní rozumně a není to zas tak složité

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#6 Příspěvek od ronoda »

Artaban001 píše:u turbáču to bylo vždy většinou řešený tak, že na sacím a výtlačným portu větráku byly připojeny hadičky...
Hadičky vedou jen do výtlačného portu kde je Venturiho trubice. Ta má zajistit rozdíl tlaků, bohužel s malým rozdílem:-(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

ronoda píše:Dva stejný termistory, jeden uvnitø ventilátoru, druhý vnì a vyhodnotit diferenc. To zní rozumnì a není to zas tak složité
A co s tym chces zistit? Zistis, ze niekde je teplejsi a niekde chladnejsi vzduch. Ale ako zistis, ze prudi spravnym smerom?

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od ronoda »

rnbw píše: A co s tym chces zistit? Zistis, ze niekde je teplejsi a niekde chladnejsi vzduch. Ale ako zistis, ze prudi spravnym smerom?
Dobrá připomínka, přemýšlejme dál, a co normální klapka? U ní je jasno zda vzduch proudí a kterým směrem (opticky, magneticky)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

U plynového kotle je zakázáno přemýšlet .

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »

U plynových spotřebičů a strojů se používají diferenční snímače tlaku nebo jen manostaty. Vždy jsou zapojeny jak spínací i rozpínací kontakty aby elektronika věděla, že větrák stojí a mohla spustit zapalovací proces. Tomu se říká bezpečnostní řetězec kotle. Čidlem otáček se to neřeší.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od Zmije »

Není to úplně pravidlo, některé kotle s těsnou spalovací komorou mají bezpečnost řešenou na základě otáček turbodmychadla (ventilátor před hořákem). Někdy je připojen i + manostatu na výfuku z kotle, manostat potom hlídá překročení max. tlaku spalin.

Běžné turbo kotle mají manostat, jeho pneumatické zapojení se trochu liší typ od typu. Většinou je ve výstupu spalin zjednodušená venturiho trubice a její + a - tlak je připojen na manostat.
Jsou i zjednodušená zapojení, kdy - manostatu je vyústěn v nasávání venilátoru + ve spalovací komoře. Případně venturiho trubice ve výstupu z ventilátoru generuje - a plus se bere z komory.

Automatika před zapálením vždy zkontroluje správnou funkci manostatu (kromě prvního případu), tzn. před spuštěním ventilátoru musí být manostat v klidové poloze po spuštění ventilátoru musí přepnout.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“