LED podsvit tak nějak obecněji

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

LED podsvit tak nějak obecněji

#1 Příspěvek od jardafiala »

Mám TV se zdrojem 17IPS20, podsvit řídí MP3398A. Někdy se rozsvítí ale jen zřídka. Změřil jsem pásy připojením na ext. zdroj při cca 300mA, na obou je správné napětí cca 33,5V takže při spojení do série (tak jak je to v TV) ze zdroje jde cca 67V. Totéž naměřeno na podsvitu na TV, když se rozsvítí. Nedalo mi to tak jsem vzal dva moduly z LED zářivek (údaj 35V max 350mA), spojil je do série a tyto se rozsvítí pokaždé. Takže, jak víme, a bylo to už tady napsáno několikrát, PÁSY NEZKOUMAT, VYMĚNIT. Co mě na tom ale dráždí - pásy pokaždé aspoň probliknou! Co odstaví funkci toho brouka? Nějak na to nemůžu přijít, prohlídl jsem datashit a myslel jsem, že detekce přepětí na vstupu 12 OVP. Ten ale NENÍ připojený nikam. Proud to asi taky nebude, při probliknutí tam proud teče. Tohle je mi záhada, je někdo chytřejší?

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#2 Příspěvek od Ondra2 »

Před deseti lety jsem řešil tuhle věc na Jaguáru XF, vracely se nám lampy, které na autě vypínaly funkci blinkru. Problém byl, že ty světla došly do fabriky a fungovaly, všechno naměřené vypadalo OK. Pokud už se objevila lampa, která nejela, tak to bylo pouze dočasné, po pár pokusech začala fungovat normálně. Bylo to zapojení x stringů po 3 ledkách, každý string přes nějaký vyvažovací odpor na proudový zdroj. Diagnostika (která je na blinkrech poviná) založená na porovnávání úbytků na těch odporech. Bohužel diagnostila byla navržená s latchem, aby se minimalizovala spotřeba při poruše a tím BCM poznala, že ta funkce nejede. No bádal jsem nad tím dlouho, protože když to jelo, tak všechno bylo jak má a když to nejelo, tak to diagnostika zařízla a pak už jsem nenaměřil nic. Nebylo jasné, jestli je to tím latchem, resp. jestli ho nespustí něco jiného, nebo ledkami, ale když to jelo, byly stringy jeden jako druhý. No abych to zkrátil, byyl to ledky s epoxidovými čočkami už z výroby (čipy zapouzdřené epoxidovou čočkou). No a ony mají mírně jiný pájecí profil, než ostatní. Pokud se jede standardním pájecím profilem, rychlé chládnutí po přetavení způsobí nadměrné teplotní smrsknutí toho epoxidu vůči podkladu a utrhne čipy z podkladu. To způsobí přechoďák mezi čipem a podkladem a na to reagovala ta diagnostika. No a když ta diagnostika nezareagovala hned, tak se čip ohřál, všechno se vevnitř na sebe dotlačilo a fungovalo jak má. Byl z toho tehdá průser jak mraky, borci z osramu lítali po dodavatelích PCB... No sranda a přitom taková blbost.
Takže i na blbé ledce může být takový dynamický jev a to se bavíme o designu, kde byly všechny parametry součástek dodržené. Pokud je to spotřebka, tak kdo ví jak to může zhavarovat, když je to nonstop přehřáté.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#3 Příspěvek od zvaty »

Zkusil bych po jedné LED zkratovat a měl by jsi přijít která z nich to dělá. Je to časově náročné ale když po tom pátráš.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#4 Příspěvek od zvaty »

Pokud chceš ušetřit půl času. Zapoj půl pásků a půl LEDek že zářivky

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Pokud máš dvoukanál digitální osciloskop, tak si odchyť napětí a proud při startu a uvidíš, víc toho ten řídící brouk taky vidět nemůže.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

jardafiala píše:..mám TV se zdrojem 17IPS20...
to je turek jak prase, tam očakávaj neočakávané

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Ano made in TURKEY. Jo dík za nakopnutí s tím že připojím funkční modul z LED lampy místo jednoho a druhého...Ale řešení najdu, spíš mě zajímá proč brouk vypíná. Povídání o lampách do světel napovídá.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od kodl1 »

No já opravoval podsvícení na TV (nějaká čína, snad TCL), při zapnutí ok, ale když se po zahřátí vypla a znovu zapla tak už podsvit nejel, diody na testeru svítily všechny, měnil jsem driver ale bez výsledku.. nakonec jsem pásky potrápil univerzálním driverem a jedna odešla, po výměně funguje zase normálně. Tak si myslím že ta dioda byla načnutá a najela jen za studena..
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#9 Příspěvek od houmr »

Nebudu zakládat nové téma, s LED podsvitem to souvisí. Už jsem myslel, že mne v této oblasti nic nepřekvapí. Do nedávna rekord v počtu nesvítících diod držel tenhle Vestel, druhý vyfocený Samsung mu jen "dýchal na záda". Ovšem na Vánoce jsem od svého nadřízeného dostal LG (39LB650V) kde nesvítila žádná LED, ale také nebyla žádná přerušená (proud tekl, IO to ani neodstavil).


Nicméně včera jsem dostal na stůl HISENSE, který kurvítko povýšil o řád výše. Když jsem ji zapl před rozebráním, hned jsem věděl, že tohle bude zase něco nového (ale spíše jsem podezíral, že se v tom předchozí majitel šťoural). Nešťoural - poločas rozpadu odrazové fólie vyhrál nad poločasem rozpadu LED podsvitu. Tohle se u Číňana asi neobjedná...
Přílohy
HISENSE.jpg
SAMSUNG podsvit.jpg
Podsvit vestel.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Hisense, to je teda kvalitka... Predpokladam, ze nahradne diely neexistuju.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

No pěkné, ten poslední obrázek to je teda unikát.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od texi »

...houmr e jak jsi měl přichycen displej ? U mě byla Hisense 50" , panel přilepen po obvodu bez jistícího rámečku. LED podsvit 3 pásky , dostupné pouze v Číně.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#13 Příspěvek od houmr »

Displej byl normáně na rámečku, všechno je prakticky stejné jako SENCOR.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ako riesit tu rozpadnutu foliu, ked sa neda kupit? Nastriekat celu vanu bielym sprejom?

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“