Jednotranzistorový měnič prio zářivku rozchození

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jednotranzistorový měnič prio zářivku rozchození

#1 Příspěvek od TeslaPC »

Zdravím oživuju jednotranzistorový měnič pro zářivku na 24V, vyměnil jsem rozbitý tranzistor, původní tranzistor tam byl Tesla 5NU74, a já ho nahradil tranzistorem Tesla KD617. Tranzistor kmitá, ale nastal jiný problém, svitek který se nabíjí a vybíjí aby tranzistor kmital, se mi rozpadl a já nevím hodnotu, a nevím jaký tam mám dát. Zkoušel jsem různé hodnoty, ale bez úspěchu, bud to nedělá nic, nebo to začne dělat to že to začne brát hrozně proudu cca 6A, a tranzistor se peče jak blázen během pár vteřin, a zářivka svití jenom malinko. Jediný co si pamatuju je to že původní svitek měl označení Tesla TC180 M33 100V, nic víc na sobě neměl nikde se mi pořádně nepovešdlo najít co je to za kondenzátor, a čím ho nahradit. Žádná moje náhrada nefunguje a já už nevím co s tím, neporadil by mi někdo co tam dát za kondenzátor aby to pracovalo jak má?
Díky
(pro lepší představu přikládám fotky, ten šedivý svitek je jedna náhrada kterou jsem zkoušel, ale bohužel nefunkční)
Přílohy
IMG_20230127_165438.jpg
IMG_20230127_165423.jpg
Naposledy upravil(a) TeslaPC dne 28 led 2023, 11:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

M33 = 330nF

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

. . . otázkou je, jestli to bude fungovat s "křemíkem" ????
(závěrné napětí přechodu B-E)
prostuduj si tohle

rozkresli schéma . . .
a dej to sem.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

ok1hga má pravdu
nemusí to fungovat!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

5NU74 je stále ke koupi (třeba RaC Vonka nebo Denkl, popř. někdo zdejší?), dal bych ho tam, pokud nechceš experimentovat se Si a nemáš k tomu ani znalosti, ani vybavení (např. osciloskop).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , a proto i vícero měničů v AR používalo Ge i když již byly běžné Si . Stavěl jsem měniče pro trabanta a tam jsem používal GD241 . Tenkrát jsem je koupil v bazáru . Byl to jeden z komplementáru ve zvuku TV . Mohu zdarma (poštovné) poskytnout třeba i 2-3ks , nepoužité .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Druhá možnost je překopat celý zapojení z bambusu na šutr. Znamenalo by to nejspíš i přemotat tráfko kvůli jinýmu poměru závitů, aby nehrozilo probití přechodu B-E trandu. V takovým případě by šlo použít nějaký KU-čko, u malejch výkonů KU611/612, u větších KU601 a vyšší. Samozřejmě na příslušným chladiči. Inspirace - Arendáš & Ručka, Amatérská elektronika v domácnosti a při rekreaci, SNTL 1989, stránka 62 a 63 (kapitola "Měniče napětí").
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Germánium snese větší závěrné napětí přechodu BE?
Vím, že má větší závěrné/zbytkové proudy, ale toto jsem nevěděl.

To TeslaPC: oprav si překlepy a rozděl ty dvě věty - čtenáře to potěší.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#9 Příspěvek od Milan »

Je to tak. Průraz nebo nárůst proudu nadměrným napětím přechodu B-E
v závěrném směru degraduje kladnou zpětnou vazbu a měnič buď nekmitá vůbec, nebo se přehřívá ( přesytí se jádro trafa) .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Jeden čas jsem ve velkým opravoval podobný měniče, ale dvojčinný a se dvěma Si tranzistory. Bohužel už ale nechcely chodit s modernějšíma tenkýma trubicama, (měnič ječí a zářivka sotva svítí) tak se už vyhazují a nahrazují MEGAma od SECu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Jedna z mála výhod bambusu, je to daný dotací materiálu při výrobě. Druhou výhodou bambusu proti šutru je výrazně nižší saturační napětí otevřenýho trandu, u bambusu se dá stlačit i pod 0,5V, takže právě v nějakejch takovejch jednotrandovejch samokmitech se dá napájecí článek vycucat i pod napětí 0,8V a měnič pořád ještě kmitá - bejvalo výhodný třeba u NiCd akuček, který právě na 0,8V končily s vybíjecí charkou, aniž by je to výrazně poškozovalo. Všecky ostatní kombinace látek mají vyšší koncový napětí při vybíjení = nedají se tak "do mrtě" vydojit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od TeslaPC »

Pokusi jsem se nějak rozkreslit zapojení, omluvte prosím moje kreslící dovednosti a představivost. Zapojení tý trafotlumivky není nakresleno přesně, protože nevím jak to nakreslit protože nevím jak je to zapojeno a jak to tam funguje jsou tam tyto zakladní vstupy které tam jsou zakreslené, a pak je tam ještě jeden vstup přímo z tranzistoru, z kolektoru. Pak je tam ještě jedna nějaká odbočka která je připojena jak si na pouzdro měniče, a pak je na ní připojen kondenzátor a ten vede na jeden z výstupů do zářivky.
Přílohy
001.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Já bych si myslel , že to zapojení bude někde v AR .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Zdánlivě mimo téma. Kromě zapojení zářivek ze startérem se ještě používalo zapojení se zářivkovým transformátorem. Takto zapojená zářivka se rozvěcela okamžitě. Transformátor měl žhavící vinutí na vlákna trubice, pak vinutí, které dodávalo napětí mezi obě vlákna a pak ještě další, který dodávalo nejvyšší napětí - a to bylo zapojeno mezi konec trubice a kostru. To mělo na svědomí, že celá trubice byla na vysokém potenciálu proti kostře a zářivka se takhle předionizovala (stejně jako fotoblesk používá 2KV-5KV zapalovací transformátorek). Výstupní strana těchto měničů byla zapojena stejně, jako ten zářivkový transformátor.
Normálně se zářivkový transformátor nepoužíval, já jsem jej viděl v jednom svítidle z "panťáku"
Zkrátka - výstup transformátoru měniče je v podstatě zapojen jako zářivkový transformátor - Funkci tlumivky zastupuje přenosový výkon měniče.
Jo a tím je potřeba mít zářivku v kovovým svítidle a jeho kostra musí být spojena z pouzdrem měniče, jinak se zářivka nemusí rozsvítit - budou ji jen žhavit konce a měnič bude pištět.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#15 Příspěvek od HF_Tech »

Tam bude problém v tom, že KD617 má nižší zesílení než původní germániový tranzistor.
Mělo by stačit snížit rezistor v bázi na dejme tomu 330 Ohm a přípojit kondík 33N. S tím by to mělo kmitat a pak podle potřeby kapacitu zvýšit, až to bude svítit jak si uživatel představuje.

Zapojení je primitivní blokující oscilátor - https://en.wikipedia.org/wiki/Blocking_oscillator a chodí to v širokém rozmezí hodnot součástek.
Jako děcka jsem to provozovali s SU161 a VN trafem z TV a nechalo si to líbit skoro všechno.

Ještě postřeh: nejlépe to předělat na NPN tranzistor - ten bude mít větší zesílení. Stačí dodržet zapojení BCE a jenom se otočí polarita napájecího napětí a otočí se případné připojené elyty. Nic víc není potřeba.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“