Jak jde čas

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Jak jde čas

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Historie měření času z Archivu ČT - Počkejte si na Alžbětu, aneb stroj, který říkal přesný čas v telefonech po vytočení čísla přesného času.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/101 ... 058210010/

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#2 Příspěvek od jirka5 »

Jj, to byly časy, kdy se po vytočení čísla 112 ozval přesný čas (pozor, nezkoušet dnes, je to mezinárodně platné číslo IZS!). Byli i experti, kteří tohle číslo dokázali "vytočit" vidlicí veřejného telefonního automatu, a tím ušetřit padesátník, později korunu. Tohle číslo dokonce ani nebylo blokované pro dálkovou volbu, takže přesný čas bylo možné zjistit z kteréhokoliv místa republiky, které mělo "automatické spojení s Prahou", jak se tehdy říkávalo.

Jak je vidět z televizního šotu, vlastní zařízení bylo ryze elektromechanické, řízené opět elektromechanickou časovou ústřednou. Hlasový záznam běžel z jakoby gramofonové desky, ale byly to desky s optickým záznamem. Stroj pocházel ze Švédska a býval vystaven v expozici sdělovací techniky NTM v Praze. Jak je to dnes po rekonstrukci muzea, nevím. Expozice sdělovací techniky tam chybí.

Bylo by zajímavé dát sem záznam toho časového hlášení, nikde jsem ho však nenašel.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#3 Příspěvek od Eleman »

Existuje to prý ještě dneska, číslo 14112. Provozuje ho O2 a zavolání stojí 12 Kč. Ale nezkoušel jsem.
Gong oznámí...
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od nixdorf »

Zaujimavé reportáže, obzvlášť vtipné tie vzájomne rozsynchronizované pragotronky naprieč mestom.

Ostatne, keď už sme u toho, nedávno som hľadal využitie pre Mega2560 dosku (klon Arduino, s 54 I/O vývodmi), ostalo mi to ešte z diplomovky. Tak sa mi podarilo splašiť za pár šupov dvanásť digitronov, použil som šesť a postavil hodiny, s katodami budenými cez tranzistory. No a ako napájanie digitronov a zároveň časový signál som použil direkt 50Hz zo siete cez filter a tvarovač (MCU Mega2560 je na tej doske budený keramickým rezonátorom, kryštál osadili iba pre USB rozhranie, takže presnosť hardwarového časovania na zapojenie štýlom hodiny letí von oknom), no a RTC obvod som osádzať pre jednoduchosť nechcel - ostal mi tu ten z XT Quadboard dosky.

No a hneď som prišiel na to, že mi stačilo osadiť kľudne iba 4 číslicové výbojky - sekundovka vie počas dňa meškať i o 6 sekúnd (v nastavení a porovnaní s časom z časového servra synchronizovaného s atomovými hodinami). Tým, že tie hodiny nepredbiehali čas, som vylúčil nedostatočné odrušenie zákmitov zo siete, lenže takto krátkodobo je to horšie jak kryštál :D
Je mi jasné, že sieťová frekvencia kolíše podľa spotreby a neskôr sa dodatočne vykrýva, tiež fakt že dnes sa už čas synchronizuje s presným časom, ale očakával som toleranciu tak ± 3 sekundy denne, s tým, že sa to vykryje - obzvlášť keď už nejaký ten piatok je kontinentálna Europa synchronizovaná

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“