AKAI GX 77 problémek

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

AKAI GX 77 problémek

#1 Příspěvek od Husky-John »

A je tady další pomník, co mi už nějakou dobu nejde. AKAI GX 77. Krásně hrál, ale pořád padá gumička. Nevím proč. A kdo to zná ví, že navlíknout ji je učiněný očistec :roll: A jak to dlouho stojí, tak roler, který natahuje pásek na hlavy stávkuje v poloze zapnuto a dolů se mu nechce. Relé cvaká, ale nic. Je tady někdo, kdo to opravdu seriózně dokáže pořešit? Kdo má osobní zkušenost, a věděl by přesně co a jak?
Obrázek

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Pokud to chces nekomu sverit na opravu tak uved bydliste.

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#3 Příspěvek od Husky-John »

Praha

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Problém s rollerem, co vytahuje pásek nahor bývá buď v tom mikrospínači nahoře, nebo je problém v tom "vačkovém" mechanismu. Většinou jsou to jen zoxidovaný kontakty toho spínače, nebo špatně seřízený spínač...ale pokud cvaká solenoid, tak je nejspíš problém v tom mechanismu.
Padání řemínku setrvačníků není u GX77 moc obvyklý problém, ale tipuju to na volný řemínek, nebo problém se vzájemnou rovnoběžností setrvačníků a motoru.
Se servisem asi nemohu moc sloužit, páč jsem až z Trenčína, nicméně v Praze jsou šikovný lidi přes kotoučáky...jedním z nich je pán Smetánka, majitel webu
https://www.ps-service.cz/forum/index.php
Na fóru vystupuje jako Petr.116, tak ho zkus oslovit.

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#5 Příspěvek od Husky-John »

Děkuji ;)

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#6 Příspěvek od Husky-John »

Nedalo mi to a trošku jsem to porozebral. Setrvačníky měly skutečně obrovskou, snad milimetrovou(oprava dvoumilimetrovou) axiální vůli. Ta lze šroubky doladit. Pak už gumička nepadá, tedy tady to tím evidentě bylo. Ale levý setrvačník při dotyku vydává kovový zvuk. V hlavičce dorazového šroubku má být jakási hmota, aby to nebylo kov na kov. Ale jakoby byla vydřená. když magič lehce nakloním dopředu, aby setrvačníky nevyjížděly, tak je to tiché, guma drží. No a dál. Povedlo se mi mechanicky uvolnit ve zdvihacím mechanizmu západku a kladku jsem ručně spustil dolů. Vrchní mikrospínač je o.k. Pak se mi povedlo opět za jakéhosi pomocného pohybu motoricky kladku zdvihnout, a zase spustit. Ale pořád nevím pořádně čím jsem pohnul. No budu hledat. Před rozebráním to tedy alespoň přetáčelo, nyní už jen cvaká. Podotýkám, nerozebral jsem mechaniku, jen zadní stěnu s trafem a tišťáky oklonil, aby byl zezadu prostor na vyndání té lišty s dorazy a její seřízení. Mám ten přístroj už řádku let odněkud ze Slovenska a zpočátku normálně fungoval, jen ten setrvačík rachtal, pokud nebyly nožičky vzadu podložené. Když to opakovaně padalo(ty vůle), tak jsem to odstavil a pár let ležel. Nyní tedy jen přetáčel, ale spustit se nechce a kladka dobrovolně nevyjíždí. Kdp. se v tom nějaký jelito kdysi hrabalo, protože jsem našel půlku šroubků uvolněných, a příčná posuvná lišta pod setrváky na jedné straně byla ohnutá a vodící "U" vedené šroubkem bylo z půlky pod hlavičkou, z půlky vyhnuté mimo nahoru, takže to nechodilo volně a mělo to větší odpor. Protože nevím o mechanice nic, nechci do těhle věcí moc rýpat. Ale tu lištu jsem dal tak, jak má být. Dál budu průběžně informovat.
Přílohy
8ef5e27c-520f-4c57-8248-d954cce9aa3e.jpeg
0ed1fb78-eb8e-43a7-aa02-2f5988899148.jpeg
08306031-667f-44de-b518-352e161b9d47.jpeg
Naposledy upravil(a) Husky-John dne 29 led 2023, 14:13, celkem upraveno 4 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Husky-John píše:Nedalo mi to a trošku jsem to porozebral. Setrvačníky měly skutečně obrovskou, snad milimetrovou axiální vůli. Ta lze šroubky doladit. Pak už gumička nepadá, tedy tady to tím evidentě bylo.
Dovolím si oponovat. "Tady tím" to zcela určitě nebylo. Jen jsi omezil možnost skutečné přícině projevit se. Milimetrová axiální vůle rozhodně není "skutečně obrovská".

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#8 Příspěvek od Husky-John »

Kremik píše:
Husky-John píše:Nedalo mi to a trošku jsem to porozebral. Setrvačníky měly skutečně obrovskou, snad milimetrovou axiální vůli. Ta lze šroubky doladit. Pak už gumička nepadá, tedy tady to tím evidentě bylo.
Dovolím si oponovat. "Tady tím" to zcela určitě nebylo. Jen jsi omezil možnost skutečné přícině projevit se. Milimetrová axiální vůle rozhodně není "skutečně obrovská".
Dobře, možná jsem nezvolil správné slovo, a ta vůle byla ve skutečnosti větší, když jsem si teď nasimuloval ten posuv. CCA 2mm. Ale od zajištění posuvu to drží, přičemž před tím to do pár vteřin spadlo.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

no jak na ten tvuj elaborat a slozitost koukam tak ti radim dat to do ruky nekomu kdo s tim ma zkusenosti nez to domrdas tak ze tomu uz ani papez nepomuze :)

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#10 Příspěvek od Husky-John »

Tak další poznatek :)
Už to hraje a přetáčí. Potíž je zkrátka v tom, že pokud není páska natažená nahoře, nic to nedělá. A v tuhle chvíli je potíž s tím rolerem, který odmítá elektricky chodit. Důvod pořád neznám. A zdá se, že s tím si asi už neporadím. Nebo možná ano, ale přijde mi to už dost složitý, nebo rizikový. No a snad úplně levej nejsem, lecos jsem i přes rady svěřit to servisu vyřešil sám a myslím, že za výsledky se stydět nemusím. Kdp. pro mně je primární si s tím umět poradit. Ne všechno svěřovat odborníkovi. To je až krajní možnost, pokud usoudím, že na to prostě reálně opravdu nemám :wink: Takže díky, ale tento typ rady není ten, který sháním...tolik sebereflexe mám :oops: Ale hlavně se chci naučit ty věci udržet při životě vlastními silami.

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#11 Příspěvek od Husky-John »

Takže---G77 je opravena. Servisu jsem to nakonec svěřil. Sám bych si s tím neporadil. Ovládací labirint, gumičky, nějaké pájení, čištění, promazání, seřízení.


https://www.youtube.com/watch?v=-enGic1UIm0

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“