TESLA NZC-431 -"nehraje" pravý kanál

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

A já zas budu proti šmahem vyhozením těch 5G kondů . Vyráběly se odhadnu 20 let . Škoda , že nikdo nikdy nekoukl na serii , což všechny , narozdíl od rozvinutého západu , mají .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#32 Příspěvek od jardafiala »

TAK, TAK, prošlo mi rukama už nemálo těchto zesilovačů a zatím byl mrtvý jen jeden kondík 5G/50V.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#33 Příspěvek od alxa »

U těchto kondiku 5G/50V uhnivaly přívody uvnitř pouzdra. U zdrojů co byly v provozu 24/7 běžná závada. Samotný kondik ok, ale uhnile přívody elektrolyzou. Nějakou stovku jsem jich měnil. Novější 5G/63V to nedělaly.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#34 Příspěvek od adakar »

Pri osadeniach KC 147 atď. s farebným pásom sa lepšie v mžiku zorientovalo podvedomie: kde je obvod ladený viac do "výkonu", kde viac do "bety". Alebo do VF. Tie číselné šli možno skôr znečitateľniť, aj keď pravdou je že potisk držal celkom dobre. Nj, zlaté časy, keď sme do práce chodili miesto pláce skôr tak kvôli nim...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#35 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jasně, my jsme to poznali na první pohled. A co mimo naší republiku? Stejně jsme na tom byli potom opačně . Tranzistor tři barevné proužky a teď bez internetu zjišťuj co to je. A přitom je to obyčejné BCčko který je náhradou toho KCéčka

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Já to beru jako folklor , co je čínský je šunt , jinak čína dobyla odvrácenou stranu Měsíce . Když už jsi je měnil , nejspíš chtěl šéf zápisy . Tak by jsi mohl doložit serie . To bývá i u nejlepších automobilek , že stahují stotisícové serie dle závady komponentu . Tímto vyzývám všechny dotčené , od nyní pište serie dobrých a špatných . Během týdne dodám sem ty dobré .

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#37 Příspěvek od ransom »

Psal jsem odpověď odpoledne z práce, ale asi jsem ji pak neodeslal.
K tomu brumu. AZS217, které jsem měl rozvrtané (je to shodný zesilovač), bruměly všechny. Slabě, ale protivně.
Za hlavním filtračním kondenzátorem je ještě pro obvody koncáku mimo koncových tranzistorů RC filtr. Vedle hlavního kondenzátoru C41 (5000u) je namontovaný o něco menší kondenzátor C42 (500u), mezi nimi levituje rezistor R32 (6R8). Koncák je poněkud háklivý na zvlnění a ta filtrace 6R8/500u absolutně nestačí. Pomohlo vždycky jedině zvětšit ten kond aspoň desetinásobně (dával jsem tam co se mi kde válelo), nebo tam prostě jebnout monolitický stabilizátor. Asi třikrát jsem použil TL783, protože se na filtraci vyskytuje napětí až kolem 50V. Jsou k dostání za pár korun i na Aliexpressu. Takhle pod polovinou jmenovitého napětí není důvod se jich bát. Na katalogových 125V bych je radši nezapojoval. Ale ani na TME nejsou drahé, jen něco přes padesátku. Výstupní napětí se nastaví tak, aby byl úbytek na stabilizátoru cca 5V.

Upozorňuju ještě, že vstupní část má bídnou přebuditelnost. Při zachování pracovních bodů začíná spolehlivě limitovat při buzení třeba výstupem zvukovky. Pokud to chce člověk používat s něčím jiným než s gramofonem, magnetofonem či historickým tunerem, a pokud nechce překopávat celý vstupní díl, je téměř nezbytné zařadit do lineárních vstupů dělič cca 1:3. Nehledě na to, že by špatně fungovala fyziologie. Pokud ji tedy výrobce zapojil. Některé kusy ji zapojenou měly, některé měly místo kondenzátorů v odbočkách potenciometru volume jen propojky.

Jinak ten zesilovač nestojí zvukově za moc. Sice dává kolem 25W na kanál místo deklarovaných 15, ale s tím plechovým zvukem se moc pořídit nedá. Opravuju to ze sentimentu, ale poslouchat bych to nechtěl.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#38 Příspěvek od BOBOBO »

Škoda , že jsi nepojednal , když prý brumí jen jeden kanál . :D

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#39 Příspěvek od wishmasterX »

BOBOBO píše:Škoda , že jsi nepojednal , když prý brumí jen jeden kanál . :D
Brum 50Hz a šum má prosím společného co ? :idea:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#40 Příspěvek od ok1hga »

. . . a ono ti to už nebrumí ?

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#41 Příspěvek od wishmasterX »

Prvně jsem potřeboval dát dohromady ten nefunkční kanál a následně jeho šum ... Brum se podstatně redukoval, ale výměna 5G/500uF bude následovat ...

Ještě poznámka k servisáku vs realita :

V SN je na pozici T1,T1´, T2, T2´uveden KC149 s bílým pruhem, to sedí ...
Na pozici T3, T3´ ( korekce ) má být KC148, ale tady je všude KC149 ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#42 Příspěvek od BOBOBO »

Koukám , že vše jedno . Tys ty kondíky měřil , že jsou na výměnu ?? Řada KC14X je jeden výrobek a ten je tříděn . xx8 jsou "nejhorší" , takže lepší bude lepší . Ale je to stále střelba na střelnici .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#43 Příspěvek od jardafiala »

Na některých verzích, a to dost často o dost víc, brumí ten kanál blíž ke zdroji,kvůli blbě vedenému přívodu vstupu, někde to už bylo upravené....

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#44 Příspěvek od AdamVarga »

BOBOBO píše:Koukám , že vše jedno . Tys ty kondíky měřil , že jsou na výměnu ??
Myslím že nič zlého výmenou neurobil, ja to vyhadzujem tiež. Dnes to funguje ale zajtra mám akú garanciu? Žiadnu.

@wishmasterX
Tak pôvodne sme sa bavili o šumu na koncáku, zdá sa mi že si až napísal že aj s odpojenými korekciami to šumí. Najbližšie by bolo dobré uviesť PRESNE postup zistenia závady. A nielen z brucha hádzať.
Výmenou tých súčiastok si ale nič zlého nespravil, akurát zvíšil spolahlivosť. Nerozumiem prečo niektoré individuá sú za spôsob vymeniť len to čo už vôbec nejde...to je akoby som mal auto na ktorom som zodral brzdové špalky a pískajú mi len na jednom kolese lebo to brzdilo o 0.01% viac za život ako ostatné a mením len to bez ohľadu na to že o týždeň budem musieť znova ležať pod autom vymeniť zvyšné 3 kolesá tiež.

@jardafiala
Tam dosť pomôže rozstrihať tú kabeláž (myslím to viazanie) vybrat z nich tie tienené kábliky na zvuk a dať to z prava nejako čo najdalej od trafa. Ale ako alternativa zbarbarčenia kabeláže ešte sa mi celkom osvedčilo zem na jednej strane na jednom koncáku ustrihnuť (eliminácia zemnej smičky)

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#45 Příspěvek od jardafiala »

Jo, píšeš to správně, nechtěl jsem se rozepisovat, ono už to někde popsané je. Šum způsobovala KC508 (nebo 148), to jsem autorovi doporučil mailem jako tip a vyšlo to.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“