SONY TA-F319, JVC KD-A11 a jiné, společná závada

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

SONY TA-F319, JVC KD-A11 a jiné, společná závada

#1 Příspěvek od jardafiala »

Bavím a přiživuji se v zimních měsících opravami audiotechniky a chci se podělit o jednu zkušenost. Uvedl jsem dva poslední kousky, ale už se mi to stalo víckrát. Jde o to, že jsou často použity stabilizátory 78xx pro výrobu potřebných napětí, zřejmě kvůli úspoře bez chlazení. Takže zařízení je doma, je používáno a nic se navenek neděje, jen uvnitř. Stabilizátory topí, ohřívají okolí a najmě pak plošný spoj v místě přívodů. Po čase se majitel rozhodne (nebo musí) zařízení přestěhovat, párkrát ho natočí na strany, trochu s ním případně ťukne a po zapojení je zařízení MRTVÉ. Teplem odlepený plošný spoj se přeruší a je po ptákách. Takže když to opravím tak na stab. přidělám křidélko, kousek plechu nebo podobně aby se to neopakovalo. A když už jsem zmínil ten SONY - prodal jsem ho a poslal zájemci, vrátil se mi mrtvý. Proč viz přiložené foto, je to malé trafo pro stand-by napájení. Oprava na půl hodiny (podle schematu jsem šel téměř najisto) ale balení, cesta 2x na poštu atd.....
Přílohy
P1010010a.jpg

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Tosi měl štěstí že vznikla u toho STANDBY trafa trhlina na plošňáku. Často se mi stává že přepravce to zničí tak že se přeruší to tenké vinutí na primáru :oops:

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

No tak to se mi ještě nestalo, i tak, stand-by trafo je bez větších potíží nahraditelné.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#4 Příspěvek od ransom »

Já bych k tomu napsanému ještě dodal: I nejslovutnější výrobci audiotechniky vždycky milovali plošné spoje z cuprexkartu. S titěrnými pájecími ploškami a tenoučkými cestičkami. A to i u svých vlajkových lodí.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Přesně tak.

I když některý cuprexcart vydrží třeba i dvoje pájení, než jde do kopru ;-)
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#6 Příspěvek od Harry.pa »

A naučili se cínem šetřit tak, že už ho snad ani míň dát nejde - zejména SONY - tam to dovedli nejdál. To pak v kombinaci s bezolovem je zázrak, že ty součástky drží alespoň u nového přístroje. Někdy ty teplem namáhané jdou potom vyndat i bez pájení.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Akurat vcera som mal na stole Onkyo HT-R640. Je to typicky japonska kombinacia jednostrannych dosiek s mnohymi drotovymi prepojkami a obojstrannych dosiek (doska DSP), navyse je tam este doska HDMI so SMD elytmi.

Cin bol popraskany na tepelne namahanych suciastkach (budice koncov). V ich okoli je aj plosak tmavy a elyty vyschnute. Ale ma to asi 15 rokov, takze narok na nejaku opravu to uz ma...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“