Pájecí technika na SMD

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#46 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem nakonec pořídil horkovzduch Yihua 959D II. Vzduch jde regulovat zcela plynule od hodně málo do maxima. Teplotu ukazuje buď C nebo F. Regulace docela rychlá, po zapnutí 4-5 sekund na 320 st. Po odložení do držáku se zapne vychlazování a po dosažení vychlazení vypne fukar. Vychlazování je asi 2 x pomalejší. A opačně vyjmutí z držáku rozjede fukar a topení. Příjemnej je držák na výměnu trysek za horka.
Zkusil jsem s tím vypájet pár součástek z čistocínovýho vraku STB a naprosto v pohodě.
Spodní předehřev jsem vzal infrák Yihua 853A. Zobrazuje požadovanou nebo skutečnou. Dostat ho na 300 st je asi 8 minut. Asi na 230 st se ozvalo lupnutí a ochraná králičina nad infrákem se vyboulila asi 5 mm nahoru ale vlastní pájená deska je asi 22 mm nad základovkou a tak to moc nevadí. Podle pyrometru měření o cca 8-10 st na 300 st kecá, ale je to nejspíš světlou barvou vyzařovací plochy králičiny a infráku.
Obojí jsem vzal ještě s jinejma krámama na Pajtechu (DIOLUT sp. z o.o. ), což jsou Poláci. Zvláštní, objednáno a zaplaceno ve středu kolem poledne, ve 14 hodiv to už měla Packeta v přepravě a ve čtvrtek v 10 ráno přišlo vyzvednutí v Zásilkovně, Odesláno z Depo Cieszyn (Polský Těšín). No z Polska za ani né 24 hodin, tak to je pro český e-šopy docela vostuda, většinou jim to trvá 2-4 dny.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#47 Příspěvek od JirkaZ »

Čím snímá ten Yihua 853A teplotu desky?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#48 Příspěvek od Celeron »

Nevím, návod je v polštině a možná to tam ani nepíšou. O víkendu "Postaram się znaleźć czym mierzona jest temperatura" Jestli v tom je PID nebo jen on/off s hysterezí a pod. Když jsem nastavil 300, tak to na ní dolezlo s překmitem 1 st a pak už jen kolísala 300/301. U předehřevu je asi celkem vuřt, jestli to bude mít 295 nebo 305. Spíš bude důležitá rovnoměrnost ohřevu.
Ta vyboulená králičina mě ale malinko štve, myslel jsem, že bych mohl používat plechový šablony na směrování infrazáření jen na menší potřebný plochy. Něco s tou králičinou zkusím. Je to prosekávanej plech naohýbanej do pravidelný rovnoramený "pily". Pokud se na obvodu trošku rozklepe nebo přitáhne tak se zvětší rozměr okraje a ta střed boule by se měla srovnat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#49 Příspěvek od JirkaZ »

Ne, nerozuměli jsme si... Myslím čidlo a jak je zajištěn kontakt s deskou (kde konkrétně).

To infra mi totiž zavání tím, že každý povrch se bude ohřívat různě (dle absorpčního koeficientu) a tak třeba kovová dobře tepelně vodivá lesklá plocha (pájka) bude chladnější, zatímco lehce vystouplé plastové černé pouzdro s malou tepelnou vodivostí, ale velkou absorpcí bude hořet...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#50 Příspěvek od Celeron »

Ale rozuměli. Je to sestava tří IR segmentů, vaniček zalitejch nějakou bílou blemtou. V tý střední je uprostřed nějakej bobek, jako kdyby zespoda šikmo do toho byla zastrčená trubička. Třeba je v ní nějaký čidlo. A nebo to je čínskej "kaz".
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#51 Příspěvek od JirkaZ »

Dle jednoho pramenu je tam někde termočlánek K, ale kde? Když to má měřit teplotu desky a ne vyhřívání...

Nebo to měří teplotu toho bílého pod síťkou a spoléhá se na to, že DPS se ohřeje někam poblíž sáláním a prouděním?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#52 Příspěvek od Celeron »

Asi v tý trubičce ve střední IR desce. Z bedny žádnej káblík k těm štelovacím kolejnicím na upevnění desky nejde. A slušný pyrometrový koukadlo stojí samotný 2 x víc než celej předehřev. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#53 Příspěvek od Michal22 »

Mám v práci starší předehřev od Číňana, tam je zepředu zdířka na termočlánek, mám jej trvale připojený.
Zastrčím jej vždy do nějakého otvoru na DPS.
Ale teplotu dávám max. 250°C, víc už raději ne.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#54 Příspěvek od JirkaZ »

250 stupňů na desce znamená, že to už musí všechno dávno opadat samo...

Předehřev (pořád mluvím o teplotě na desce) bych viděl tak cca 150, ne?

To není reflow...


Edit: zde. Takže ještě méně.

Lidi, lidi....
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#55 Příspěvek od Celeron »

Asi to opravdu měří ten bílej sajrajt. A asi i celkem dobře, Káčko proti pyrometru Raytech vykazovalo, jak jsem již psal, rozdíl pár stupňů. O víkendu můžu zkusit dát do držáku nějakou desku a na ní přimáčknout Káčko od multimetru. Kdoví, co z toho vypadne. Třeba na nízkoteplotních infra panelech Ecosun 600U+ udržíš přímo na vyzařovací ploše chvíli prst. Ale 10-15 cm od plochy ani náhodou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od forbidden »

JirkaZ píše:250 stupňů na desce znamená, že to už musí všechno dávno opadat samo...
Při dnešních bezolovnatých srágorách ani ne, ale taky mi to už připadá moc.
Mám to stejný, jako Celeron a nastavuju tak 100-150 °C, vyjímečně víc.
Jinak si Celerone připrav zásoby alobalu na maskování okolí, zejména plastových konektorů atd... Nechám vždycky jen okýnko volný přímo na odpájené součástce, jinak to zakryju.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#57 Příspěvek od bu2520 »

vyrobil jsem si předehřev z topného hnízha sklokeramiky regulace triaková a teplotu kontroluji IR teploměrem přímo na desce. Funguje to bez problémů
Přílohy
K1024_039.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#58 Příspěvek od Celeron »

Co ta králičina, taky se Ti pnutím vyfoukla nahoru? Dělal jsi s tím něco?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od forbidden »

Jj, pravidelně při nahřátí jde trochu nahoru. Měl jsem to celý rozdělaný, ale spíš jen pro kontrolu, jestli něco číňan nepodělal. Při té příležitosti jsem upravil usazení té destičky s přepínačem, byla nakřivo a hmatník drhnul tak moc, že skoro nepřepínal. Taky jsem tu bílou plochu čistil, při prvním ohřevu se tam vypálila nějaká nečistota, nějaký vlákno, nebo co to bylo se přiškvařilo. Jinak je celkem v pohodě.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#60 Příspěvek od Celeron »

bu2520 píše:vyrobil jsem si předehřev
Dobrá šibenice místo třetí ruky. :) To si taky pořídím. Co to je za ten pyrometr? Já tady mám dvě pistole, jedna spadla a rupnul displej, druhá nesvítí laser zaměřovač, což je prkotina. Bohužel ani jedna nemá spínací body a vymejšlet něco na dekódování LCD displeje jsem dost línej.
Pyrometry do průmyslu taky nemají spínací body ale 0-10V nebo 4-20mA a stojí ranec, poslední, co jsem kupoval před asi 6 lety, byl podobnej tomuhle a stál skoro 15 tisíc v provedení IP54.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“