Pájecí technika na SMD

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#61 Příspěvek od ondraN »

Na to maskování konektorů a jiných citlivostí používám kepronovou pásku.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#62 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...Já tady mám dvě pistole, jedna spadla a rupnul displej, druhá nesvítí laser zaměřovač, což je prkotina. Bohužel ani jedna nemá spínací body a vymejšlet něco na dekódování LCD displeje jsem dost línej.
Pyrometry do průmyslu taky nemají spínací body ale 0-10V nebo 4-20mA a stojí ranec, poslední, co jsem kupoval před asi 6 lety, byl podobnej tomuhle a stál skoro 15 tisíc v provedení IP54.
Zkus tohle a podobné záležitosti (je toho plnej web). MLX90614 umí i PWM a můžeš signál tedy zpracovat analogově, kdybys nechtěl MCU.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 03 úno 2023, 10:29, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#63 Příspěvek od bu2520 »

výrobce je nějaký Thermo-Hunter a jako výstup má proudovou smyčku. Koupil jsem ho kdysi na Aukru někde pod tisícovku. Původní záměr jsem měl udělat spojitou PID regulaci, ale nakonec jsem zjistil že obyčejná triaková dostatečně vyhovuje, akorát to člověk musí hlídat než se to dostane na stanovenou teplotu pak už to drží setrvačností +- 5°C . Jednu nevýhodu to přece jen má po delším používání se dost oteplí ta hliníková krabice, ale to je zřídka tak dlouho to nepoužívám.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#64 Příspěvek od Celeron »

Nechtěls napsat Kapton? Vysokoteplotní páska jantarový barvy.
Mám tady žlutou samolepící polyesterku na izolace topných fólií (znáte z pulzních tráfek) a tak zkusím kolik snese než povolí lepidlo a nebo se žárem sruluje. Pak tady ještě mám tlustou samolepící AL pásku co se používá na rozvod tepla topných kabelů pro rozmrazování plastových trubek. Otázka je, co snese její lepidlo. Asi to nebude silikon jako na Kaptonu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#65 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše:Zkus tohle a podobné záležitosti
Dík, nikdy jsem si nevšiml, že to samotný IR čidlo někdo nabízí. Ale zatím budu spoléhat na regulaci v předehřevu a mimo svůj barák tohle ze známých důvodů dát nejde.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od forbidden »

Kapton používám taky, ale víc ten alobal. Mám tu nějakej docela tuhej, ne jako běžnej z čokolády. Dostal jsem v něm zabalenou krabici s burgerem :lol: takže nebyl mastnej a bylo mi to líto vyhodit. Používat jde opakovaně.
Ten držák na horkovzduch mám v plánu, ale spíš jen uzpůsobím nějakej chyt z běžnýho chemickýho držáku. Má dost solidní základnu a i výška jde regulovat ve velkým rozsahu. Teplotu jsem ještě přesně měřit nepotřeboval, při odpájení prostě jemně zkouším až součástka povolí. Jinak tu mám IR teploměr, nebo termočlánek k multimetru.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#67 Příspěvek od ondraN »

Jasně, máte pravdu je to kapton :D
Silnej alobal čerpám z hliníkových tácků a používám ho spíš na horní krytí citlivek při horkovzduchu. Nezvedá se jako slabý alobal.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od forbidden »

Já to tak myslel, že tím maskuju součástky zeshora při horkovzduchu. Zespodu mám desku nekrytou. Možná, kdybych to musel nahřívat ke 200 °C, tak bych tam dal kus, ale nebylo zatím třeba.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#69 Příspěvek od Michal22 »

Milane, zkusím ti domluvit exkurzi u nás v práci - už jen proto, že máme problém sehnat kvalitní lidi za docela dobré peníze.
Kdybys měl zájem, půjdu po tobě všema deseti :-)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#70 Příspěvek od Kremik »

Když tu zmiňujete kapton a lepidlo, čím na kapton přilepit lakovaný drát, aby dobře držel i za tepla a ustál časté teplotní změny? Jasně, mám na mysli kmitačky reproduktorů.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#71 Příspěvek od Hydrawerk »

Používá někdo indukční páječky Metcal nebo Thermaltronics??
https://www.metcal.com/
http://www.thermaltronics.com/soldering_systems.php
Věřím, že mají perfektní přenos tepla. Ačkoliv běžnej odporovej ohřev (JBC, PACE, Hakko, Weller...) taky nebude špatnej, těžko se část elektrické nenergie mění na světlo. :-) :-)
Metcal nebo Thermaltronics se vyznačují prapodivnými tvary pájecí stanice. Je vysoká, aby se dala snadno převrátit. Teplota se většinou reguluje jenom pomocí výměny hrotu. Často to asi nevadí... Pájecí hroty levné nejsou.
(Uspávání po vložení ručky do stojánku asi není.)
Edit:
Asi jak kdy, je více modelů stanic.
Přílohy
Metcal MX-5210 pic02.jpg
Thermaltronics tmt-9000s.jpg
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 04 úno 2023, 16:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#72 Příspěvek od Hydrawerk »

https://ts.kurtzersa.com/electronics-pr ... tions.html
Ersa zatím neuvedla na trh žádnou páječku, která by měla pájecí hrot a topné tělísko v jednom celku, tak, jak je tomu u JBC, Hakko, PACE a odnedávna i u firmy Weller.
Ersa je v oblasti ručních páječek asi tak 20 let zastaralá, koupě se nedoporučuje.
Asi se už živí spíš automatickými linkami...
https://www.kurtzersa.com/products/elec ... g-machines

Uživatelský avatar
TomZL22
Příspěvky: 17
Registrován: 29 kvě 2022, 02:00
Bydliště: Zlín-východ

#73 Příspěvek od TomZL22 »

Mám Metcal se dvěma výstupy od roku 2015 . Na jednom mám malý hrot na druhém kopyto.

+ hodně rychle se ohřívá
+ i malým hrotem se dá prohřát velké místo . Od té doby co ji mám jsem zase vytáhl klasickou ruční odsávačku i na bezolovo.
+ měkké kablíky ale docela odolné
+ kopytem se dají zahřát a odpájet neuvěřitelné věci

- můj typ umí pouze jeden aktivní výstup. Musí se tlačítkem přepnout který chci . Ale než se rukou vezme druhá ručka tak už je ohřátá. Novější typy už umí jet oba najednou.
- hroty drahé a dané na jednu teplotu .Ale mám je 7 let a zatím jsem je nezničil .
- vypínač nahoře údajně vypíná až sekundární část zdroje .
- cena ?

uspávací režim má
je vysoká, ale těžiště má dole takže se nepřevrací
má jedno tlačítko na hodně funkcí :-)

Já jsem s ní spokojený . Už bych za klasiku neměnil . Kdo vyzkouší nechce jinou :-)
Mám ještě JBC stanici ( zhruba rok 2008 ) ale Metcal je o level výše.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#74 Příspěvek od Michal22 »

Já mám starý Metcal, rok výroby bude kolem roku 2000.
Ale protože už doma nic nedělám, tak jej nepoužívám.
Hroty jsem dokupoval v AZT asi před pěti lety, nebylo to zas tak strašné (kolem 1000 kč).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#75 Příspěvek od Celeron »

Forbidden, ptal jsem se Tě, co ta králičina před IR zářičem. Dělá Ti po ohřevu bouli a co jsi s tím případně dělal?
Já už problém vyřešil. Rozdělal jsem krabici, povolil zapuštěný M3 kolem zářiče a předehřev vosolil na doraz. Králičina se horkem roztáhla a v ten moment jsem zapuštěný šroubky M3 dotáhnul. Při dalším cyklu se boule už nekonala.

Ještě že jsem předehřev rozdělal, na fotkách je vidět, co zase čínskej soudruh nebo dítě zmrvili (fotka "nad IR"). Asi bych moc dlouho nepředehříval :roll:

IR je jen jeden segment, je na něm jen dělící plech. Zespoda doprostřed jde korálkovej přívod silovky a taky dvoudrát termočlánku.
Přílohy
nad IR.jpg
pod IR.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“