Jaký kreslící fix/pero na DPS?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#16 Příspěvek od jandu »

Postavil si tu predsa dve otázky- "Čím ručně kreslíte spoje na DPS? a Jaké máte zkušenosti s fixy? ".

Že na tú druhú si dostal málo odpovedí? Myslým, že kto kreslí pomocou lievikového pera či nitrolaku alebo kolofónie, vyskúšal aj možnosť s fixkou ale zotrval pri pôvodnom spôsobe. že fixkou to ide rýchlejšie? Ale má svoje nevýhody /hrúbka a nerovnomerná hrúbka čiar, nedostatočné prekrytie/ ktoré prevažujú nad jej výhodou. Preto asi také odpovede.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Víš, ono dávat takovéhle rady je někdy dost na 3,14ču - já ten fix zkoušel hned, jak se to někdy v 80.letech minulého století u nás objevilo. Hot new, jeden stál hříšných 20Kčs. Byly ve 4 barvách - červené, modré, zelené i černé. Reklama i na stránkách Amatérského Rádia, tehdy asi nejsháněnějšího titulu mezi bastlíři. A ze začátku to opravdu bylo OK, čára ostrá, kreslení přesné. Ale ouha - stačilo pokreslit asi tak 1 dm2 kuprextitu a už to začalo "chlupatět", hrot do té doby tuhý se začal třepit a čára rozmazávat. O nějakém "protahování spoje" mezi pájecími ploškami pro DIL pouzdro se mluvit dalo jen s velkou dávkou fantazie a při leptání se často stalo, že čára 1mm široká se vyleptala jako 2 souběžné linky s šířkou 0,1-0,2mm - prostředek spojové čáry prostě nebyl pokrytý dost silnou vrstvou krycí barvy a odleptal se taky. Takže jsem zůstal u starých dobrých trubiček a nitrobarvy a fixy používám jen jako popisovače - ne jako kreslicí/maskovací prostředky pro leptání. A ani to nikomu neradím, aby to zkoušel - je to myslím škoda práce.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Kdysi byly k mání lihové fixy Centrofix - tuším 1886, 1736 a přímo na plošné spoje byl určen 1796. Při vhodné čerstvosti náplně fungovaly docela slušně, ale leptat se dalo jen v FeCl3, kyseliny to narušovaly. Myslím že obdobnou barvu obsahovaly i Permanent 8086, ty jsou ale tlusté. Základem ústěchu byl správný tah jedním směrem, nikoliv črtání apod. Ještě nedávno jsem s tím pár destiček spáchal.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#19 Příspěvek od Killroy »

No já jsem ty centrofixy taky používal a pokud se to po zaschnutí obtáhlo, tak to bylo i použitelné v leptání v HCL. Nesmělo si to ale tolik "naostřit" tím peroxidem, spíš pomalu v řidším roztoku a o to déle. Ke chloridu jsem se dostal až mnohem později.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#20 Příspěvek od stephunk »

Ja už fixom nekreslím, je to strata času, nervov a prachov. Kreslil som ale fixkou 0,3mm EDDING 140S. Dnes robím fotocestu a túto, ináč výbornú fixu používam na korektúry predloh. Existuje aj 1mm verzia, no mne sa zdala príliš riedka a celovo tvorí tenší film, ľahko sa podleptávala..

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#21 Příspěvek od nxn »

Já jsem donedávna používal EDDING 400 je to varze 1mm a perfektní nikdy se mě nepodleptala a to leptám peroxit+kys.chlórovodíková...teď jsem přesedlal na fotocestu....nejdříve jsem se tomu bránil (to je potřeba si udělat osvitku,ten drahej sprej,vývojku a ještě transparentní fólii) když jsem první DPS udělal tak jsem změnil názor....vyleptal jsem cestu širokou 0,15mm...to by se mě s fixem nikdy nepovedlo....a jak to vypadá...prostě skoro dokonalej tišťák
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#22 Příspěvek od jodaps »

A co takhle nějaká plnící kreslítka?
Přílohy
F2.JPG
(43 KiB) Staženo 80 x
F1.JPG
(31.67 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od stepa »

jodaps píše:A co takhle nějaká plnící kreslítka?
No pokud vim tak se tomu rika technicke pero :). Nedivim se ti ze te centrografy zklamaly, protoze pri pouziti leptaciho laku velmi rychle a radi zasychaji a tim padem se s nimi nedalo kreslit. Ty druhe jsem nezkousel.
Naposledy upravil(a) stepa dne 27 led 2008, 13:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#24 Příspěvek od mety »

Kup si tu fixu EDDING 400 a maš pokoj.Ja ju tiež použivam :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

Ja osobne kreslim stale fixkou a to Edding 140 S, Centropem 8576 a Staedtler 313 a 317 vybiram podle potreby tloustky cary. Leptam v chloridu a nikdy se nic nepodleptalo. Nejlepsi samozrejme je, kdyz jsou cerstvy a pousti hodne barvy, jak starnou tak zacnou byt ridky a to je pak na houby, kryti je mizerny. Nekdy kdyz uz neni kryti idealni, tak se daji slaby mista tou fixkou "otupkovat" aby se tam naneslo jeste trochu barvy, ale je to piplacka.
Stale vic premysli, ze prejdu na fotocestu, jen jsem se zatim neodvazil to konecne vyzkouset.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#26 Příspěvek od nxn »

Forbidden to rozhodně vyzkoušej určitě budeš načenej...
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od PabloX »

Nedavno som zacal kreslit technickym perom CENTROGRAF priemeru 0,35 - preplachol som ho od tusu a z tej hrubej PERNAMENT fixy som vybral napln a vytlacil z nej farbu. Tou som nasledne naplnil pero, kresli sa s tym dobre aj vrstva je dost hruba. Kreslil som s nim aj na plottri.

Uživatelský avatar
Brzda
Příspěvky: 200
Registrován: 06 črc 2006, 02:00

#28 Příspěvek od Brzda »

taky sem nedavno zkusil technicke pero prumeru 0,7mm, slo to krasne, cary rovnomerny, jenze nez sem stihnul pero vycistit, tak barva zaschla v hrotu a nejak to nejde ven a uz hrot nefunguje jak ma :cry:

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od PabloX »

Ja som ho necistil. Naplnil som ho farbou, riadne uzavrel a raz za par dni ho pretrepem a trosku pokreslim.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#30 Příspěvek od jodaps »

Když jsem chtěl odpovědět, že Centrograf nezklamal kvůli zasychání laku ale protože se s perem musí kreslit nepřirozeně kolmo, a pak to čištění - něco mě napadlo. Výplod mé mírně geniální myšlenky viz JPG (no dobrááá, možná nejsem první ale zatím jsem to nikde neviděl). Tak jo, zítra to vyzkouším (zbude-li čas).
Přílohy
pero1.JPG
(55.66 KiB) Staženo 63 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“