Regulátor elektromagnetu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

Regulátor elektromagnetu

#1 Příspěvek od gaminn »

Ahoj, dá se někde koupit regulátor síly stejnosměrného elektromagnetu? V současnosti je elektromagnet napájen z 230 V přes můstkový usměrňovač. Příkon elektromagnetu jsem si zapomněl změřit, ale je to elektromagnet z nejobyčejnější magnetické vrtačky, tak to hádám bude určitě do 1000 W. Asi podstatně míň jinak hádám, že by magnet dost topil.

Klidně si taky zapojení můžu ubastlit. Jaké nejvhodnější zapojení zvolit? Ve vrtačce je už teď mikrokontrolér, takže není problém skoro cokoliv. Nabízí se třeba vrazit za usměrňovač mosfet, synchronizovat jeho spínání s frekvencí sítě a spínat jednotlivé půlvlny (resp jejich části)? Na co si dát pozor, jak spínat, ať to co nejmíň ruší apod?

Díky za rady

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Jestli hodláš spínat jen části půlvln, tak bude lepší dělat to ještě na AC straně, před usměrněním. Rušit to bude jako jakákoliv jiná regulace pomocí posouvání fáze sepnutí. A bude to asi i drnčet, jak bude elektromagnet dostávat pulzy. Nejčistší bude regulace proudu (napětí) pomocí dostatečně výkonnýho spínanýho zdroje.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#3 Příspěvek od jenicek »

Dej tam hotovej PWM modul a máš vyřešeno.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

gaminn píše:je to elektromagnet z nejobyčejnější magnetické vrtačky
Čo je magnetická vrtačka?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#6 Příspěvek od vicious »

samec: v podstate obyčajná vŕtačka, ktorá sa upína magnetom k obrobku. Používa sa to vtedy, ak je potrebné vŕtať do nejakého zvyčajne obrovského dielca, vyvrtávačka by sa neoplatila a malá ručná vŕtačka (zvyčajne do Ø13) by to nezvládla.
Prakticky rnbw dal odpoveď už predo mnou.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Jo, to zní srozumitelně. Potom ale nechápu, k čemu je dobrá regulace síly toho uchycení. Nemohlo by to držet co nejvíc, maximum co to dá?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#8 Příspěvek od jenicek »

S magnetkou občas vrtám. Pokud si to můžeš naštelovat na rovině s vypnutým magnetem a pak ho zapnout, tak je to pohoda. Problém nastane ve chvíli, kdy to máš upnout v nějaký poloze třeba nad hlavou. Ta vrtačka s tim magnetickym stojanem je celkem těžká a se zapnutým magnetem s tim do strany nehneš. Takže si dokážu představit, že to plácnu na přibližný místo, pak trochu uberu aby se s tím dalo šoupnout do správný polohy a na samotný vrtání to zase zapnu naplno. :wink:
Pokud jsem toto potřeboval, tak jsem to vyřešil, že jsem šteloval s vrtačkou a když jsem řek TEĎ! , tak mi mladej zapnul magnet. Né vždycky je ale po ruce další ruka. :lol:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

To musí být sranda, když ti s vrtačkou přicuclou na stropě někdo vyrazí jističe. :twisted:

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#10 Příspěvek od jenicek »

...to je fakt, to bych asi čuměl :lol:

Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#11 Příspěvek od gaminn »

Proto k tomu číňan, od kterého jsem vrtačku kupoval, dává certifikovaný bezpečnostní špagát, kterým si máš tu vrtačku u stropu přivázat, aby ti nespadla na šišku. :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Aha. Zase som sa niečo naučil.
Reguláciu by mohol zvládnuť aj bežný triakový stmievač. Prípadne dvjstavovo menší a plný výkon, napríklad cez vhodnú žiarovku, alebo prepínač jednocestý/dvojcestný usmerňovač. Pri jedncestnom usmernení je efektívne napätie asi 94V.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Já tuhle vrtačku viděl s permanentním magnetem. Úplně stejnej systém jako magnetickej stolek, co používají brusiči na plochobrusce. V malým třeba stojánky na strojařský indikátory polohy. Je u toho páčka s kterou se vevnitř v magnetu posouvají pólový nástavce aby uzavřely magnetický obvod. To ze stropu jen tak nespadne a umí to i snižovat přídržnou sílu podle nastavení páčky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“