Jak nejsnadněji odpájet DIP8

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

Jak nejsnadněji odpájet DIP8

#1 Příspěvek od houmr »

V práci jsem si na sebe upletl bič a sice s hromadnou výměnou SMD součástek v pouzdře DIP8. Dokud se jednalo o náhodnou kusovou výměnu, vývody jsem společně zalil cínem a zahříval až se začalo pouzdro pohybovat. Když se postupem času z toho začíná stávat masová záležitost, tuhle metodu jsem zavrhl jako pracnou, nákladnou a občas se toho zalití účastnily i okolo ležící SMD rezistory.

Proto jsem zkusil oprášit metodu trafopájka s pájecím očkem na míru. Jde to lépe, ale pokud použiju 1mm drát, po každém odpájení musím drát rovnat a ne vždycky se prohřejou všechny vývody. 1,5mm drát je sice pevnější, ale hřeje víc, je blíž okolním SMD součáskám, které občas "vezme s sebou" a při nedočkavosti to někdy odnese i kontakt na tišťáku.

Chtěl bych koupit nějaký nástavec na mikropájku, který by ty vývody DIP8 sevřel a nahřál, ale nějak nemůžu trefit ten správný výraz, který hledat a furt mi lete všechno možné, jen ne takový nástavec. Máte s tím někdo zkušenosti?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Odkedy je DIP8 SMD?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Správny výraz je odspájkovávacie kliešte, mal som to pri nejakej erse, bolo viac šírok. Šla s tým pakáž SOxx aj DIP. Na DIP som neskôr objavil SC7000, tá odsáva aj hreje a diera ostáva fakt čistá.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

houmr (ale upozorňuju, že mechanické provedení té levné verze je katastrofální a je to použitelné spíš jen jako základ pro dosisa)

rnbw
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#5 Příspěvek od houmr »

DIP je totéž co DIL, ale SMD. Jdu domů zítra kouknu na ty dokazy. Dík.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud půjdou původní obvody do koše. Tak ty vývody ucvakni . Samotné pak vypajis.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

houmr píše:DIP je totéž co DIL, ale SMD. Jdu domů zítra kouknu na ty dokazy. Dík.
Pouzdro DIP je stejně jako DIL THT. Odpovídající pouzdra SMD jsou SO8, SOP8, SOIC8 s roztečí 1.27 mm a SSO8, TSSOP8, MSOP8 s roztečí 0.65 mm.
Pokud chceš rychle odpájet pouzdra SMD tak ideálně horkovzduchem. Hrozí-li odpájení/posunutí blízkých součástek, tak použít plechovou šablonu, nebo zakrýt okolí alobalem.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

DIP/DIL se ucvaknou vývody u pouzdra a vytahá vývod po vývodu, SO-8 potřebuje nejlépe horkovzduch.

Přál by Ti (autorovi vlákna) měnit třeba 20x DIL-16 v prokovených otvorech, a to všechno třeba 10x. Štípání dřeva je proti tomu hračka, jak z toho bolí prsty.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

Eleman: ne.

Pouzdro DIP8 nemusí být nutně THT, viz můj odkaz výše nebo příloha níže.

Takže zde je jediná otázka - totiž jestli tazatel umí správně pojmenovat základní věci...
Přílohy
LOC117_packages.png
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle už jsou téměř raritní pouzdra, já taky používám třeba optočleny s vývody gull wing a rozměry klasického DIP/DIL, ale na to stačí ten horkovzduch.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#11 Příspěvek od passion »

Keď sa mi nechce vyberať teplovzduška, cvrknem tam trochu Sn42Bi58 pasty, a prehrejem KSGERom K hrotom. ide to dole jedna báseň.
https://www.aliexpress.com/item/1005004684888148.html

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

JirkaZ dík za poučení...
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Mahoney »

Eleman: Děkuješ mu hezky, ale kdyby to nepodal tak egoistickým způsobem (viz ten dovětek), bylo by to lepší. On sice má pravdu, ale je to těžký nestandard a on to ví.

2Houmr: Kdybys dal fotku toho, co vlastně řešíme, bylo by to lepší. Takhle opravdu nevíme, co tam přesně máš.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Pouzij horkovzduch, a je uplne jedno jestli je to DIP8 THT, SMD nebo treba SO8. Pokud ti to odfoukava okolni soucastky, nastav si mensi prutok vzduchu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Nakonec nejlepší bude ta smyčka . Jen si označ místo na kleštích , abys měl správnou rozteč a pochopitelně na smyci měj nanesenu olovnatou pájku s tavidlem . A rychlostí se ti nikdo nevyrovná .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“