Politicky korektní názvy v SPI sběrnici

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Politicky korektní názvy v SPI sběrnici

#1 Příspěvek od eleferner »

Kdyz jsem pred par lety z USA slysel, ze pouzivat v technice nazvy "master" a "slave" je rasisticke, tak jsem myslel, ze se jen nekdo snazi zalibit. No, tak to jsem spletl, protoze v pripade SPI sbernice uz je to oficialne tady:

https://www.oshwa.org/a-resolution-to-r ... nal-names/

Signal MISO (Master In Slave Out) se ted jmenuje POCI (peripheral out/controller in). A v cestine je zvlaste vtipny nazev pro MOSI (Master Out Slave In), protoze ted ma zkratku PICO (peripheral in/controller out).

Samozrejme "pokrokova" korporace jako Texas Instruments musi jit s dobou a uz toto nazvoslovi zacina tlacit ve svych datasheetech a white paperech:

https://www.ti.com/lit/SLYP802
https://www.ti.com/lit/pdf/scea091

Jo jo, ceka nas prekrasny novy svet. Tesite se?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

A víš, že české slovo "holka" ještě koncem středověku znamenalo "chlapec"?
(Jako že mu ještě nerostou vousy.)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Ďyť proč ne. Mně to příjde pochopitelnější. Nemusíš se totiž ptát kdo je master.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#4 Příspěvek od judeware »

Jest to pokrytecké. Ustupování čokoládovým (stejnopohlavním apod.)?

Tragikomický jest fakt, že uspořádaná dvojice pán-otrok existovala už za dob Říma, tedy podstatně dřív, než s tím začali operovat trotlové za velkou louží. :?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Ehm...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#6 Příspěvek od ransom »

Starověké otroctví mělo jasně daná zákonná pravidla. Řešila se jím třeba i zadluženost nebo odškodnění, nebývalo celoživotní záležitostí. Otrok si prostě odpracoval co měl, a byl volný. Starý zákon nařizoval otroka sedmého roku propustit, přičemž vlastně kodifikoval zásady dávno známé a převzaté od starších národů.
V podstatě mohlo jít i o docela funkční vztah, někdy byl snad otrok i ten, kdo v tom vztahu dominoval. S otrokářem participoval na jeho životním stylu a společenském postavení. Cíleným lovem otroků a jejich prodejem jako pracovních zvířat se, pokud se nemýlím, zabývaly cíleně třeba africké národy nebo středoameričtí indiáni. Bílí svoje černé otroky kupovali od černých. I proto mají černí dodnes víc sporů mezi sebou než s bílými...

Nám to může být jedno, ne? Označení Master - Slave jsme beztak nevymysleli, převzali jsme ho z angličtiny a právě tak převezmeme označení jiné. Jestli mají ta slova v místě vzniku negativní konotaci, my na tom nemáme co komentovat. Z češtiny má svět Robota. Na tom snad ještě dlouho nebude co přejmenovávat. Snad až si jednou roboti uvědomí že jsou diskriminovaní.
(Mimochodem, můj oblíbený autor fantastiky, Ray Aldridge, používá pro stroje s lidskou podobou označení Mechan.)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Tak o tom otrokářství to je dobrá pohádka. Nečti "rady" ze Starého zákona, ale radši se podívej, jak to fungovalo v Římě nebo Řecku.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

judeware píše:Jest to pokrytecké. Ustupování čokoládovým (stejnopohlavním apod.)?
Když jsme u té čokolády.
Obrázek
https://www.svetbaleni.cz/2022/02/24/ko ... ale-modry/
Co k tomu sebemrskačství dodat. My co si ještě pamatujeme ten ošklivý prohnilý Západ, co vznikl na ekonomických základech díky koloniím a prosperitě Nového světa s dovozem otroků, to už asi nestihneme ale další generace nějaký sběrnice už asi nebudou muset řešit.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je to celý jedna velká blbost.

Můj zákazník se už propracoval třeba k označení master/master a master/slave, protože jedno zařízení se může chovat jako slave i master naráz, záleží, koho poslouchá a co řídí.

A když se podíváte, jakou anglickou "novotvorbou" slov jsme zasypáváni každej den jen proto, aby si někdo mohl honit ego, že někdo nezná nějakej novej výraz, vrátil bych se k češtině a můžeme používat termíny třeba nadřízený a podřízený. A aby byl jasnej směr a byl to pořádnej nesmysl včetně angličtiny, tak třeba NAD2POD a POD2NAD. Zkráceně N2P a P2N.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

ZdenekHQ píše:Je to celý jedna velká blbost.
jj, jen blbost a výmysly !

Kód: Vybrat vše

Julius Meinl od roku 1924 používal ikonické logo s hlavou mouřenína v červeném fezu na žlutém pozadí, které pro společnost navrhl rakouský výtvarník Joseph Binder.[2] Ve společenském prostředí 21. století nicméně postava mouřenína budila kontroverze kvůli možnému rasismu, a tak bylo logo upraveno.
Wiki

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano. Patrně obyvatelé zemí s největší produkcí kávy jsou modroocí blonďáci. Ten symbol měl logiku, žádnej rasismus.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Ten samej případ řešil nedávno hrabě Kinský ve svým pořadu Modrá krev.
Konkrétně rod Bořkové Dohalští z Dohalic. Kdysi dávno měli na vršku erbu Mouřenína a museli ho zrušit a dát místo něho obnaženou kozatou babu s korunkou. No a dospělo to tak daleko, že teď už musí být zahalená. :lol:
Koho to zajímá, tak si dohledá na netu...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Když už se to stočilo k vizuální prezentaci zboží, nepřestává mě fascinovat když vidím obálky katalogů s oděvy, v češtině tedy patrně pro (pořád značně) homogenní zdejší populaci, kde je zpravidla nějaká etiopská anorektička, na zadní straně rovnou celé zátiší s černou rasou. Černý ksichty, ne sytě modrý.
Podobně velkoplošné reklamy v textilním oddělení Tesco apod.
Za to někdo někoho cílevědomě platí nebo je to dobrovolně dementní sebemrskačství a nastolený "trend" ve kterém se už tvůrci pouze opičí?
Neboli resultát, grafické zpodobnění vadí, reálný držky jsou naopak žádoucí.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#15 Příspěvek od ransom »

xsc píše:Tak o tom otrokářství to je dobrá pohádka. Nečti "rady" ze Starého zákona, ale radši se podívej, jak to fungovalo v Římě nebo Řecku.
To nejsou zdaleka jediné starověké říše. Psal jsem pouze o tom, že institut otroctví mohl nabývat různých podob. A že černé otroky ponejvíc lovili černí.
Čím tě vytáčí Starý zákon? Je to kus historie jako cokoli jiného. Přebíral hodně třebas z Egypta nebo z Persie.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“