Indikátor točivého pole - jak funguje ten přívěsek?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Indikátor točivého pole - jak funguje ten přívěsek?

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký večer. Trochu se to týká i tématu, který jsem řešil nedávno (Jak zjistit směr otáčení asynchronního motoru). Někdo tam dával video s "klíčenkou", kterou se dá zjistit směr otáčení oběhových čerpadel. Čirou náhodou ji tu mám taky, i když nemá reklamní potisk. Koupil jsem ji tenkrát kvůli tomu, že jsem si naivně myslel, že se s ní dá určit polarita na elektromagnetickým ventilu (bistabilní elektromagnetický ventil). No nedá.
Klíčenka obsahuje placatý magnet kruhovitého tvaru, pólovanej rovnoběžně z osou. Na nabarvený straně je jeden pól a dole druhý. Magnet je nasazen na plastové osičce ze silikonovou bužírkou. Boční pohyb je vymezen dvěma gumovýma o-kroužkama. Jakým způsobem se zde převádí točivé pole s 3000 RPM na pár otáček za sekundu?
Přílohy
keyringindicators-trans.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Artaban001 píše:Jakým způsobem se zde převádí točivé pole s 3000 RPM na pár otáček za sekundu?
pracuje to na principu vířivých proudů ve vodivém materiálu(směr otáčení) a počet otáček je snížen proti točivému magnetickému poli vhodným mechanickým bržděním . . .
Artaban001 píše:Klíčenka obsahuje placatý magnet kruhovitého tvaru, pólovanej rovnoběžně z osou. Na nabarvený straně je jeden pól a dole druhý. Magnet je nasazen na plastové osičce ze silikonovou bužírkou.
nemyslím si, že je tam magnet, ale bude tam jen vodivý kroužek . . .
Artaban001 píše: Koupil jsem ji tenkrát kvůli tomu, že jsem si naivně myslel, že se s ní dá určit polarita na elektromagnetickým ventilu (bistabilní elektromagnetický ventil). No nedá.
to by tam ten magnet musel být, ale není . . .

je to stejný princip, na kterém fungují třeba mechanické tachometry a pod.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

právě, že ten kroužek je feritový magnet, který je na jedný ploše nabarven červeno bíle a jeho orientaci mám zjištěnou kompasem.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

hmm . . . ale i s tím magnetem to bude fungovat na točivé pole . . .
zkoušel jsi to přiblížit k cívce do které pustíš stejnosměrný proud ?
na jednu polaritu by se to mělo natočit jednou stranou a na druhou polaritu zase obráceně a pak je v tom opravdu magnet.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Právě že nemá póly po stranách, ale na plochách. Tudíž by měl poskakovat podél osy nahoru a dolů.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

No a zkoušel jsi ho v reálu ? Funguje na čele motoru nebo i na boku . Funguje i na litinovém motoru ? Na čele al deklu musí prosakovat točivé magpole .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Zatím jsem jej zkoušel na dvou oběhových čerpadlech.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#8 Příspěvek od vrky »

To je myslím video ode mě.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Ano. Teď jsem to zkoušel na stojanový vrtačce, muselo to být z boku a směr otáčení seděl. Na velkou dílenskou brusku to nereagovalo

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Aby nedošlo k omylu , bok myslím podél chladících žeber . Jestli takto z boku , tak naplacato , kolmo ke hřídeli , co otočení po 90° ?

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#11 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Z boku myšleno tak, jak je na videu výše. Mám to samý, akorát tam nemám ten štítek (jde tam dát vlastní).

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

Předpokládám, že sis všiml, že se to z boku točí opačně.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Ano, jako když se odvaluje kolo. Ale když jsem to dal k solenoidu plynovýho kotle, tak se to točilo taky, ale náhodným směrem pokaždý jinak.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#15 Příspěvek od kaja4 »

Dostal jsem podobný indikátor od grundfosu a ten se přikládal k čerpadlu v místě jeho osy.Zpravidla,kde je odvzdušňovací šroub.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“