Vykon slnecneho kolektora (vodneho)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Tobě nelze rozumnět . někdo , kdo se tím zabýval , ti napíše číslo , které sám rozporuješ . Dobrá blbost na neděli .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#17 Příspěvek od kutilmil »

To otkundes:
Keby to tak bolo ako píšeš, tak by to nebolo zlé. Máš to aj nejako overené? Myslím zmerané? alebo to máš čisto len teoretický výpočet?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Na LEO neboli nízký orbitě Země se uvažuje zářivej výkon 1 400W/m² krát energetická účinnost fotovoltaický přeměny, pokud je to jen teplo, bere se zaokrouhleně 100% teoreticky. Pod atmosférou na 50° zeměpisný šířky a s panelem kolmo ke zdroji záření se uvažuje výchozí hodnota 1kW = 1 000W tepelný energie na 1m² plochy. Skutečnou účinnost pak snižuje všecko, co je reál proti teorii = ofuk vzduchem z okolí, neideální úhel nastavení vůči zdroji záření, ztráty vyzařováním spojovacího potrubí, ztráty odrazem od neideálně černý dopadový plochy, mrtvá hmota kolektoru, která se musí ohřát na stejnou teplotu jakou pak má teplonosný médium ...
Prakticky se dá uvažovat u termálního kolektoru v nejlepším případě o 50% účinnosti - neboli, každej m² teplosběrný plochy MŮŽE DÁT VE ŠPIČKOVEJCH PODMÍNKÁCH energii vyjádřitelnou tepelným výkonem 500W. Účinnost zvyšuje zafutrálování a samozřejmě tepelná izolace jak samotnýho kolektoru od okolí, tak i vedení teplonosnýho média. Největší problém je jak změna úhlu oslunění během dne (východo-západní pohyb Pupence), tak i změna relativní vejšky dráhy Pupence nad obzorem během roku...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Otkundes »

Co na tom chceš ověřovat? Postup výpočtu jsem uvedl, parametry panelu též. Sežeň si datasheet k panelu současné výroby, hustotu tepelného toku ve Skalici zjistíš z mapy oslunění, nebo na dotaz od HMÚ a kalkulačku snad již máš.
Ono totiž záleží hodně na tom, k čemu a v jakém provozním režimu ty panely budeš využívat. Zejména s jakými teplotami ty panely budou pracovat. Při vysokých teplotách panelů, klesá jejich účinnost. Část tepla z rozpálených panelů, totiž ohřeje vzduch nad střechou a „uteče do větru“.
Nebo zkus zagůglit kouzelné slovo thermosolar.sk a oslovit odborníky...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#20 Příspěvek od kutilmil »

To otkundes: uvidime. Najvierohodnejsie bude vlozit merač tepla do nejakej existujucej inštalácie a bude výsledok
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

:roll: :roll: :roll: :roll:

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Co sa ti bobane nezdá?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Blbej jako téměř vždy . Prostá otázka : k čemu slouží a posloužilo takovéto vlákno ???

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#24 Příspěvek od kutilmil »

To nerieš. To nepochopíš.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

Kutimile, jistě to lze změřit kalorimetrem. Ale to již budou parametry té konkrétní instalace, při nějakých provozních parametrech a průměrné roční míře (intenzitě) oslunění.
Ale zas se na výsledku té konkrétní instalace bude podílet:
• jaká je orientace panelů (azimut)
• jaký je zvolen sklon panelů
• vliv případného zastínění od okolní vegetace a staveb
• jaká nemrznoucí směs je použita (proměnlivá viskozita při změně teploty, tj. změna průtoku chladícího média)
• jaký je teplotní spád na panelech, tedy zda je celoročně zajištěn dostatečný odběr tepla
• jaké jsou ztráty v primárním i v sekundárním okruhu, tedy jejich účinnost
Výrobce Thermosolar ze Žiaru nad Hronom, kdysi na 1 panel Heliostar 320 N2L, o aktivní ploše 1,77 m2, udával možný roční zisk v rozmezí 700 až 930 kWh.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#26 Příspěvek od kutilmil »

Ano otkundes. Bude to vykonova špička realnej prevadzky. Špička preto lebo ju zaznamena merač. Ročny zisk čo podaktori uvadzaju ma nejako nezaujima. To je udaj jedine tak na vypocet navratnosti ale inac k nicomu. Pitrubie cerpadla vymdnniky...... a podobnd musiš nVrhnut na realnu vykonovu špičku.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#27 Příspěvek od rezis »

Kdysi když jsem na střechu dával 30ks vakuových trubic jsme to zkoušel, že jsme do jedné nalil vodu, nechal na slunci a měřil přírustek teploty za čas. Už si nepamatuji kolik to bylo. Vím, že na těch 30trubic to vycházelo cca 2,5kW Ale jakou to má plochu a jak to je velké to už nevím. Přešel jsem na FV. S vodou už bych se neprcal.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#28 Příspěvek od kutilmil »

To rezis: No len podľa toho čo tu píše otkundes, tak samotný fotovoltický panel má voči vodném len 27%-tnú účinnosť. No a to sa mi už zdá byť dosť veľký rozdiel.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#29 Příspěvek od Otkundes »

Výpočet toho špičkového výkonu jsem již popsal. Při měření nezapomeň, že primární okruh (panely) bude naplněn Solarenem, nebo obdobnou nemrznoucí směsí. To chladivo má jinou viskozitu a jiné tepelně technické vlastnosti než má voda. Podle toho bude třeba vybrat pro měření k tomu vhodné (zkalibrované) měřidlo. Stejně tak i dimenzovat potrubí, čerpadlo a tepelný výměník. V praxi se obvykle dodávka tepla a dosahovaný výkon měří až v sekundárním (vodním) okruhu.
Co se týče rozdílu mezi výkonem fotovoltaiky a solárních kolektorů (panelů), rozdíl vyplývá z odlišného způsobu využití slunečního záření. U fotovotaiky je IR složka (teplo) nežádoucí a panel mívá účinnost přeměny světelného záření na elektřinu jen kolem 16%. Naproti tomu, solární panel IR složku absorbuje a předává ji chladivu. Účinnost plochých kolektorů bývala před lety běžně kolem 80%. U současných vakuových trubic jsem to nezjišťoval.
Přikládám ještě dobový leták jednoho kolektoru. Těch typů však bylo na trhu více.
Přílohy
Heliostar 320 N2L.pdf
(53.01 KiB) Staženo 20 x

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

Dík otkundesi
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“