Vykon slnecneho kolektora (vodneho)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#31 Příspěvek od Olchor »

Do termického ohřevu bych dneska už nešel. Musíš řešit zamrzání, stagnaci v létě ( přehřívání bez odběru), trubky, izolace, čerpadla...
Investice je srovnatelná s FV, uživatelský komfort podstatně nižší. Jediná výhoda je podstatně menší zabraná plocha.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#32 Příspěvek od kutilmil »

Ta k účinnost 80% a 16% je sakra rozdíl. No a ešte keď započítam nepokazitelnosť toho vodného tak tam nie je čo riešiť. Vieš k FVE potrebuješ menič a ďalšie príslušenstvo, ktorého životnosť je veľmi otázna.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#33 Příspěvek od termit256 »

Kamos si to zbastlil z cerne hadice kterou natahl na strechu firmy a zasobniku ze stareho boileru z bazose. Ucinnost asi nebude nic moc, ale ma to ve firme jen na teplou vodu pro beznou spotrebu, takze se mu to nejspis vyplati protoze do toho vrazil minimum penez. Do baraku bych to pri cenach hotovych systemu a uzitne hodnoty asi taky nedaval. Mozna tak na ohrivani vody v bazenu nebo podobne nenarocne aplikace. U toho vodniho taky potrebujes cerpadla, ventily, ridici system apod. Instalace je slozitejsi protoze tahas trubky, ne kabel. Musis je izolovat, v zime zabranit zamrznuti, zivotnost plastu vystavenych slunku a mrazu, spoju apod. taky nebude nekonecna. Proste kazde ma svoje.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#34 Příspěvek od alxa »

Termické kolektory mám na střese 20 let, typ z hlavy nevím, jsou selektivní a výrobce je (byl) ve Vrbně pod Pradědem. K tomu mám 300 l bojler. Od konce února do začátku října mi to ohřívá vodu. Za 20 let mi jednou praskla expanska a jednou jsem měnil solaren v okruhu. Pořizovací náklady včetně bojleru v té době asi 120kkč a montáž jsem si dělal sám. Pokud jsou letní parné dny, občas upouštím horkou vodu, protože je bojler nahřát přes 90°C. Jediný problém je zálohování oběhového čerpadla, pokud vypadne je problém, protože stagnační teplota použitých kolektorů pokud si vzpomínám je 140°C. Kolektory jsou situovány na jih pod úhlem 45°. Tedˇ se chystám na fotovoltaiku a pochybuji, že mi baterky a měnič vydrží 20 let. ( Victron měnič a baterky Pylontech LiFePo).

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#35 Příspěvek od Olchor »

Pro FV ohřev vody nepotřebuješ ani baterku, ani měnič, stačí jednoduchý optimizer, součástky za pár kč.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#36 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte. Má niekto skúsenosť na akú hodnotu sa reálne vyšplhá teplota na kolektore pri zastavení obehu chladiacej vody?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Naprosto s přehledem nad 100°, pokud to bude pod tlakem. Otevřený se to zastaví na 100°, protože odparný teplo vody která se v tom bodě začne odpařovat, nedovolí přesáhnout tuhle hranici - dokud se voda neodpaří ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#38 Příspěvek od Olchor »

Bezúdržbovost termického kolektoru je dost iluzorní. Možná, když si ho za těžké háky necháš komplet postavit odbornou firmou s dobrou pověstí. Švágr si ho dělal sám ( s použitím profi kolektoru) a neustále řešil nějaké problémy -úniky, zavzdušnění, oběh. čerpadla... Stagnační teplota může být ( podle řešení a typu kolektoru) i přes 150°C.
Jsme na EB, takže za mě - jedině FV ohřev vody.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jste mně zas nasadili brouka do hlavy. Já mám totiž ve sklepě nádrž na naftu, kam se vlezla minimálně půlka cisterny (děda chtěl topit naftou za 60hal, ale nějak mu to nefungovalo) a já už dávno říkal, že to bude jednou nádrž pro solár. Jen poněkud atypickej. Rozměr je cca Ø2m x 2.5m výška. Stoupačku na střechu tam mám 2x starej vyřazenej vyvložkovanej komín Ø15cm nebo možná i víc.

Blbý je, že dekl není přivařenej, ale ona to může být spíš výhoda podle systému. Aspoň to nebouchne.

Jestli ta termika umí topit i v únoru, je to zajímavá výzva.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

Kolektor je na prd. Cena je srovnatelná s FVE. Po dvaceti letech provozu bude kolektor dvakrát dražší. A to furt budou starosti, kde to zase chcije. Proč se to zase prehřálo. Dyť to sakra nejde vypnout. A čerpadlo v prdeli... To už zase musím měnit náplň? Tvl, zarostlý ventil.
Jediná obhajitelná aplikace tohoto systému je na malé/členité střechy, kam by se FVE nevlezla.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:Jste mně zas nasadili brouka do hlavy. Já mám totiž ve sklepě nádrž na naftu, kam se vlezla minimálně půlka cisterny (děda chtěl topit naftou za 60hal, ale nějak mu to nefungovalo) a já už dávno říkal, že to bude jednou nádrž pro solár. Jen poněkud atypickej. Rozměr je cca Ø2m x 2.5m výška. Stoupačku na střechu tam mám 2x starej vyřazenej vyvložkovanej komín Ø15cm nebo možná i víc.
Blbý je, že dekl není přivařenej, ale ona to může být spíš výhoda podle systému. Aspoň to nebouchne.
Jestli ta termika umí topit i v únoru, je to zajímavá výzva.
Bez utěsnění spodní části to nepude provozovat v samotížným režimu. Termální solár učuněnej třeba z jednodeskovejch plechovejch radiátorů si myslím by takovou soustavu vyhřál docela v pohodě, akorát tolik nemrznoucí náplně, která by obstála v systému při aspoň -25°C (stačilo by aby neztrvrdla a neexpandovala jako led z čistý vody), abys to celý zalil, to by byla docela raketa (7,8m³ "jen" samotná nádrž), akorát bys tam musel mít nějakou termoklapku, která by zabránila proudění v momentě, kdy by teplota na výstupu z toho kolektoru poklesla pod teplotu v zásobníku, aby ti to v noci zas nezačalo vychládat a střecha ti "nesvítila" v IR ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#42 Příspěvek od kutilmil »

To olchlor: no 150 neni az tak moc. Tu je potom jednoduche riesenie. Naplniť to čistým "fridexom" - ten bu mohol mat teplotu varu niekde okolo 200 stupnov C a je to vyriešené.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#43 Příspěvek od Otkundes »

Ano, CUSTe. I takové problémy se můžou vyskytnout. Ono to často začíná již chybami v projektu. Nesprávné dimenzování, co nejlevnější komponenty, aby se ušetřilo na pořizovací ceně, i které ruce to instalovaly. Když k tomu přičtu, že rodina v létě odjede na dovolenou a dům na dva týdny opustí, může být malér.
Je dobré si uvědomit, že solár je též jen technické zařízení a stejně jako kotli, nebo o tepelnému čerpadlu, musí majitel věnovat pozornost též i svému soláru.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#44 Příspěvek od ransom »

Zatím tu kupodivu nikdo nezmínil jednu drobnou souvislost: S vodním kolektorem nemají problém hasiči.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#45 Příspěvek od Otkundes »

Kutimile, není dobré dopustit přehřívání panelů. Nejenže při přehřátí klesá jejich účinnost, ale komponenty, instalované v okruhu, to často nemívají rády.
Dokonce jsem před lety zažil případ, když při přehřátí odfoukl na střeše u panelů odvzdušňovač (Spirovent). Tím došlo ke skokovému snížení tlaku v okruhu, načež se jeho přehřátá náplň uvedla do varu a tím odvzdušňovačem pak většina náplně vystříkala na střechu! A trvalo dosti dlouho, než jsme zjistili, kudy nám ta náplň Solarenu unikla, když byl primární okruh těsný.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“