Charakteristiky jističů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Charakteristiky jističů

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím. Trochu předělávám rozvod v garáži a došlo i na rozvaděč. Nechci do toho natlačit nějaké šílené peníze takže jsem byl na nákup v průmyslovém bazaru.
Našel jsem tam krabici nových 1f jističů na DIN lištu od ABB po 30kč kus. Co mě však zarazilo je napis K 16 co to znamená?
Charakteristika K mi nic neříká.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rudoex
Příspěvky: 176
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od rudoex »

Je to vypinacia charakteristika K-elektro motory a transformatory.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Takže na zásuvky nepoužitelné škoda :(
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Proč nepoužitelné? Znamená to jen tolik, že při stejném přetížení jsou pomalejší, než B, ale právě jen při přetížení. Zkrat vypnou v čase daném zkratovým proudem, potažmo impedancí smyčky, což může sice znamenat prodloužení vypínacího času, ale to je nutné posoudit právě na základě zkratových proudů, které má v daném místě vypínat.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Pokud budu používat, rozbrušovačku, vrtačku, svářecí invertor, kompresor, vapku a podobná zařízení jako se používají v garáži (tedy s elektromotorem) tak to je vlastně výhoda? Takže neřeším a zítra tam letím je koupit
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od milavla »

Ahoj,
nechci zbytečně zakládat nové téma. Také budu předělávat starý rozvaděč za nový. U toho starého se mi vůbec nelíbí, že jsou třeba pod jedním šroubkem tři dráty, aby se to rozvětvilo do dalších okruhů. Vím, že se dělají buď takové ty věnečky do krabičky nebo nulové můstky. Myslel jsem jestli se nedělá něco jako ty můstky, ale kryté na fázi, ale asi nedělá. Pak vím, že některé jističe mají vývody na dva dráty to je asi tak jediné "neprasácké" řešení o čem vím:-)

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#7 Příspěvek od vasekpetr1 »

Například:
Možností je na netu spousta. :wink:

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od Valdano »

milavla píše:Myslel jsem jestli se nedělá něco jako ty můstky, ale kryté na fázi
Třeba propojovací svorkovnice KTB-125-7 s krytem pro montáž na DIN lištu do rozvaděčové skříně.

Obrázek

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Jističe LTE a LTN třeba mají svorky uzpůsobené pro spolehlivé připojení až čtyř vodičů. Což se často v rozvaděči hodí.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#10 Příspěvek od milavla »

Díky moc. Ještě mě napadlo, že bych tam při nejhorším mohl dát i wagovky.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

Wagovky v rozvaděči musejí být mechanicky zafixované. Wago k nim dodává několik typů držáků na DIN-lištu.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od Valdano »

milavla píše:Ještě mě napadlo, že bych tam při nejhorším mohl dát i wagovky.
Volné wagovky uvnitř rozvaděče být nesmí jinak to neprojde revizí. Takže leda jak zmínil ransom fixační držák pro wagovky na DIN lištu třeba tento.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

milavla píše:U toho starého se mi vůbec nelíbí, že jsou třeba pod jedním šroubkem tři dráty, aby se to rozvětvilo do dalších okruhů.
Připojovací svorky jističů/chráničů dovolují zapojení více vodičů, jedině použití hodně rozdílných průřezů může dělat problém, ale to u domácí instalace obvykle není.
Jinak pro hledání závad na okruzích je výhodné, když můžeš částečně vypojit jednotlivé vývody místo hledání zaštukovaných propojovacích krabic někde za nábytkem.
Když už je v rozvaděči místo na přídavné držáky a svorkovničky a podobný cirkus, tak je tam zřejmě místo i na další jistič, což je ještě výhodnější.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

Ten člověk má pravdu!

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#15 Příspěvek od milavla »

Ještě bych poprosil o radu na elektrokotel bude stačit jistič s vypínací charakteristikou C nebo už raději D? A řešili byste v případě jističů značku/výrobce nebo je to jedno?

děkuji

Odpovědět

Zpět na „Poradna“