Vykon slnecneho kolektora (vodneho)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#61 Příspěvek od Otkundes »

Aký výkon chceš ukladať, koľko hodín za deň, aká je počiatočná a aká je konečná teplota v tej akumulačke?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#62 Příspěvek od kutilmil »

Jaj, no toto keby som poznal tak už to lahko spočítam.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#63 Příspěvek od VASEK_W »

Všichni tady ve svých úvahách zapomínáte na jednu důležitou věc, a tou je nasměrování kolektorů na tu kterou světovou stranu.
Podle toho, podle ročního období, a hlavně podle okamžitého svitu slunce se dost výrazně mění výkon v solárech který topí do těch akumulačních nádrží a bojlerů.

Mám doma tři kusy solárních panelů, každý po zhruba dvou metrech čtverečních, umístěné na jiho-jiho-východ (dle vojenské terminologie) a akumulační nádrž s vestavěným "vnořeným" bojlerem spojenou společně s tepelným čerpadlem. Objem nádrže už si nepamatuji a do dokladů od stavby se mi nyní nechce jít hrabat. Bude to odhadem celkem 300l. A je pravda, že párkrát v roce postavím štafle a ty soláry komplet ráno přikreju velkými kartóny, aby se mi nepřehřívaly a neničila se zbytečně teplovodivá nemrznoucí náplň, protože tepelko stopne oběhové čerpadlo solárů při natopení bojleru lehce přes 90°C.

Zatím jsem líný si tam udělat nějaké automatické žaluzie s motorem, co by je samy přikryly při nárůstu teploty třeba nad 80°C v akumulační nádrži. Třeba časem ...

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“