Co si mám nakoupit? (chemie, spreje...)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

Co si mám nakoupit? (chemie, spreje...)

#1 Příspěvek od Ruprecht »

Chci si udělat takový "nákup všeho" chemického k elektronice, tak abych na něco nezapomněl. Zatím mám na seznamu IPA, líh, aceton, toluen, benzín, kontakt 60 a 61, WD40. Co dál?
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Asi bych si to nakoupil postupně, jak to budu potřebovat, nakonec zjistíš, že půlku jsi koupil zbytečně.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#3 Příspěvek od VASEK_W »

Na tohle se nedá odpovědět :-( To snad záleží na tom, co člověk dělá ...

Ale jó, klidně tam jde přidat několik druhů pájecích past, fluxů, cínových pájek s olovem i bez, dále komplet chemikálie pro nejméně tři druhy a postupy výroby plošných spojů, a nechalo by se pokračovat dále. Opravdu je to nutné?

Tady je vidět, že si každý musí vybrat sám co bude potřebovat podle prováděných činností...

Vašek

Edit: zase jsem pomalý, než to nadatluji ;-)
Naposledy upravil(a) VASEK_W dne 23 úno 2023, 22:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

No , potichu nás opouštějí různé přípravky ... třeba takový Vanisch , bez něho jiřiny nevypěstuješ ... Zakázán , zrušen ... Taky jsem ho měl koupit alespoň kbelík ....

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Ja som za svoj život toluen ešte nepotreboval. Na čo to je dobré okrem fetu?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Keby si sa pozrek do rubriky "chemie k bastleni", tak by si videl, koľko ti toho treba. Teda keby tu taká rubrika bola.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 11#1240411

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

Mnoho let hledám zlatý grál, čistící kapalinu na omytí tavidla popřípadě i jiných nečistot z desek které opravuji a byly zalakovány. Vyzkoušel jsem docela dost přípravků, ale najít takový který by po umytí nezanechal desku lepkavou (rozpustí i izolační lak) jsem ještě nenašel. Tak že chemie mám docela dost, ale to hlavní stále hledám, ale je fakt, že stejně hledám univerzální pevné vteřinové lepidlo na všechno :-)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

kutilmil píše:Ja som za svoj život toluen ešte nepotreboval. Na čo to je dobré okrem fetu?
Podle zkušeností je to univerzálnější rozpouštědlo než aceton. Takže stačí toulen a už nepotřebují aceton. Ale zdaleka na vše se tyto dva rozpouštědla hodí. Jindy musím použít perchlor.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#9 Příspěvek od Ruprecht »

Do seznamu si přidávám perchlor a plato vteřiňáků, jde to dobrým směrem :)
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
k mazání (konzervaci) mechanických částí používám Konkor 101 sprey, na kontakty jsem to zatím nepoužil.
Může se hodit hydroxid sodný, stlačený plyn na čištění ...

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radioelectrum »

já si koupil 4 litrový kanystr ředidla 6006 za ještě doboru cenu, které se každou chvíli na něco hodí. Toho co se natírá kolem baráku je dost. Ceny lezou rychle nahoru, u nás už chtějí za půllistr technickýho benzínu přes 60Kč. Prý v POLSKU se dá vše sehnat výrazně levněji.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

Místo odrezovače WD bych spíš koupil něco rozumného s teflonem - používají to např. cyklisti.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

WD40 je na niektore veci dobry. Napr. uvolnenie zatuhnutych zavitov alebo rozpustenie lepidla niektorych samolepiek (ked nefunguje lieh ani izopropanol).

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Destilovaná voda. Vždycky dojde když je nejvíc potřeba.
Pájecí kapaliny na různé kovy.
Nitro ředidlo.
Technický benzín v nějaké lehčí frakci.
Salmiak na pájecí hroty.
Tavidla na tvrdé pájení (často stačí borax).
Trocha "klempířské kyseliny" (chlorid zinečnatý).
Ocet (na neutralizaci louhu).
Brynýrovací sůl na černění.
Kyselina sírová na eloxování.
Čistící pěna.
Cockpit sprej na plasty.
Regum.
Silikonová pasta.
Diava na oživování povrchů.
...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaZ »

BOBOBO píše:No , potichu nás opouštějí různé přípravky ... třeba takový Vanisch , bez něho jiřiny nevypěstuješ ... Zakázán , zrušen ... Taky jsem ho měl koupit alespoň kbelík ....
Pokud tím myslíš Vanish (Slug Pellets), tak stačí se podívat do MSDS, jakou má účinnou látku a najít si dostupnou náhradu.

Prostě celkem žádný problém, pokud člověk pochopí, že tu už 33 let je tržní prostředí a musí se starat.

Jinými slovy onu účinnou látku zatím SESR nezakázal. Jediným (a logickým) důvodem pro pochyby při používání může být to, že občas po požití přípravku s onou účinnou látkou umírají psi, kočky atd. a to dost dlouhým a nepříjemným způsobem.

Nicméně toto se kultivovaní výrobci snaží řešit tak, že do přípravku přidávají extrémně hořké látky, které by měly zabránit požití, přičemž cílové organismy je nevnímají.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 24 úno 2023, 13:20, celkem upraveno 3 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“