Minutka

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#31 Příspěvek od Artaban001 »

Tohle mám jako ovládací prvek v televizi ( na levým boku) a na kapesním DAB rádiu. Přijde mi to trochu nepohodlný, jako kdysi joisticky na mobilech Sony Ericsson.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#32 Příspěvek od petrfilipi »

Za mě je ten enkodér nejrychlejší a zároveň nejpřesnější možnost nastavování parametrů. Anebo aspoň jeden enkodér a tlačítko (samostatně nastavuje enkodér minuty, v kombinaci se stisknutým tlačítkem hodiny).

PF

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

Enkodér je sice dobově omezeně široce moderní, ale taky v 90% případů velmi dočasně bezporuchový prvek, jak se brzy kontaktní plochy resp. mezery zaserou abrazí, nebo naopak zoxidujou.
Všelijaké kombinace točítek a tlačítek a hmaty a dvojhmaty mívají zas tu vlastnost, že jsou bez vylepeného manuálu jasné jen autorovi a to ještě po nějaký čas. X-polohový přepínač s jasně popsanými hodnotami je naproti tomu čitelný každému.
Jestli by ale nestálo za úvahu spíš pořídit ke kotli násypku (se šnekem na časák)? k čemu je mi šikanovací pípák, když jsem zrovna u branky, ve sklepě nebo je mi blbě a rád bych to prospal.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#34 Příspěvek od Artaban001 »

Na své myši mám bezkontaktní enkodér na "kolečko" (Logitech M185). Podobně jde spáchat i "neposerný enkodér" i na tu minutku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#35 Příspěvek od termit256 »

Bezkontaktni se daji normalne koupit, treba zde
https://cz.mouser.com/ProductDetail/CTS ... p46g%3D%3D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#36 Příspěvek od samec »

Hej, len ten enkoder je drahší, než celé minútky aj s OLED displejom.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#37 Příspěvek od Valdano »

Tazatel zde již zmínil, že mu nejde o to kupovat minutku hotovou a odhaduji, že mu pravděpodobně nejde ani o to, aby to bylo za každou cenu nějak extrémně levné. Takže mu možná ani nebude vadit si pořídit za dvě nebo tři stovky kvalitní bezkontaktní enkodér, který mu v té minutce, kterou si sám vyrobí, bude dobře sloužit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#38 Příspěvek od rnbw »

Kvalitny kontaktny enkoder zacne blbnut typicky az vtedy, ked sa na kontakty dostane husta vazelina z osky. To moze trvat kludne 10 rokov. Potom ho vycistis a namazes a vydrzi tolko kludne znovu.

Nekvalitny sa dokaze aj rozsypat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#39 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: Jestli by ale nestálo za úvahu spíš pořídit ke kotli násypku (se šnekem na časák)?
Nestálo, jelikož násypku na půlmetrový polena a šnekovej podavač k tomu ještě asi nikdo nevymyslel. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Kvalitny kontaktny enkoder zacne blbnut typicky az vtedy, ked sa na kontakty dostane husta vazelina z osky. To moze trvat kludne 10 rokov. Potom ho vycistis a namazes a vydrzi tolko kludne znovu.
Máš pravdu, v MW Brand vydržel cca 8 let. Pak jsem ho vyčistil a zase jede bez problémů.
Objednal jsem ten Navigation Switch. Odzkouším a uvidím. Když to nebude optimální, zkusím otočnej dělovanej segment, co býval v kuličkový myši.
Jen by mě zajímalo, jak to bylo přesně udělaný. To kolečko mělo poměr otvorů a plných plošek asi tak 1:1. Byly tam dvě optozávory. Předpokládám, že jedna optozávora byla zacloněná a druhá odcloněná a hlídalo se od který závory přišla dřív změna stavu. Nebo to bylo jinak vyhodnocovaný?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#41 Příspěvek od Valdano »

Celeron píše:
Crifodo píše: Jestli by ale nestálo za úvahu spíš pořídit ke kotli násypku (se šnekem na časák)?
Nestálo, jelikož násypku na půlmetrový polena a šnekovej podavač k tomu ještě asi nikdo nevymyslel. :lol:
Tak to by mohla být motivace. Vymyslet automatické zařízení, které by si postupně podávalo půlmetrová polena, štípalo je na menší kusy nebo třeba drtilo na štěpku a šnekovým podavačem by se to pak postupně přikládalo do kotle. Pak si to nechat patentovat a ještě na tom zbohatnout. :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

Půlmetrovými poleny naládovanej kotel mi vydrží tak dvě hodiny, kvalitní dřevo i čtyři hodiny. Kotelník, kterej zapomíná dvakrát za odpoledne že je pověřen funkcí kotelníka, nepotřebuje minutky ale vystřídat ve službě.
Jinak funkce času není ani tak směroplatná pro potřebu přikládání, jako spíš rychlost poklesu teploty otopné vody. Někdy se může stát, že se polena opřou o stěnu topeniště a ačkoliv by podle času mělo být všechno OK, je potřeba zásah příčetnýho topiče.
Což může být další téma aplikace pro procesorůchtivého kutila.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

Tak to jsem zvědavej, co se tu ještě dozvím. Třeba že u kotle na pevný paliva se hoření zcela nejlíp řídí vkazováním procesorů do topeniště. :lol:
Ale teď vážně, časově se nejlíp proces řídí od přerušení. Když něco dělám, tak jsem do toho natolik zabrán, že to přerušení je potřeba. :) To jen ženský uměj dělat 10 věcí najednou. A ta minutka je, jak jsem již psal univerzální na více záležitostí, třeba vypnutí nabíječky NiCd/NiMH po 14 hodinách.
Jo a pokles teploty na kotli vůbec není směroplatnej. Když topíš do zásobníkový nádrže, která má cca 5 x větší objem než topná soustava, tak ta soustava má tak obrovský dopravní zpoždění, že vychcípnutí se projeví poklesem teploty v řádu 1-2 °C za hodinu. Pokud je nádrž v celý výšce nabitá na cca 80° C a topná soustava nemá příliš velkej odběr, tak to že kotel vychcípnul poznáš na teplotě radiátorů až za 10-12 hodin. Provozuju to tak, že jeden den fajruju a druhej den netopím. Po začátku jsem tam měl Ladomat a s ním bylo buď zima, a nebo moc vedro. Tak jsem ho vyhodil a je tam nádrž napřímo na samotíž a z ní soustava řízená třícesťákem. Tohle funguje 10 x líp než celej 🤐 Ladomat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“