Problém se starou SD kartou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Problém se starou SD kartou

#1 Příspěvek od css »

Vyskytl se mi tu problém s SD kartou, který bych nečekal.

Jde o cca 15 let starou SD kartu klasické velikosti, KINGSTON 1GB, byla v digifoťáku z doby, kdy začínaly.

Říkal jsem si, co s ní, tak že ji využiju aspoň do 3D tiskárny, kde kapacita karty 1GB stačí, ale to jsem narazil! 8O

Mám 3 počítače se čtečkou SD karet. Dva jsou celkem moderní, a ty tu kartu vůbec nedokážou detekovat, ani její formát a kapacitu, nedokážou ji přečíst, ani přeformátovat, prostě nic.

Třetí počítač je postarší notebook a ten s ní nemá problém, kartu jsem na něm přeformátoval, vyzkoušel zápis i čtení, vše OK.

Další zajímavost je 3d tiskárna. Ta s kartou dokáže pracovat stylem, že bez problémů zobrazí obsah karty a vytiskne GCODE soubory, co na kartě jsou. Pokud ale po síti pošlu do tiskárny data, která má tiskárna na kartu uložit, to neudělá a vypíše chybu karty.

Vím, že nemá celkem cenu se tím zabývat a kartu mám hodit do koše, resp. do elektro odpadu :D , že klasická SD 1GB dnes nemá žádnou cenu, ale zajímalo by mě, v čem může být problém nebo nekompatibilita? Proč dnešní zařízení nedokážou tuto starou kartu přečíst, nebo na ni zapsat?

Pěkný den a díky za případné postřehy :D

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#2 Příspěvek od pepik9 »

První karty byly SD, pozdější SDHC. SD potřebují menší rychlost zápisu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

SD a SDHC pouzivaju iny protokol. Ale snad vsetky zariadenia s podporou SDHC podporuju aj SD.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

To se mi nezdá, respektive jsem se s tím ještě nesetkal. Narychlo jsem tu našel SD kartu 32 MB a přečte ji integrovaná čtečka v Dellu Latitude 3500 z konce roku 2019 úplně bez problémů. I ji zformátuje a jde na ní zapisovat.
Naopak jsem to zažil mockrát, že starší čtečky neuměly novější karty, ale tam se nějak měnily normy SDHC, SDXC.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ano, opacne to nefunguje - SDHC karta nefunguje v zariadeni bez podpory SDHC.

SDXC pouziva rovnaky protokol ako SDHC - tam su rozdiely len v moznych vyssich rychlostiach a formate exFAT.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#6 Příspěvek od css »

Říkám si také, zda není problém s tou rychlostí, resp. pomalostí, že ty nové čtečky/tiskárna se možná už nedokáží staré kartě přizpůsobit.

A nebo napájení, nevyžaduje stařičká karta jiné napájecí úrovně, než nové karty?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

K SD kartě se dá přistupovat jako k SPI paměti, nebo SD režimem. Pokud by byl nějaký problém s řadičem v kartě, jeden z režimů by mohl fungoval a druhý ne. SPI režim nepoužívá všechny piny.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#8 Příspěvek od ondraN »

To je nejspíš problém s rychlostí intrfejsu SD karty. Nové čtečky už vůbec nepočítají s tím, že tam někdo šoupne tak pomalou kartu :twisted: Jejich minimální rychlosti jsou vyšší, než jsou schopné zpracovat tyhle stré karty.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Zjavne zalezi od stupna smejdovosti danej citacky - kvality jej firmwaru.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#10 Příspěvek od hajeklubos »

K problému karta microSd pro 3D tisk mohu přidat svou zkušenost.
Vyřešil jsem to systémem pokus/omyl. Z toho vyšlo že pro můj ENDER3 musím použít pomalou kartu 4Gaž 8G, větší nebo rychlejší tiskárna nevidí. Bílá čtečka na obrázku byla u tiskárny. Vidí rychlou kartu např.16G na Linuxu i na Windows. Zapíše soubor ale tiskárna ho nevidí. Přes adaptery microSD/SD můj Linux na vestavěném slotu v PC karty nevidí. Neřeším, jedu přes čtečky USB/ microSD. Tam OK. Náhradní čtečku (černá) jsem koupil u Mironetu asi za 200Kč. Funguje pro přenos PC/Ender3. Podobný problém jsem měl s fleškou pro autoradio jak jsem psal na EB. Tak, že ty pomalejší nakoupit do rezervy nebudou, zahodíme tiskárny a autoradia. Bude to asi záměr. Co dodat.
Luboš
Přílohy
microSD.JPG

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#11 Příspěvek od teufel »

Malé SD karty a USB flešky se náramně hodí do různých přehrávačů a autorádií. Pokud přehrávač nemá rozumný displej a neumí adresáře, je lepší menší počet skladeb na kartě, tak do 50 se ještě dá rozumně přeskákat tam kam chceme.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

teufel píše:Malé SD karty a USB flešky se náramně hodí do různých přehrávačů na kartě, tak do 50 se ještě dá rozumně přeskákat tam kam chceme.
To potvrzuju, starý a kdysi slušný Iriver se nad větší přídavnou kartou tak dlouho zamyslí, že se mezitím napůl vybije baterie.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“