Řiditelný zdroj vyššího napětí s elektronkami.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Dratak »

Tak to mám podobně, přes diodu z jednoho konce anodového vinutí (tedy z jedné anody EZ81). Jako stabilizátor mám ale 14TA31, teče přes něj stále cca 10mA. A regulaci výstupního napětí mám jednostupňovou. Ale ta hrubá a jemná regulace je dobrý nápad, asi to někdy doplním!

Uživatelský avatar
Milos2
Příspěvky: 39
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#17 Příspěvek od Milos2 »

Mno mna caka na povale Opera s magickym okom. Je funkcna, ale uz davno nesla. Znamemu som podaroval asi 3 kusky (Philips. a uste daco) Ale to skor na suciastky. Ech je to asi na samostatne tema, ale asi s "mladezi nepristupne".

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#18 Příspěvek od Radix »

Dnes se naopak část bastlířské mládeže vrhla na elektronky. Bohužel, často s nulovými znalostmi.

Uživatelský avatar
Milos2
Příspěvky: 39
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#19 Příspěvek od Milos2 »

Takze ked sa donutim do konstrukcie klasickych digitronovych hodin, este budem IN. Mam tam este stare (cca 5cm cislice) digitrony.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#20 Příspěvek od Radix »

S digitronovými hodinami budeš přímo král. Dej si do "Hledat" slovo digitrony, co ti vyjede.

Uživatelský avatar
Milos2
Příspěvky: 39
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#21 Příspěvek od Milos2 »

Mno cece tak som v pomykove. Akoze sa to teda vola? Je to ta tlejivkova cislicovka, cisla sa zobrazuju cele a su nad sebou.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#22 Příspěvek od tandel »

To je jedno, ale ty elektronky jsou přece jen nádherné...

Obrázek

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Dratak »

Myslím že "mládeži nepřístupné" by téma být nemuselo, nakonec já taky pamatuju elektronkové televize už jen jako dítě, když nám Orava 237 v 80.letech dosluhovala na chalupě. S elektronikou jsem se seznamoval na stavebnici PIKOTRON (jednu jsem si po letech koupil na Aukru na památku). Později jsem stavěl s kroužkem mladých elektroniků různé blikače, přijímač "Kňour" (SV, KF524+KC509), kapesní přijímač pro VKV (OIRT, KF521+KC509), různé blikače a elektronické kostky s TTL obvody apod.
Elektronky mě dostaly snad ve 12 letech, když se mi dostala do ruky knížka K.H.Schuberta-Velká příručka radioamatéra. Po dlouhém hledání a vyptávání všude možně mi kamarád (jehož otec byl voják, zřejmě to měli ve skladu) sehnal elky 1F33 a 1L33 a já si postavil bateriovou dvoulampovku. Kam se za ní hrabal "Kňour"! U rádia jsem trávil večery, naši nestačili kupovat baterie (7x 9V na anodu + monočlánek na žhavení) :D . Později jsem začal prolézat skládky, tahat domů všelijaká rezavá šasi, vybírat z toho patice a transformátory..... Naučil jsem se poznávat elektronky pohledem na systém. Pamatuju si, jak jsem v krabici elektronek poznal EZ80 (kterou jsem sháněl na stavbu prvního zdroje) se smytým označením, kterou jsem předtím nikdy neměl v ruce. Potom jsem si postavil zdroj, zesilovač 12W s 2x EL84. Nakonec jsme počátkem 90.let vysílali s kamarádem na SV pirátské rádio. Oscilátor 6CC31, budič 6F36, konec 4654 modulovaná 6L31 do G2. Trafo ze zdroje z rozhlasové ústředny, usměrňovač AZ4. Pamatuju si jak jsem od výstupního článku "koupil" do ruky 500V. :evil: . .......

Ona totiž dnešní technika, neustálá miniaturizace a digitalizace bastlení moc nepřeje. Stavebnice základní desky PC, mobilního telefonu nebo třeba ADSL modemu (ze součástek!) se nedočkáme.... :lol: . Přitom doma postavený výrobek přináší radost jak z vlastní práce, tak i z úspěchu. A tu nám žádný koupený profesionální výrobek nenahradí.

Současné výrobní postupy jsou již domácími prostředky těžko zvládnutelné, klasická technika plošných spojů se součástkami s drátovými vývody zastaralá pomalu stejně jako elektronky. Proto se mnozí bastlíři vracejí právě k nim. Když už něco stavět, tak něco co je hezké na pohled, skleněné, něco co svítí a žhaví. PRÁVĚ PROTO TEN ÚSPĚCH ELEKTRONEK V DNEŠNÍ "DIGITÁLNÍ" DOBĚ.

Tím netvrdím že se úplně vyhýbám moderním postupům a součástkám. Při výrobě třeba kanálového zesilovače pro TV nebo rušičky GSM jsem s výhodou (snížení parazitních indukčností vývodů) použil SMD, a to i malé 0805. S mikropáječkou a pinzetou je bez problémů osazuji a nepotřebuju k tomu ani lupu.

Ale jinak jsem celkem staromil, mám třeba radši VHS než DVD a dost mě mrzí ústup formátu, který přežil tolik let. A taky s sebou nikdy nenosím všude mobil. Kombinace linky s funkcí CLIP (takže vidím nepřijaté hovory) a e-mailu plně vyhovuje. Otravné telefonování na ulici mi vadí, takže když ho nepotřebuju, leží vypnutý doma v šuplíku.......

Naštěstí nám 21.století nevzalo tu radost, zajít třeba do GESu a koupit si nějakou elektronku. Jen už se nepotvrzuje razítkem na krabičku záruka, a taky ty ceny..... :evil: .

Elektronkám zdar!!!

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od zdenoeddie »

Dratak píše:Myslím ...

Elektronkám zdar!!!
clovece mas pravdu.ked som bol mensi vzdy ma putalo to svetielko co svieti vo vnutri tej sklenenej trubicke.co sa tyka toho staci precitat prve 2 strany z knihy Lamparna (BEN),tam je to pekne popisane.ak to niekto nema rad to tu zvecnim

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#25 Příspěvek od mtajovsky »

Dratak << "Velká příručka radioamatéra" - ANO! To byla moje bible v 7. třídě základní. Moc dobrá kniha, která vysvětlila i ty fígle mechanických konstrukcí. Pamatuji, že se tam hojně používala 6F32. Jeden problém byl - a sice anodové napětí. V té době pro mě platil striktní zákaz od mého otce pracovat s napětím přes 24V. A tak jsem musel dělat potají.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Dratak »

mtajovsky píše:Dratak << "Velká příručka radioamatéra" - ANO! To byla moje bible v 7. třídě základní. Moc dobrá kniha, která vysvětlila i ty fígle mechanických konstrukcí. Pamatuji, že se tam hojně používala 6F32. Jeden problém byl - a sice anodové napětí. V té době pro mě platil striktní zákaz od mého otce pracovat s napětím přes 24V. A tak jsem musel dělat potají.
Tak jsem se do ní díval, neměl jsi nějakou jinou? Karl Heinz Schubert byl Němec, takže po 6F32 tam není ani památky. Kniha byla přeložena z německého originálu v roce 1966 s původními schématy, elektronkami a tranzistory. Takže moje dvoulampovka měla na schématu osazení DF96 a DL96, v popisu však bylo uvedeno, že za DF96 je přímá náhrada Tesla 1F33 a za DL96 se dá použít 1L33, ale je jinak zapojená patice. Stejně tak se tam vyskytovaly u nás nevyráběné elky EF89 a EC92, v textu bylo vždy upozornění na náhradu EBF89 nebo 6BC32 s nezapojenými diodami.

Kniha byla velice ODBORNĚ PŘELOŽENA, narozdíl od jiných paskvilů, které se mi později dostaly do ruky. Na nich bylo nejsmutnější to, že šlo o návody ke stavebnicím pro začínající elektroniky. Nad překladem návodu k Pikotronu či Radiokonstruktéru se dnes musím jenom smát.....
Byla taky přehledně uspořádána, od vybavení dílny, mechanických prací, výroby skříněk, přes popis součástek, jejich činnosti, teorie obvodů, dále zdroje, přijímače, od dvoulampovky přes dvouobvodový přijímač až po superhet, síťový i bateriový. Další kapitola o přijímačích VKV. Různé přístroje pro dílnu, univerzální stabilizované zdroje, AM modulovaný generátor, sledovač signálu, elektronkový voltmetr. Navíc to bylo rozdělené zvlášť na zapojení s elektronkami a s tranzistory.
Dnes se asi nějaká taková kniha dávno nedá koupit.....

A to napětí se u nás neřešilo......

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od mtajovsky »

No, mýlit se mohu, ale "Velká příručka ..." snad byla jen jedna, to se jen tak nesplete. Ano překlad z němčiny. Vím, že jsem v ní ležel dnem i nocí. Jestli jsem neměl v ruce nějaký upravený překlad, nebo možná současně i jinou knihu a splynulo mi to. Nejpravděpodobnější vysvětlení ovšem je, že už senilním a nic si nepamatuji :( .

V roce asi 1971 vyšel u nás jiný překlad z němčiny, který se jmenuje tuším Příučka amatéra elektroniky. Co se týče rozsahu, je daleko skromnější a zaměřuje se ne na radiotechniku, ale na automatizaci a průmyslové aplikace elektroniky. Taky dobrá knížka.

Uživatelský avatar
Milos2
Příspěvky: 39
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#28 Příspěvek od Milos2 »

Velka prirucka .... poznam, precitana niekolkox. Som ju nosil do aj skoly, sa mi vsetci smiali, ked som do nej hladel a ostatni lietali po triede. Moja poznamka "mladezi nepristupne" patrila hlavne narazkam typu: elektrobkovy teletext.
Mna zaujala stat pojednavacia o objave diody, triody,....
Dratak: uplny suhlas.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#29 Příspěvek od Cust »

Dratak píše: S elektronikou jsem se seznamoval na stavebnici PIKOTRON (jednu jsem si po letech koupil na Aukru na památku). Později jsem stavěl s kroužkem mladých elektroniků různé blikače, přijímač "Kňour" (SV, KF524+KC509), kapesní přijímač pro VKV (OIRT, KF521+KC509), různé blikače a elektronické kostky s TTL obvody apod.
Ja se dodnes hraji ze stavebnici MIKROTRON :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše: Ja se dodnes hraji ze stavebnici MIKROTRON :-)
Ftipálku, nejen že je to supí hostina, ale navíc nemá moc společnýho s elektronkama :P

Odpovědět

Zpět na „Poradna“