vyvoj elektroniky - schvaleni, certifikace

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#16 Příspěvek od rezis »

Sem tam něco někomu vyrobím. Pokud to jde snažím se vyhnout síťovému napětí. Minule jsem vytvářel jakési udržovače napětí pro aku. Celé to živím zalitým kupovaným adaptérem. Ono i ty revize na zařízení napájené bezpečným napětím jsou v pohodě.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co tady ale nepadlo - měl bys být jako výrobce (i když vyrobíš jen jeden kus) registrovaný v systému nakládání s odpadem, a pokud nechceš zbytečně platit "za nic" a přitom to mít v pořádku, můžeš se registrovat jako výrobce třeba v systému REMA .
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Lidi nehloupněte... bojovým cílem není vytvarovat si páteř podle směrnic EU, ale strategie, jak z úředníka EU vyrobit kompostovatelnou živinu...
bez atestu a bez potvrzení o ekologické likvidaci.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#19 Příspěvek od bu2520 »

bohužel žití v naší republice a dodržování všech jejích zákonů je podobné ruské ruletě , občas má někdo smůlu a spočítají mu kde co . Ale myslím, že není u nás občan právník zákonodárce kdokoliv který by byl schopen znát a dodržet všechny zákony směrnice a nařízení které se ho dotýkají. Tak že nakonec zbude jen zdravý rozum , únosná míra rizika a kopec štěstí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#20 Příspěvek od sr71 »

Máte prosím nìkdo zkušenost s legislativou ohlednì certifikace výrobkù? Konkrétnì by mì zajímala situace kdy se výrobek (elektronické zaøízení napájené bezpeèným napìtím) doteï vyrábìlo/kompletovalo v Asii, tam na to byly vystaveny nìjaké certifikáty které postaèovaly pro prodej v Evropì. Pokud se kompletace výrobku pøesune do EU je tøeba øešit certifikaci výrobku znovu? (výrobcem se stane nìkdo jiný)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#21 Příspěvek od Yarda1 »

Když jsem ještě pracoval, chodil jsem na školení sem:
https://www.cczdata.cz/
Asi bych si nejdřív pozorně prostudoval lejstra co k tomu přikládal původní výrobce. Třeba jestli normy a vyhlášky co se na ně případně odvolával ještě platí.
Když je to elektronické zařízení, asi bych se obrátil o radu do EZÚ. Když tam dělali zkoušky, někdy jsem se divil co za psí kusy ta elektronika mohla dělat.
Pro jistotu bych nechal udělat aspoň zkoušky EMC.

Pokud by to tajné zařízení mohlo být vyvážené i do zemí mimo EU, byl by problém, která naše zkušebna má pro daný stát akreditaci, aby tam naše zkoušky uznávali. Třeba tehdy když mne to zajímalo EZÚ neměla akreditaci směrem do Ruska, zkoušky pro ně jsme si nechali dělat u vojáků ve Vyškově, kde tu akreditaci měli.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#22 Příspěvek od sr71 »

Jedná se o komunikaèní a pøístupové systemy. Dokážete mì nìkdo nasmìrovat na jakou instituci se v ÈR obrátit v pøípadì zájmu o zkoušky/tesreport dle tìchto norem?:
EN 300 330 Zaøízení krátkého dosahu (SRD) - Rádiová zaøízení v kmitoètovém rozsahu 9 kHz až 25 MHz a systémy s indukèní smyèkou v kmitoètovém rozsahu 9 kHz až 30 MHz
a EN 300 328 Širokopásmové pøenosové systémy - Zaøízení pro pøenos dat provozované v pásmu 2,4 GHz - Harmonizovaná norma pro pøístup k rádiovému spektru
Díval jsem se na stránky EZÚ, ale tam mi nepøipadá že bu se tímto zabývali.
Naposledy upravil(a) sr71 dne 04 bře 2023, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#23 Příspěvek od Yarda1 »

sr71 píše:...Díval jsem se na stránky EZÚ, ale tam mi nepřipadá že by se tímto zabývali.
IMHO by to tam mohli umět, pokud ne, snad by ti aspoň mohli poradit.
Zkus se poptat i tady:
https://www.vtusp.cz/
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

tak v EZU mì pøesmìrovali na ÈMI, je mì to trochu divný ale poslal jsem jim mejl, tak jsem zvìdav 8O

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#25 Příspěvek od HF_Tech »

Tohle řeší TESTCOM součást ČMI

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#26 Příspěvek od sr71 »

HF_Tech píše:Tohle øeší TESTCOM souèást ÈMI
ano je to tak, ale ani tam nemají vybavení na to aby byly schopni otestovat dle obou norem které jsem uvádìl

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#27 Příspěvek od jenicek »

Zavolej si do Enika Nová Paka nebo mi pošli co přesně chceš a já to předám kolegovi v práci, tan by moh vědět.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“