R100 a R101

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

R100 a R101

#1 Příspěvek od Celeron »

To není o britskejch vzducholodích ale tepelných ochranách motorů. :)
Dědkové elektrikáři, co jste s tím ještě dělali, mám dotaz: Do jakýho proudu jsou v tom "topítka" a od kterýho jde proud přímo bimetalama? A je pravda, že když se rozebere, tak už nikdo nedokáže správě poskládat zpět ty tři textitový posuvný stavítka? Má to smysl vůbec rozebírat? Nojo, ale rozebrat to musím, jeden z kontaktů nevede...
Co místo toho? Já znám jen ty moderní dvoutlačítkový ochrany na DIN lištu, ty ale nemají pomocný kontakty.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#2 Příspěvek od jirka5 »

Ahoj, něco tu mám, jakej proud potřebuješ?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#3 Příspěvek od jenicek »

Taky se mi tu něco válí...

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

Měl jsem to rozebraný vícekrát,ale jen abych se podíval do vnutra, zpátky jsem již neskládal. Já je ještě normálně používám.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Existujou verze motorových spouštěčů s pomocnými kontakty.
https://www.emas.cz/eaton-39426-motorov ... m0-4-nhi11

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Pod¾a toho to TU sú R100 nadproudové jistící relé a R101 nadproudové jistící tepelné relé
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

jirka5 píše:Ahoj, něco tu mám, jakej proud potřebuješ?
Mělo to být na kompresor Orlík, kde je motor 7 nebo dokonce 9 KW. Osazen R100/12-18A. Rozběh hvězda trojůhelník a zapínáním přímo silovky otočným spínačem CS63. Za ním R100 ochrana a stykač ovládanej přes ní a tlakovej spínač. Za hlavním stykačem dva stykače na hvězda/trojůhelník, odstup řízenej 5 sekund časovým relé. Není to originál ale přebastl někdy z roku 1998. Kompresor je polovina osmdesátek.
Nakonec to nebyla R100 ale celkově vibracema všechny šroubky svorkovnic povolený o půl až jedenapůl otáčky (divím se, že nevypadaly či nevyhóřely dráty a svorky) a v tom hlavním stykači nevodivej škvarek na pomocným kontaku. Takže jen šroubovák a pilník.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hape »

Celeron píše:
...Co místo toho? Já znám jen ty moderní dvoutlačítkový ochrany na DIN lištu, ty ale nemají pomocný kontakty.
Díky!
Podle mě by tam měl být motor 7,5kW (teda pokud je to třípísťák). A co místo zastaralého jistícího nadproudového relé R100? Třeba něco podobného v moderním provedení a od stejné firmy EPM Elektropřístroj (alespoň podle značky "m" v kroužku). Pro 7,5kW motor je to tepelné nadproudové relé T17 I 19A G EPM, případně dražší T17 II 19A G EPM. Relé jsou uzpůsobená k montáži přímo do svorek stykačů, pro samostatnou montáž je zapotřebí ještě H17 G EPM adaptér.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#10 Příspěvek od Lukar »

Hape - souhlas, Orlíka jsem také řešil tímto způsobem - stykač + tepelka. Ta má spínací + rozpínací kontakt.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Ja som videl len z topníma špirálama. Pozor R100 ani R101 nerozpína silové kontakty!!!!!!!
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

kutilmil píše:Ja som videl len z topníma špirálama. Pozor R100 ani R101 nerozpína silové kontakty!!!!!!!
To vím, proto tam jsou ty pomocný spínací a rozpínací kontakty přes který se přidržuje stykač dokud je vše OK.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Setkávám se hlavně s DDR tepelnýma ochranama a ty jdou rozebrat a složit celkem snadno - třeba když chci opravit spínací kontakt (pouze rozepínají ovládání pro stykač, "silovina" je stále průchozí) protože zrovna stykač, který ovládala shořel třeba kvůli podnapětí, protože stejnosměrně ovládaný stykač má v sérii z cívkou předřadný odpor, který je v klidu propojený klidovým kontaktem. Po seputí je tak na cívce, co si pamatuju, tak u jedné verze snad jen 5V u 24V stykače. Střídavý stykač tohle řeší impedancí cívky, která je vyšší u seplýho stykače, než u rozeplýho.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“