Spínaný zdroj - poloviční můstek HalfBridge - kondenzátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

mám pocit, že zrovna začátkem roku byl součásti seriálu o měničích v Amatérským rádiu. Roč. 2022, čísla 2. 3. 4. Doporučuju zkouknout.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#17 Příspěvek od Falcon »

samec píše:
Falcon píše:jakto ? trafo je zapojeno z kondenzatorového "děliče" v obou případech.

přijde mi to stejné.
Ale v prvom pripade delič z elektrolytov má podstatne vyššiu kapacitu oproti vyznačenému kondenzátoru. Napätie na tomto deliči sa praktiky nehne zo stredu. V druhom prípade, ak úlohu vyznačeného malého kondenzátora preberie dvojica malých kondenzátorov, vznikne delič, ktorého napätie sa bude hýbať v rozmedzí napájacieho. Takže v prvom prípade bude vinutie napájané polovičným napätím, v druhom plným.
aha, rozdíl je vnímám, že na jednom výkrese je kondenzátorový dělič z elytů a na druhém z běžných.

Ja předpokládám , že budou elektrolytické a kapacite třeba 1200uF. Ty shémata jsou jen názorná. Za nepřesnost se omlouvám.

Cílem je postavit zdroj s SG3525 o výkonu aspoň 1.5KW a více s regulací U a I.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#18 Příspěvek od Olchor »

Použil bych raději IR2153, nepotřebuje budicí tráfko a má dostatečný výst. budicí proud.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#19 Příspěvek od misocko »

A ako sa ir2153 reguluje?

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#20 Příspěvek od Falcon »

ir 2x53 se reguluji blbě. k polovičnímu můstku musíš dát tranzistor na zkratovaní C oscilátoru a u plného můstku je shutdown, takže musíš přidat operák nebo optočlen + TL931.

ale to je jen jedna regulace, takže pro I a U by měl být pravděpodobně součtový zesilovač.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#21 Příspěvek od Olchor »

Hm, nevšim jsem si, že chce regulaci. :oops: Pak bude to SG asi lepší volba. Mě impulzní trafo vždycky dost odrazuje, snažím se tomu vyhnout.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#22 Příspěvek od voitano »

Je tam jen pro omezení vlivu případné dc složky proudu. Nutně tam být nemusí

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#23 Příspěvek od Falcon »

musí tam být, přesně jak píšeš kvůli DC složce. Pokud tam nebude tak vzhledem k toleranci součástek pravděpodobně dojde k stejnosměrnému sycení jádra a po určité době může dojít k přesycení a prásk.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Dával jsem sem čísla amár, kde se řeší tyto měniče a i ten sériový kondenzátor. V některých aplikacích je součásti sériového rezonančního obvodu, takže i to je jeho role

Odpovědět

Zpět na „Teorie“