Magnetická levitace

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jova1 »

Koukám, asi to budu muset zkusit :D

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#17 Příspěvek od Olchor »

Earnshawův teorém tvrdí, že levitace nejde dosáhnout působením statických polí, tedy třeba pouze pomocí permanentních magnetů.
Výjimkou je použití supravodiče, nebo diamagnetik.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Jo, to je ono, co jsem myslel, akorát na přesný znění a název jsem si nevzpoměl. A tu levitaci s "opěrou", jsem zkoušel. Byla to náplň do propisky a několik feritových magnetů ze stykačů.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#19 Příspěvek od Olchor »

Někdy jde dosáhnout "levitačního efektu s oporou" jen pomocí gravitace - posunutí těžiště nečekaným způsobem. Měl jsem v ruce plastového orla, opřený o zobák "levitoval " nad podložkou. Finta byla v křídlech zahnutých až za zobák a zatížených olovem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Olchor píše:Earnshawův teorém tvrdí, že levitace nejde dosáhnout působením statických polí, tedy třeba pouze pomocí permanentních magnetů.
Výjimkou je použití supravodiče, nebo diamagnetik.
Přesněji je to tak:
Z Earnshawova pravidla nejsou žádné výjimky pro nepohyblivé permanentní magnety. To však nutně neznamená, že Earnshawovo pravidlo platí pro pohybující se feromagnetické materiály, pro určité elektromagnetické systémy, pro pseudolevitaci a pro diamagnetika.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Kdesi byl návod na levitaci s použitím dvou rotujících trubek z mědi a trvalýho magnetu. Levitace se měla uskutečňovat pomocí vířivých proudů. Ovšem v případě nekrytých trubek v případě pádu magnetu hrozilo nebezpečí odmrštění magnetu.
Levitace s opěrou:
Přílohy
IMG_20230315_151945.jpg

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“