Elektrický ohradník Chapron EASYCLOT

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Elektrický ohradník Chapron EASYCLOT

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny přítomné. Bratranec mojí ženy mi dnes donesl tento elektrický ohradník že kontrolka bliká jak má ale výstup nedává žádné "rány". Jsem jej otevřel a začal proměřovat. Sekundární vinutí má odpor 17,8Ω, primární 0,3Ω. Pak jsem měřil ten velký bílý válec (kondenzátor?) na čínském LCR-T4 a naměřil jsem 3975nF a ESR-0,48Ω. Potřeboval bych vědět podle označení jakou má vlastně správnou hodnotu, nějak se v tom nevyznám.
Popřípadě zda už někdo toto také opravoval a čím změřit výstup. Za případné odpovědi předem děkuji.

On to má napojeno na okapové rýny na svém domě neboť mu dům "navštěvovaly" kuny. Jak to napojil měl pokoj až dnes v noci opět slyšel jejich řádění tak zjistil že přístroj nefunguje a kuny mají rej.
Přílohy
IMG_0056 – kopie.JPG
IMG_0055 – kopie.JPG
IMG_0054 – kopie.JPG

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

ještě fotku ze strany spojů
seznam součástek a schéma taky můžeš namalovat . . .

tipuji, že je seklé trafo, nebo se proráží při výboji a je tak sníženo výstupní napětí . . .
otakarv píše:jsem měřil ten velký bílý válec (kondenzátor?) na čínském LCR-T4 a naměřil jsem 3975nF a ESR-0,48Ω. Potřeboval bych vědět podle označení jakou má vlastně správnou hodnotu, nějak se v tom nevyznám
kondík má mít 4 mikrofarady, takže ten kondík je v pořádku.
otakarv píše:čím změřit výstup.
třeba osciloskopem s vysokonapěťovou sondou, nebo jednodušeji vhodným nastavitelným jiskřištěm.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Existuje tovární měřič ohradníků. "Vidlácky" to jde vyzkoušet jiskřištěm s nastavitelnou vzdálenosti přeskoku (1mm odpovídá přibližně 1KV), nebo normální zářivkovou trubicí, kterou připojíš koncama na výstup impulsátoru. Mezizáviťák jednoduše nepoznáš, projevuje se až při vysokém napětí. Kondenzátor podle štítku má 4uF +/-10%
(kód 405). Obvodově to vypadá na jednoduchý "crowbar circuit", což je obvod, kdy je nabíjený kondenzátor vybíjen tyristorem do trafa, až dosáhne prorážecí hodnoty diaku, přes který je tyristor spouštěn.
Impulsátor by nikdy neměl běžet bez zátěže, jinak se trafo probije. A nevhodným připojením se to provozu na prázdno přibližuje.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#4 Příspěvek od MiraSt »

>>Impulsátor by nikdy neměl běžet bez zátěže, jinak se trafo probije. A nevhodným připojením se to provozu na prázdno přibližuje.<<
To neznám. Ohradník potřebuje zátěž? Myšleno jako na tom drátu na poli?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

MiraSt píše:To neznám. Ohradník potřebuje zátěž? Myšleno jako na tom drátu na poli?
jistě, kapacitní zátěž . . .
při náběhu toho impulzu tam teče i dost velký proud . . . sekundár trafa je zatížen.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Generování tohodle napětí není dáno jen prostým převodem impulsního transformátoru - při připojení nabitého kondenzátoru na primární vinutí - což ten tyristor vlastně dělá - dojde k nakmitání vyššího špičkového napětí, který se musí někde "spotřebovat" - Buď nabíjí dráty ohradníku (kapacitní zátěž), nebo jde cestou nejslabší izolace v systému - a to je mezizávitová izolace v trafu, nebo překmitem probitý tyristor. Proto by měl návod, zvlášť k výkonným jednotkám obsahovat upozornění na nebezpečí plynoucí s nepřipojeným výstupem, nebo vhodná opatření při použití na menší ohrady, než na který je určen.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Aha.. To mi nedošlo, že ta zátěž je ta kapacita na poli. Dík za vysvětlení.
Jako malý kluk jsem nevěděl co to je a když jsem to podlízal tak jsem dostal pěknou pecku. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#8 Příspěvek od jenicek »

Jeden čas sem opravoval ohradníky pro firmu, co je prodává, když se jim zrakvil jejich opravář. Ve většině případů byl vadnej hlavní kondenzátor (byť se tvářil ok). Další závadou byl vodivej kanál na desce či krytu, kdy to střílelo uvnitř zdroje. Vyjímečně byl šluslej spínací prvek a opravdu vyjímečně bylo v čudu VN trafo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

otakarv píše:On to má napojeno na okapové rýny na svém domě neboť mu dům "navštěvovaly" kuny.
on má rýny na izolátorech ?
neudělal se jen větší svod mezi rýnami a zemí ?
pak by totiž ta "rána" byla slabá a kunám by to přestalo vadit.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Až tak jsem se jej nestačil informovat ale s největší pravděpodobností ty rýny nejsou na izolátorech ale klasicky upevněné.
Nakreslil jsem schéma toho ohradníku (impulzátoru) viz příloha. Také jsem změřil další součástky, kapacitu C1 mi měřák ukázal hodnotu 2041nF a ESR-0,58Ω. Asi to budou 2µF ale z toho označení jsem jelen, viz příloha. Polovodiče jsou dobré, diodovým testem jsem nenaměřil zkrat.
jenicek píše: Ve většině případů byl vadnej hlavní kondenzátor (byť se tvářil ok).
Jakým způsobem bych jej mohl nejlépe otestovat abych zjistil zda je dobrý?
Přílohy
IMG_0063 – kopie.JPG
Schéma impulzátoru EASYCLOT
Schéma impulzátoru EASYCLOT

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#11 Příspěvek od Spiral »


Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

. Pokud jdou impulsy na tyristor, měla by blikat LED. Pokud chceš zjistit, zda jdou VN impulsy z výstupu, použij jiskřiště - třeba autosvíčku, kterou připojíš na svorky. Vzdálenost elektrod můžeš upravit podle pořeby, Vhodnou měrkou nastavíš přeskokovou vzdálenost (2mm odpovídá cca 2000V) ale s vědomím, že autosvíčka již nikdy nebude použita do motoru.
Dále můžeš zkusit připojit zářivkovou trubici, která by měla v rytmu blikání LED blikat. (zářivku připojíš bez startéru a tlumivky. Konce na jedný a druhý straně můžeš spolu spojit, nebo využít jen jeden z každé strany). No a poslední možnost - která je nejjistější: Existuje testovací přístroj na ohradníky, který na něj připojíš a ten Ti ukáže stav. (stojí nějaký peníze a nevím, zda se vyplatí kvůli opravě jediného zdroje). No a pak jde použít osciloskop ze speciálním příslušenstvím, kdy na výstup připojíš výkonový 500R až 1k odpor a na něm odebíráš přes VN sondu napětí a vyhodnocuješ velikost. Hodnotu porovnáš s hodnotou udanou v manuálu.
tester ohradníků

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

Artaban001 píše:No a pak jde použít osciloskop ze speciálním příslušenstvím, kdy na výstup připojíš výkonový 500R až 1k odpor a na něm odebíráš přes VN sondu napětí a vyhodnocuješ velikost. Hodnotu porovnáš s hodnotou udanou v manuálu.
manuál jsem sice nenašel, ale nějaké parametry jsou tady . . .
Přílohy
CHAPRON EASYCLOT.jpg

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

Tak jsem to celé poskládal, nic vadného jsem nenaměřil. Našel jsem starou zapalovací svíčku na které jsem nastavil zhruba 2mm mezeru na jiskřišti, odcvaknul dva VN vývody ze starých televizních chassis, napojil na svorky a svíčku a vyzkoušel zapnout. Chvilinku se nic nedělo tak jsem si myslel že jsem něco udělal špatně ale najednou to začalo házet jiskru a celkem silnou.
Že já to nevyzkoušel hned než jsem to rozebral a proměřoval :wand: ale věřil jsem tomu bratranci že to nic nedělá pouze signalizační dioda bliká. On bude mít někde problém s tím napojením, někde mu to bude zkratovat. Zavolám mu ať si pro to přijede a vyzkouší to s nějakým jiným připojením.
Děkuji Vám všem za pomoc, každopádně jsem se zase něčemu novému přiučil.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

Tak tu byl, předvedl jsem mu funkčnost tak že mi pak dá vědět jak to dopadlo. Ptal jsem se jej jak to má připojené, on že k tomu účelu koupil spolu s tím ohradníkem speciální úchytky přímo na rýnu a lanko je vedeno v izolátorech. Druhý vývod má napojený na hromosvod.
Za několik minut mi psal že našel místo kde mu to zkratovalo a už to běží ale slyšel "pleskání" dalších výbojů tak to musí zítra pořádně prohlédnout a upevnit.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“