Prokovování plošných spojů na kuchyňském stole

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle kdysi dávno docela dobře vyřešil Davidus, škoda, že se asi zbláznil.

To nás čeká všechny, ale záleží na věku, ideální je stav, kdy si to člověk už neuvědomuje.

Mám tady od něj vzorek, je to docela povedený, ale ta chemie je příšerná. Už jen proto, že v profi praxi se napřed (čistě) vrtá (ten vrták má desetitisíce otáček), pak prokovuje a až nakonec leptá. Naopak to moc nejde.

Pozn. Kdysi za "tečku" uvnitř padu určenou pro navedení vrtáku při amatérském vrtání v profi výrobě doslova "stříleli", protože jim to podleptalo pracně vyrobené prokovy. Ale to byly časy skutečných "fotoplotrů" a osvitu na film od zadavatele, dneska si to vyfiltrují.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=65249
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#17 Příspěvek od Lojza1 »

Není Davidus tak náhodou autorem toho velmi přínosného a právem chváleného videa z odkazu, ke kterému jsem právě napsal obsáhlý komentář na předchozí stránce?
Koukám, že je, jak jinak. Jen mi nejde do hlavy, že jsem tady to vlákno nenašel, než jsem včera založil vlastní. Kdy se měl Davidus zbláznit? To video je staré asi tři roky a vypadá v něm naprosto příčetně.
Ale to žádná příšerná chemie snad proboha není. Jako příšerná chemie mi připadá galvanické cínování v lázni, která se musí náročně opatrovat a ošetřovat, odstraňování cínu striperem s kyselinou dusičnou a podobné ohavnosti (raději si nepředstavuji, jak se ty desky profesionálně čistí a prokovují, o tom ostatně nevím vůbec nic, leda jsem někde zahlédl název proprietární metody). Spíš naopak, snad nejhorší je ten chlorid a ten se používá na kuchyňské leptání tradičně. Samozřejmě že se vrtá už na začátku. I když ten jiný dříve opakovaně zmiňovaný postup s koloidním stříbrem to nepředpokládá a nevyžaduje, jak jsem pochopil. A jasně že to vrtání už na úvod je zdrojem komplikací.
Když to ale porovnám, tak vrtání do vyleptaných koleček mi při nějakých nárocích na přesnost připadá mnohem zdlouhavější, než vrtání podle plechové šablony. Jen tak měkká šablona není na velkou sérii, ale to není ani ta prokovovací metoda. Já jsem například v tomto projektu vyrobil po jedné prokovené destičce a právě se chystám vybalit nové filmy (už bez otvorů v ploškách), s novou verzí spojů a se shodným vrtáním (přidal jsem jen tři dírky na předtím nevyužitou boční plochu, návrh je upravený o připojenou LEDku a na šetrné dobíjení alkalické baterky).

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od kulikus »

Kdysi jsem videl výrobu v printed.cz, ještě se starou technologií. Vyvrtané desky byly za rohy jedné strany zavěšené na pohupujících se závěsech. Ponořená deska visela v roztoku a její pohyb dírama proháněl roztok.
Myslím, že míchátko na dně je v uvedeném ohledu neúčinné.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 30 bře 2023, 22:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Habesan »

ZdenekHQ píše:škoda, že se asi zbláznil.
S někým si ho pleteš.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kulikus »

ZdenekHQ píše:Tohle kdysi dávno docela dobře vyřešil Davidus, škoda, že se asi zbláznil.
Ten výrok mi přijde dehonestující.
Davidus odvedl respektuhodnou práci na videích pro youtube (pro nás), souběžně stíhal stavět (dům?), vyvíjet, zakládat rodinu a makat pro firmu. To vše se nedá jen za světla. Otevřeně přiznal, že ho to dohnalo a nestíhá. Ne každej si umí včas hodit kopyta na stůl.
Chci proto místní komunitu požádat o zdrženlivost s podobnými výroky na jeho adresu.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#21 Příspěvek od Lojza1 »

K míchání:
Já to také tuším. Proto jsem to zatím ani nezkoušel a jen jsem s deskou zkoušel trochu pohybovat, ale to spíš pro klid svědomí. Připadá mi ale, že ty bublinky z akvaristického vzduchování také nebudou kdovíjak účinné v porovnání s míchátkem. Zatím zkusím větší proudovou hustotu bez medvídka, příležitostně mi Košík přiveze želatinu a mezitím třeba odhadnu, jak moc s proudovou hustotou stoupne nárok na míchání. Když jsem destičku opakovaně důkladně pokryl aktivátorem, bylo prokovení celkem dobré. Vadilo mi spíš to otravné opakování úkonu. A když to pak šlo prokovit celkem spolehlivě, tak myslím, že při té proudové hustotě proplachování potřebné tak moc nebylo.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od PotPalo »

Ja by som miešanie asi riešil nejakým čerpadlom, ktoré by prečerpávalo roztok z jednej strany nádoby na druhú.

K Davidusovi len toľko, že čo si pamätám tak začal bezhlavo mazať všetky svoje príspevky, takže témy prestávali dávať zmysel. Preto bol zablokovaný nech tu neostane poloprázdne fórum. Či sa to dá nazvať zbláznením neviem posúdiť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#23 Příspěvek od makak »


Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#24 Příspěvek od Lojza1 »

PotPalo píše:Ja by som miešanie asi riešil nejakým čerpadlom, ktoré by prečerpávalo roztok z jednej strany nádoby na druhú.
Ano. Ale je to agresivní látka. Já mám do chloridu v leptací vaně ponořenou vrtulku pro lodičky na dlouhé plastové hřídelce. Tam nepotřebuji proplachovat otvory, jen desku z obou stran omývat homogenizovanou kapalinou. Mimochodem to nemám udělané moc dobře. Prokresluje se mi postupně ve vyleptaných plochách rychlost proudění v různých oblastech destičky a u hodně jemných motivků jako drobné nápisy jsou pak zřetelné rozdílně zaleptané hrany spojů. Nevím, jak by se to dalo udělat snadno a lépe. Dá se to ladit otáčkami vrtulky.
Někdy bych mohl zveřejnit regulátor asynchronního motorku s levným MSP430G2230. Vymyslel jsem si tam způsob, jak odečítat aktuální otáčky, a v tom tyristorovém regulátoru je od nich zpětná vazba. Bez zpětné vazby se ten motorek v podstatném rozsahu otáček regulovat nedá, má ty otáčky nestabilní a pasivně se nedají udržet. Ten regulátor to umí uřídit.

Ty bublinky v leptačce podle Daviduse jsou dostupným a jednoduchým řešením, ale míchají vertikálně, neproplavují tak moc otvory. Kdyby míchaly kolmo pod vodorovnou destičkou, bublinky by se asi staly základním problémem. Napadlo mě teď, ale to by byl dotaz na nějakého odborníka, mít tu destičku opravdu ponořenou vodorovně. Anodu jen jednu někde vysoko nad destičkou. Myšlenka je, že by elektrolyt nasycený těžkou mědí od anody klesal ke katodě a tím vyvolával proudění správným směrem. Nějaká svislá přepážka by mohla rozdělit elektrolyt do sestupného obohaceného a vzestupného ochuzeného proudu. Jako u samotěžného ústředního topení. Bylo by to komplikované, nákladnější a asi trochu nepraktické, ale možná dostupnější, než s destičkou v elektrolytu motorizovaně přejíždět jako v té zmíněné profi technologii nebo řešit vhodné odolné čerpadlo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

@kulikus + @Habesan: Ten výrok v žádném případě není dehonestující a s nikým si ho nepletu. Davidus tady zveřejnil na EB i na hlavní stránce svoje videa, pak se patrně s někým pohádal a všechno smazal i z hlavní stránky, načež začal mazat i svoje příspěvky. Tohle normální uživatel nedělá. Pak požádal o anonymizaci. Proto se dost věcí nedá dohledat.

Mimochodem, byl u mě na návštěvě osobně.

Nevím, kde je mu konec, to by mohl vědět forbidden

P.S. Lojzo, šetři těma špalkama textu, stejně to nikdo nečte celý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#26 Příspěvek od Lojza1 »

ZdenekHQ píše: P.S. Lojzo, šetři těma špalkama textu, stejně to nikdo nečte.
Někdo snad ano. Třeba si to časem přečte někdo kompetentní a posune to řešení někam, kam to já teď posunout neumím. Nebo taky ne. Mně to stojí čas. Stojí to něco Tebe? Číst to přece nemusíš a samotný text na serveru moc místa nezabere. Ale jsi moderátor, takže rozhoduješ. Mám to smazat?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Smazat ne, jen vybrat to důležitý. I to je svým způsobem umění.

Chceš příklad?

Někdo snad ano. Ale jsi moderátor, takže rozhoduješ. Mám to smazat?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#28 Příspěvek od Lojza1 »

OK, příště stručněji. :)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od PotPalo »

To čerpadlo som myslel také aké majú v chemických laboratóriách. Tam sa motorom masíruje iba silikónová rúrka a kvapalina sa tak v nej tlačí požadovaným smerom.

A možno by celé to akvárium stačilo mať na hojdačke ktorá by sa hojdala sem a tam, a náklon by spôsobil príliv a odliv.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#30 Příspěvek od vladodyno »

PotPalo píše:To čerpadlo som myslel také aké majú v chemických laboratóriách.
Peristaltické čerpadlo.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“