Kondenzátory do spínaných zdroju.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

Kondenzátory do spínaných zdroju.

#1 Příspěvek od apollo78 »

Zdravím,
jaké jsou dle vaší zkušenosti vhodné (nejlepší) filtrační kondenzátory do spínaných zdrojů? Když zvolím v TME filtrování podle použití kondenzátorů ve spínacíh napájecích zdrojích, tak mi to nabídne jen produkty Nichicon. Panasonic zase nemá v dasheetech vyloženě napsáno, že jde o kondenzátory použitelné ve spínaném zdroji. Na stránkach Panasonicu jsem našel tabulku s vlastnostmi, ze které vyčtu že série začínajíci písmenen F jsou nízkoimpedanční, a předpokládám tedy, že by se daly použít. Nebo se mýlím?
Dík za každou odpověď.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Z TME pouzivam na opravy zdrojov Panasonic FR, FC, Nichicon PW. Dlhodobo poruchovost nulova.

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od apollo78 »

V některých zdrojích jsou hned u elytů zatěžovací odpory. To je tam snad schválně, aby to snižilo životnost těch kondenzátorů? Napadá mě je vyházet a naletovat zespod smd odpory.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od voitano »

Ty hřející odpory vylepšují ESR těch kondů :D . Těm spíše více škodí ten impulzní provoz, neboli zvlnění proudu tekoucí tlumivkou

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#5 Příspěvek od HF_Tech »

Ty vodpory jsou tam hlavně kvůli nepříjemnému pískání zdroje nebo zvyšování napětí bez připojené zátěže. Je to bohužel takový konstruktérský nešvar. Moderní řídící IC už tento problém nemají nebo to jde vyřešit jinak.
Jinak na opravy spotřební elektroniky klidně stačí i SAMXON z TME. Životnost solidní a nemá se cenu honit za minimálním ESR za každou cenu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Ecom z Českýho Meziříčí taky vede kvalitní elyty do zdrojů. Beru buď u nich a nebo Low ESR v KTS-AME v Hradci Králové pokud mám zrovna cestu kolem. Ecom jede jen na ešop.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od apollo78 »

voitano píše:Ty hřející odpory vylepšují ESR těch kondů :D . Těm spíše více škodí ten impulzní provoz, neboli zvlnění proudu tekoucí tlumivkou
Takže jesti to dobře chápu, dochází na té filtrační tlumivce jen k nějakým rázům? nebo při tom zvlněném napětí se nakmitá "něco navíc"?
A když za usměrňovačem bude kondenzátor, pak tlumivka a další dohlazovací kondík, teoreticky na tlumivce nebude skoro žádný zvlněný proud. Je to tak?

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od voitano »

Ta tlumivka má právě za ukol, mimo jiné, zmenšit namáhání toho kondu, no čím více je navržena menší, aby se ušetřilo, tím větší je pak zvlnění proudu v ní a to pak je ten kond namáhán více pulzujícím proudem

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“