Zesilovače EZK

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Zesilovače EZK

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek. Mám jen dotaz. Dají se ještě někde sehnat buď stavebnice nebo celé moduly zesilovače 2x100W od firmy EZK? Konkrétně EZK141 (stereo), případně něco podobného, aby to šlo vyměnit jen "kus za kus". Známému odešel právě tento koncový zesilovač v Jukeboxu a chtěl by ho opravit. Sem mu říkal, že je to víceméně skládačka, která se prodává, ale jak jsem zjistil, tak už se neprodává.. Snad jediné co jsem našel je je mono modul https://www.hadex.cz/m428c-zesilovac-10 ... s-tda7293/, který ale vypadá na nějakou rychlokvašku z číny... Ono se ani moc nedají najít i ty TDA7293... By je možná stačilo vyměnit, jelikož počítám s tím, že pasivní součástky kolem asi budou ok... Max kondíky... On to "štavil" skoro celý den naplno, tak myslím, že se to tomu už moc nelíbilo... Není to už žádný mladík - ten jukebox...
Díky za každou radu... :)
Přílohy
IMG_20230329_164433.jpg
IMG_20230329_161414.jpg
IMG_20230329_161422.jpg

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#2 Příspěvek od jenicek »

Myslím, že TDA7293 mám ve skládku, kdyžtak mi pošli SZ

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Jinak se dá koupit i třeba v TME.
Ale máš fakt jistotu, že odešel tenhle IO?
A jen jeden?
Pokud mě paměť neklame, tak tyhle stereo moduly měly společný přívod napájení, a když se jeden koncák utavil, tak šel většinou do zkratu. Potom nehrál ani druhý kanál...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#4 Příspěvek od Rellik »

Nazdar. Díky za odpovědi a nabídky. Ano myslím, že odešel jeden z těch koncáků. Prý se odtud kouřilo. Dotyčný to na silvestra valil nonstop naplno, na což myslím to není zrovna stavěno. :) Na ten výkon jaký to má, mi přijde ten chladič trochu malý. Buď to vyzkouším, který z nich odešel a vyměním, nebo tam dám něco jiného podobného.

Jenicek: díky za nabídku píšu SZ :)

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#5 Příspěvek od Rellik »

Dnes mám jukebox už doma, tak jsem to mohl "rozkuchat".. Je to stavěné modulárně, takže to nebyl až zas takový problém... Po "odkrytování" konců, bylo jasné, že to mají zasebou... Nicméně jsem zjistil, že by měly být skladem jedné prodejně elektroniky přímo tady ve městě... :) Tak uvidím, jak je vyměním... Jinak s jiným zesilovačem Jukebox funguje normálně... Jen nestíhá krmit ty repro... Mám k dispozici jen 2x40W...

https://photos.app.goo.gl/HsuzmFDaLsh4xiGY9

Po neděli se uvidí... Teď je zatím vytáhnu a projdu zbylé součástky...
Přílohy
IMG_20230401_131757.jpg
IMG_20230401_112857.jpg
Není ten chladič malý na 2x100W?
Není ten chladič malý na 2x100W?
IMG_20230401_112057.jpg
IMG_20230401_111615.jpg

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#6 Příspěvek od Rellik »

Sice po delší době, ale dřív nebyl čas. Podávám raport... Nové koncáky po výměně hned shořely :( Vypájel jsem tedy všechny kondenzátory a diody, které jsem proměřil. Diody OK. Vstupní filtrační kondenzátory měly jen menší kapacitu. Odpory, které zůstaly na desce OK. Po zapájení kondenzátorů (některé vyměněné za nové) a diod. Zkouška zapnutí - bez koncáků - OK. Po zapájení koncáků (TDA 7293) se z nich začmoudilo a hotovo... Napájení ze zdroje - +-46V. Zkoušeno znovu s dalšími novými konci s jiným zdrojem, kde bylo +-42V Jsou to snad nějaké čínské napodobeniny, které nesnesou tak "vysoké" napájení? Kupovány byly tady v ČR ne z ali nebo ebay... Může mi to někdo vysvětlit?Je to původní zapojení - http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/kmd7293.htm ale to už jsem psal... Celkem mě to štve... Ty koncáky nejsou zrovna levná záležitost... :(
Díky za případné odpovědi...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

To je divný, mám napájení 2x42V a chodí to bez problémů, nemáš přehozenou polaritu, nebo něco jinýho že to po zapnutí vyhořelo ?
Až osadíš další, ověř si závěr, než to zapneš na tvrdý zdroj, proudem 50mA tomu neublížíš.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

Taka otazocka, nechces to radsej nahradit nejakym D-ckovym zosikom? V nejakom podniku to na "kvalite" zvuku nepoznas, ale bude to ovela menej hriat a teda by mohlo vydrzat dlhsie. a hotove moduly stoja smiesne peniaze.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Pro jistotu se zeptám: Izolační podložku pod chladící křídlo, a plastovou podložku pod šroubek - dals?

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#10 Příspěvek od Rellik »

samponek: Polarita Ok. Shořelo to jak na originálním zdroji tak i na jiném.

pocitujlasku: To jsem udělal - Dal jsem tam 500W D class modul s IRS2092S A jelikož je tam nižší napájení, než doporučené, tak výkonově to bude jako těch 200W...

ransom: Dal, a dokonce jsem preventivně měl každý koncák na jiném chladiči...

Fakt toto nechápu... :(

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

S těmito šváby bývají problémy všude kde se objeví. A co jsou k dostání čínské pajcy, tak s těmi tuplem. Buď je spálí napětí přes 40V nebo se bez důsledného ošetření rozkmitají.
Já sám je nemám rád. Ono taky uchladit ztrátu 100W zesilovače - to se běžně dělá se čtyřmi tranzistory v TO-220 (a to ještě teplo na koncových tranzistorech není všecko co zesilovač vygeneruje). Do 60W používám svoje miniaturní! diskrétní moduly. Ono je to stejně velké jako s tím TDA. Vždycky je lepší mít výkonovou část s trochou paranoie naddimenzovanou. Jinými slovy netahat TDA729x nad těch cca 40V bez signálu.
Nevím který modul s IRS přesně máš. Ty co se mi válejí doma se probudí k životu až někde nad +/-55V. Ale pro tohle použití dobrá volba.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Nechci kecat, ale tuším že s těmito šváby mám můstek v subu, který sice nepoužívám, ale přežily zkrat na výstupu i otřesy upadlý filtrační kond.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#13 Příspěvek od Rellik »

ransom - konkrétně tento https://www.hadex.cz/m428e-zesilovac-50 ... -irs2092s/ Originál zdroj je tam toroid 2x29V 200VA...

Kremik - tento nepřežil Silvestr, kdy ho majitel vyšťavil nad jeho možnosti a šel dál pokračovat v pití... Pak už jen ví, že se z toho zadýmilo a hotovo...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Kremik:
To je klidně možný. Mně zase chodí třicet let konstrukce s proklínanými MDA2020.
Rellik:
Jo, to je on. Akorát já je měl levněji z Aliexpressu. Jestli se spolehlivě chytly a nevynechávají při plném vybuzení (jak poklesne napětí) tak dobrý. Je to zastaralá konstrukce a poskládaná z mizerných součástí. To první tady nevadí a na to druhé stačí nehonit je nadoraz.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Na MDA2020 nadávaj jen ti, co s nimi neuměj :wink:
Získal jsem kdysi levně B113 právě proto, že v něm "pořád odcházely". Jsem je vyměnil, hrál na ně roky, nijak je nešetřil a nic se jim nestalo. Přitom původní majitel jimi krmil jakési plastové bedýnečky s nějakým obyčejným širokopásmem, já pořádné dřevěné dvoupásma (k nelibosti většiny okolních sousedů :-) ).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“