Rozdíly v teplovodivých pastách

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Rozdíly v teplovodivých pastách

#1 Příspěvek od css »

Chci si asi po 20ti letech koupit novou teplovodivou pastu (stará už došla) a jsem nějak zmaten ve výběru a rozdílech 8O Tenkrát byl jeden druh, bílá, a hotovo.

Dnes jsou rozdíly hlavně v parametrech tepelné vodivosti udávané ve W/m-K. Předpokládám správně, že čím je toto numero vyšší, tím je lepší vodivost tepla pastou ze součástky na chladič?

Stejně je ten údaj ale pro mě dost imaginární, netuším, jakou pastu volit například pro 3d tiskárnu mezi heat block a topné tělísko, heat block a hot break, v elektronice pro běžné upotřebení např. chladič pro LM7805 atd?

A ještě koukám, že dnes má většina past barvu stříbrnou, oproti staré bílé. Proč, v čem je to lepší/horší?

Díky za případné rady a rád se poučím :lol:

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

Áno, čím je koeficient tepelnej vodivosti vyšší, tým sa lepšie prenáša teplo. Strieborná pasta oproti bielej obsahuje častice kovu, ktoré by mali tepelnú vodivosť zvyšovať, ale pozor, niektoré tieto pasty mali takú nectnosť, že boli vodivé a to tak, že čím bola tenšia vrstvička, tým bola vodivejšia a na niektorých procesoroch to potom robilo psie kusy.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od css »

Ivan_01: OK, díky za info :wink:

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#4 Příspěvek od PCmaniac99 »

Záleží na co tu pastu chceš používat. Nedávno se tu řešila elektrická vodivost teplovodivých past. Výrobce např. udává že pasta je elektricky nevodivá ale už nepíše za jakých podmínek, předpokládá použití ve výpočetní technice. Pokud to dáš do zesilovače, můžeš se pěkně divit. Já mám doma obyčejnou bílou právě pod tranzistory, potom arctic mx4 na běžnou aplikaci ve výpočetní technice a potom mám grizzly kryonaut pro speciální aplikace ve výpočetní technice.

Mimochodem mx4 se musí skladovat za nepřístupu vzduchu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

PCmaniac99 píše:mx4 se musí skladovat za nepřístupu vzduchu.
Prečo? Vysychá? Pod procesorom predsa zo strán má prístup vzduchu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hape »

A já bych se zeptal taky.
Mám pastu Keratherm KP12 která má výbornou tepelnou vodivost (10 W/mK). U údaje o elektrické vodivosti je uvedeno 53 pS/m. Co je to za jednotku? Je to hodně? Ostatní pasty Keratherm mají uvedenou vodivost 0, ale zase mají nižší tepelnou vodivost.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

S je Siemens, co je 1/Ω. p je piko.
53 pS/m = 18 867 924 528 Ω/m = 18 867 924 Ω/mm

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#8 Příspěvek od PCmaniac99 »

PotPalo: Nevyschla ale rozdělila se na 2 složky, je taková olejovitá a je nepoužitelná. Já jsem totiž vždycky po použití zatáhl lehce píst stříkačky nazpět a tím se tam dostal vzduch, po 2 letech skladování se vzduchem se nějak rozložila. Známý z PC servisu říkal že se to nemá dělat. Mám doma novou tubičku mx4 asi rok a té nic není.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#9 Příspěvek od rudolf02 »

No, po zkušenostech s teplovodivými pastami, z nichž ty účinnější žel dobře vedou i elektrický proud, používám starou osvědčenou silikonovou vazelínu Lukosan M20. Neteče, nerozkládá se, nevede elektrický proud a je na věčnost.
Mažu s ní i hřídelky potenciometrů, ložiska v magnetofonech a další. Neřeším nakolik je horší než jiné, mě plně postačuje.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#10 Příspěvek od HF_Tech »

Při tenké vrstvě pasty nemá rozdíl v tepelné vodivosti význam. Důležité je spíš aby se vytlačil případný vzduch mezi chladičem a součástkou. Stačí úplně bílá pasta Al2O3 + silikon. Silikonu nesmí být moc, aby nevytékal.
Stříbrné pasty jsou spíš pro srandu králíkům, v reálu není v aplikaci významný rozdíl.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Behemot »

ani na rezistory bych nešel do těch totální jebek co se prodávají v kýblu (přičemž za 15 let se cena toho zpětinásobila) pod 1 W/mK, páč to už je IZOLANT, ne teplovodivka

na procesory a grafický jádra určitě nic horšího než Arctic Silver, minimálně pokud z to chceš trochu přetaktovat a honit, samozřejmě do bůčku stačí taky nějaká šedivka, přímo na jádro kde sme do 35 W TDP, že

Odpovědět

Zpět na „Poradna“