Schema regulovatelneho zdroja

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#32 Příspěvek od Tom82 »

Já jsem se pustil do stavby toho "KAZ 2" dle návodu ze zmiňovaného PE07-8/2002. Začal mne štvát koupený spínaný "laboratorní" zdroj made in china, který po zapnutí ruší i rádio Sázava postavené na stole na opačném konci :)
Plus mám už dva roky v šuplíku trafo z aukra vydražené za 150Kč, pravděpodobně z nějakého hifi zesilovače (trafo má označení výrobce BANDO) pro které jsem zatím nenašel uplatnění (je to 3,5Kg kostka s vynutím
I. symetrické 23V - 0 - 23V průměr 1 mm;
II. symetrické 15V - 10V - 0V - 10V - 15V průměr 1 mm;
III. 5.6V průměr 0,8 mm.

Změny jsem udělal jen v součástkách, hlavní filtrační kondenzátor kvůli napětí mého trafa 2X23V (v zapojení se počítalo s max 2X20V a kond na 63V), tzn 2*23*1,4=64,4 takže by podle mne byl kond na 63V přetěžován. Dal jsem tam tedy Nippon 4700µF 80V a raději místo diodového můstku KBU8J jsem dal KBU1010.
Jen si tedy nejsem jistý tím R5 a 0,47Ω, dal jsem 5W keramiku, snažil jsem se vzít alespoň "značkový" RoyalOhm, ale stejně, furt je to čína.
Přílohy
Screenshot_540.jpg
Screenshot_541.jpg
Screenshot_542.jpg

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#33 Příspěvek od Ruprecht »

Chtěl bych malý symetrický zdroj pro operáky do 2x18V, plynule nastavitelný, tak do 2x500mA s nadproudovou ochranou, a to ve formátu "nastojato", tzn. relativně tenký s ovládáním na největší straně (vede mě k tomu současný formát osciloskopů, generátorů atd, kdy by celá sestava mohla být nad sebou na konci stolu a mohla mít hloubku jen asi 15cm). Takový zdroj jsem zatím nenašel, nezbývá, než postavit. A když už, tak něco extra :)
Měl jsem takovou vidinu: DC napětí na vstupu (třeba z procesoru, možný displej, presety, krávoviny...), jako výkonové prvky by byly použity audio zesilovače jako výkonové DC operáky (TDA? LM?), nadproudová ochrana pomocí mute vstupu. Je to úplná hovadina? :)
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Je, dávat do funkce výkonovejch stabilizátorů stejnosměru výkonový zešilovače optimalizovaný na přenos střídaviny je blbost, zbytečný plejtvání. Postav symetrický schéma s komplementárníma strukturama v obou větvích, referenci můžeš klidně řídit nějakým kontrolérem a nastavovat D/A převodníkem pomocí rotokodéru, ale přísně symetrická struktura audiozesilovačů použitá pro obě polarity je zbytečnost. Můžeš to dokonce spáchat i tak, že jedna větev bude "vlečená" podle napětí větve druhý. Stabilitu určujou hlavně referenční prvky a rychlost zpětnovazební smyčky, obsah zvlnění na výstupu se taky dá ovlivnit způsobem filtrace napájení i pro ty řídící prvky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“