solární panel co s ním?

Solární technika, tepelná čerpadla, rekuperace, vzduchotechnika, klimatizace, ohřev TUV... prostě všechno, zač platíme, ačkoli bychom třeba ani nemuseli

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

solární panel co s ním?

#1 Příspěvek od radioelectrum »

dostal se ke mě solární panel. Tak si říkám co s ním udělat, Jak ho vyzkoušet? naprázdno dává 48V. Jestli bude funkční tak si říkám že bych ho využil k tomu přitopit a trochu ventilovat ve sklepě. žárovky + ventilátor bez další elektroniky a bez dobíjení baterie. Nebo to není dobrý nápad?
Přílohy
solar.jpg
20230406_174944.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

No nevím, větráky jo, ale moc si asi nepřitopíš.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Půlkilowattovým panelem už nějakej ten wattík do sklepa nažene, ale bude muset použít měnič na 12V - a ten měnič kvůli teplu dát do toho sklepa, aby využil i jeho tepelnou ztrátu k ohřátí vnitřního prostoru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od Valdano »

radioelectrum píše:žárovky + ventilátor bez další elektroniky a bez dobíjení baterie.
Ano mělo by stačit udělat si vhodnou odporovou zátěž pro ohřev třeba dvě žárovky na 24V v sérii a k jedné z nich zapojit paralelně ventilátorek na 24V. Žádná elektronika k tomu nebude potřeba.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

radioelectrum píše:Nebo to není dobrý nápad?
Záleží na potřebách/schopnostech/možnostech dotyčného výzkumníka. S nějakou mírou účinnosti to fungovat může, tak jak popisuješ. Problém sklepů bývá, že se kulminace zimy a vlhka většinou nekryje s kulminací energie z FV.
Jinak řečeno, když pere slunce a FV vyrábí jen to syčí, je ve studeným sklepě příjemně chladno a vlhko.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radioelectrum »

Crifodo píše:Jinak řečeno, když pere slunce a FV vyrábí jen to syčí, je ve studeným sklepě příjemně chladno a vlhko.
To mám chápat jako že si tím natahám do sklepa vlhčí teplejší vzduch a ve sklepě mi to začne kondenzovat? Já ten sklep chci používat jako dílnu. Je suchý, ale poměrně chladný i když to je vedlejší místnost než je plynová kotelna.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

To snad ani ne, spíš to bylo míněno tak, že v topné sezóně nebývá moc dlouhých a slunečných dnů, takže příspěvek z jednoho 400W panelu bude tepelně zanedbatelný.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Nebo právě opačně... třeba to má jako já. V topné sezóně se ve sklepě topí a je tam sucho. Mimo sezónu tam posílám kousek tepla ze sluníčka jinak tam je vlhko....
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Energie a energetika v domácnosti“