Minizdroj 6 V s ochranou.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Minizdroj 6 V s ochranou.

#1 Příspěvek od padik »

Mám dvě radia na 6 V, dosud se spínaným zdrojem-adapterem. Zvuk začal zkreslovat, závada v jednom zdroji, tak jsem oba spínáky vyhodil. S tím, že přejdu na klasiku s trafíčkem. Představa je, dát za stabilizátor 7806 přímo na výstup zenerku 7V2 a před 7806 rychlou pojistku . Jen abych neodpálil radia.
Je to OK? Děkuji.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pozor na to, že 78xx nezvládnou moc dobře filtrovat síťový brum. Pokud se připojí přímo na filtrační elyt, který je připojený rovnou na usměrňovač od trafa, tak se za stabcem objeví impulzní rušení v rytmu sítě. Velikost elytů skoro nehraje roli. Narazil jsem na to v jedné své konstrukci: 7812, odběr 300 mA, před stabcem byl elyt 2200u a na něm bylo přes 15 Vss. A stejně to za stabcem bručelo.

Pokud se toho chceš zbavit, je potřeba dát před stabec CRC člen např. ze dvou elytů 1000u a odporu dle odběru rádia tak, aby na něm byl přiměřeně velký úbytek.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Pokud to před závadou se spínaným zdrojem dobře fungovalo, tak bych ten zdroj hleděl opravit a jelo by to zas :-) Pokud ve verzi s trafem bude na filtračním C padat napětí pod minimum pro stabilizátor, tak se to pochopitelně projeví na výstupu, pokud bude napětí na C trvale vyšší, brumit nic nebude. Navíc lze graetz opatřit malými kondíky přes diody proti rušení při spínání diod, jak je v audiu běžné.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

V mém případě to napětí nepadalo a stejně to bručelo. Se stejným trafem a CRC členem bylo po brumu. Datasheet k 78xx udává odstup od brumu pro síťovou frekvenci, ale napětí za usměrňovačem má impulzní složku na vyšších frekvencích a ta skrz stabec proleze.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

To se mi nezdá, starý VEFky na zvonkový trafo, 4xKY132/80 do mostu a 2200uF/16V se stabcem 7805 "podloženým" dvěma LEDkama = výstupní napětí cca 8,5-8,8V a s následným kondíkem cca 100-220uF nebručely nikdy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“