Plynová deska - zapalování

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

Plynová deska - zapalování

#1 Příspěvek od vdm »

Zdravím,
Mám problém se zapalováním plamene na varné desce Fagor. Zapalují jen přední dva hořáky, na zadních jde jiskra jen sporadicky. Zapalují se všechny hořáky současně, není selekce na ten, který chci použít.

Zkusil jsem toto:
1.Prohození vývodů na zapalovacím modulu - žádná změna.
2.Proměření zapalovacích svíček šlusmetrem - obvod žádné není přerušen.
3.Udělat jiskřište mezi kusem drátu proti kostře a nezapalující elektrodě - jiskra se nenatáhne ani milimetr daleko.
4.Odebrat fungující hořáky aby nemohla jiskra přeskočit a zbylo víc energie na ty nefungující - jiskra se natáhne po keramickém těle elektrody na montážní šroubek hořáku. U té, kde je odebrán hořák.
5.Keramická část elektrod není viditelně očouzená.

Je možné, že nefungující elektrody mají takový svod, že už není energie na jiskru? Tvrdý zkrat fungující elektrody na kostru jiskru na té druhé funkční omezí, ale pořád jiskra přeskakuje.

Máte s tímto zkušenosti, nebo mám hned koupit nové zapalovací elektrody?
https://www.elny.cz/fagor-epf-4-gl-elek ... rak-p2804/

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

Zkusil jsi prohodit zapalovací svíèku zepøedu (tu která funguje) dozadu? nebo to nejde kvùli délce kabelu? Tím by se potvrdilo že je problém ve svíèce. Nebo nejsou nìjak zneèištìné ty zadní hoøáky? Je mi trochu divné že nefungují správnì dva, dvì svíèky najednou asi neodejdou.

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#3 Příspěvek od vdm »

pro sr71
Prohození jsem udělal, viz bod 1, ale na 100% nevím, které elektrody jsem mezi sebou prohodil.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Svod na elektrodě bývá nejčastější příčinou. Zkus je očistit isopropylem.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

vdm píše:pro sr71
Prohození jsem udìlal, viz bod 1, ale na 100% nevím, které elektrody jsem mezi sebou prohodil.
ty ale píšeš že jsi prohodil dráty na zapalovacím modulu, pokud to po prohození bylo stejné tak jsi vylouèil problém v tom zapalovacím modulu, jestli to chápu správnì

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od vdm »

Pro Hilla
Všechny elektrody jsem čistil stejně. Jedině že by probílejy někde v místě styku s plechovou deskou, úplně vymontované jsem je neměl.

Pro sr71
tou výměnou jsem chtěl zkontrolovat ten zapalovací modul, jestli má všechny vývody živé. Ale tím jsem vlastně vyzkoušel i nefunkčnost elektrod. Zapalují pořád jen ty přední.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě máš svod v těch "svíčkách", co nehážou jiskry. Taky to asi nepůjde vyčistit, protože to nejspíš navzlínalo mezi elektrodu a izolátor zevnitř. Takže pokud to nejde rozebrat, tak jedině koupě nových.

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od vdm »

Problém vyřešen. Trochu jsem se zamotal do toho, co a jak jsem vyzkoušel.
Závada je v zapalovacím modulu, dva ze čtyř vývodů nedávají jiskru stabilně. Po výměně modulu za nový jiskří všechny zapalovací elektrody bez výpadku.

Díky všem za rady.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“