Aby se nezapomnělo ...

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Aby se nezapomnělo ...

#1 Příspěvek od EKKAR »

Nějak jsem to včera propás, ale pro ty, co pokládají mobil za věc, která je s náma odjakživa, je tady připomínka, že tahle kapitola v historii vzájemný lidský komunikace trvá teprve 50 let...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... &seq_no=35
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Někdy cca v roce 1994 jsem telefonoval přes NMT z auta (telefon o velikosti kufříku a sluchátko bylo klasika na špagát jako u Macha a Šebestové) mámě domů, že už jsme v autě na cestě s tátou domů - do 40 min, že jsme na oběd. Moc nedokázala pochopit, že jedu v autě a zároveň telefonuju. V roce 1998 jsem díky výhře v tombole vyšmelil luxusní skříň za GSM telefon Panasonic s 3 možná 4 řádkovým textovým displejem. Tenkrát už to lidi znali, ale nějak stále nechápali, proč se do telefonu první nepředstavíme a hned volajícího oslovuju stylem "nazdar Lůďo". :-) Jo, mobily jsou běžné zhruba tak 15 let.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#3 Příspěvek od tomasjedno »

Jen 15? To trochu přidej, už 23 let máme 3 GSM operátory, a 16 let je tu s námi iPhone.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Přidej, Pavle - relativně běžný už se staly daleko dřív, zhruba kolem roku 1999-2000. To je doba, kdy byly nejpopulárnější Nokie řady 3210 nebo 5110, Motoroly 800-810-820 nebo Siemensy řad A nebo C - všecko jednoduchý grafický LCD s oranžovým nebo zeleným podsvícením, tlačítka, integrovaná anténa s "pahejlkem", vyměnitelný kryty - a váha taková, že když jsi je přesně hodil, zabíjely ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

No dobrá, já jsem prvně telefonoval z mobilu před 29 lety. Před 25 lety jsem měl svůj telefon. Ve svém okolí jsem byl exot. Před 23 lety přišel Oskar a trošku to zlevnil... Před 20 lety o mobilu uvažovala většina obyvatelstva i přesto, že ho nepotřebovala. Běžný před 15 lety? No je to ošemetné co to znamená... Ale myslím, že klidně můžu říct, že před 15 lety vlastnilo méně než 30 % obyvatelstva ČR (v celém světě to bude ještě horší) mobilní telefon, takže zároveň můžu tvrdit, že běžný nebyl...
EDIT: teď čtu, že světově předplatitelů mobilních telefonů před 15 lety bylo 60 % v ČR to bylo 130 %, tedy to bylo trošku rychlejší...
Naposledy upravil(a) Cust dne 21 dub 2023, 07:53, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Pegasáckýho Philips Fízla jsem měl za asi 7 stovek v srpnu 1996. Smlouva na 2 roky. V naší obci ještě nebylo pokrytí a tak jsem musel na kopec.
Kolega měl nějakýho malýho hajzlíka (asi Dancal) už 1994. Co to přesně bylo už nevím, číslo 601 xxx xxx ale pamatuju, že to ještě neumělo SMS.
Nedávno jsem do toho Fízla strčil simku s redukcí na platební kartu, připojil nabíječku a ono to po 27 letech stále funguje. 8O Teda nevolal jsem ale přihlásil se mi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

V roce 1996 na podzim měl každý už mobily od Motoroly, Philipse a nějaké Dancaly. To je asi 27 roků.
Předtím samozřejmě fungovaly NMT, které jsme poslouchaly na skenerech pásem. To byla ta správná zábava.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

ja, co si pamatam, tak u nas sa zacali predavat tie kompletne sady (telefon+predplatena karta) za nejakych 5tis. korun okolo roku 1996, bolo to uz gsm. NMT skor, ale cenovo to nebolo pre beznych ludi.
PS: pamatam si, ze mnt sa dalo odpocuvat na beznom radiu, okolo 107MHz
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Hmm, 1996 jsem dostal svůj první mobil, ale protože jsem byl ve firmě nejmladší dostal jsem Nokii 150, NMT a těžký jako kráva. To při nošení na opasku normálně stáhlo kaťata. :D Asi za půlroku se šéf smiloval a koupil mi Dancalla. On nejdřív mobil odmítal, ale pak se mu zalíbil, tak mi ho vzal a já dostal Siemens S8. Ten Dancall byl fakt maličkej a povedenej. Svůj osobní jsem si koupil až 1998, legendární Nokii 5110. Pak Siemens M75, Pak Nokia 6280, krátce Ericsson T39 a pak už první smartfouny. Ten mám zatím třetí.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od dracekvo »

Mám doma Sony CM-DX1000 s 2x baterkou a nabíjecí dokovací stanící, která umí nabíjet jak mobil, tak samostatnou baterku.
Kupodivu mají i dnes baterky téměř výrobní kapacitu. Vůbec nechápu co je v tom za články.
Pak mám doma nějakej dancall a nějakou starou nokii (předchůdce 5110). Vše kromě toho sony už má mrtvou baterku.
Taky ještě svůj první android. Motorola Droid 1, ten taky funguje, jen už má asi třetí baterku.

Jinak můj úplně první tel byl Alcatel co uměl ještě i tužkové batekry. Makal jsem na něj delé prázdniny :-D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Na tužkovky běhala i Motorola, s tou se suprově posílaly SMS. Naťukali jste zprávu o 160ti znacích, máčkli Odeslat a vybaflo to na vás Zadej číslo. Pokud jste si ho předem nenapsali na papírek, měli jste prostě smůlu...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Ano, to byl naprosto "geniální" programátorský kix. Ovšem tu potvoru ještě mám, ta přežila všechno.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Mobila mám od 99. Siemens C10. To byl supr telefon. Na telefonování a SMS. Nic jiného neuměl. Ale ani nebylo třeba. Měl jsem (mám) i toho Dancala, ale nepoužíval jsem ho, protože když jsem měl zmeškaný hovor, sice mě o tom informoval, ale neřekl od koho!!
Phillips Savvy byl taktéž nepoužitelný, protože i když jste odpovídali na SMS, museli jste zadat telefonní číslo :lol:
Líbily se mi Nokie, měly hodiny, budík, hry, dlouho vydržela baterka, ale nepoužíval jsem je, protože na nich napsat SMS byl vyloženě porod.
Takže tu C10 jsem používal fakt dlouhé roky. C / M35 byly opět nepoužitelné kvůli SMS, když přišla zpráva, místo aby jen decentně pípnul, né, plachta přes celý display! Nešlo to vypnout. Takže ta C10 mi vydržela až do SE T630. Dřív fakt nebyl použitelný telefon. Nebo možná nějaký jo, ale za hrozný prachy.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

pocitujlasku píše:ja, co si pamatam, tak u nas sa zacali predavat tie kompletne sady (telefon+predplatena karta) za nejakych 5tis. korun okolo roku 1996, bolo to uz gsm. NMT skor, ale cenovo to nebolo pre beznych ludi.
PS: pamatam si, ze mnt sa dalo odpocuvat na beznom radiu, okolo 107MHz
Blbost, NMT síť neboli "kanystry" běhala v pásmu kolem 450MHz ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Kolega měl nějakýho malýho hajzlíka (asi Dancal) už 1994. Co to přesně bylo už nevím, číslo 601 xxx xxx ale pamatuju, že to ještě neumělo SMS. Nedávno jsem do toho Fízla strčil simku s redukcí na platební kartu, připojil nabíječku a ono to po 27 letech stále funguje. Teda nevolal jsem ale přihlásil se mi.
to si pamatuješ nějak špatně . . .
čísla 601xxxxxx byla od Eurotelu a byla to síť NMT . . . (taky jsem ho měl . . .)
když se začala provozovat první síť GSM, tehdy taky od Eurotelu, tak ta měla čísla začínající na 602 !!!
když se objevil Paegas, tak ten měl čísla 603xxxxxx . . .
Oskar začínal s čísly 608xxxxxx.

Kód: Vybrat vše

Eurotel (dnes O2) spustil první tuzemskou GSM síť 1. července 1996. Paegas (dnes T-Mobile) startoval 30. září.
článek z Idnesu

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“