Pramet Sumperk: co byla znacka Fonit?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Pramet Sumperk: co byla znacka Fonit?

#1 Příspěvek od eleferner »

Mel bych jeden dotaz pro pametniky. Kdyz jsem scanoval katalog feritu Fonox, tak jsem si vzpomnel na jednu zvlastnost. Pred lety jsem "zdedil" starou krabici s jadry E42/15, asi z materialu H22. Ale na krabici je prelepka se znackou Fonit. Ne Fonox, ale Fonit. Ma stejny font jako Fonox a na jinem kusu prelepky je videt logo Prametu. Google to nezna. Nevite co to bylo? Ze by Pramet z nejakeho duvodu zacal s nazvem Fonit a pak ho prejmenoval na Fonox? A proc?

Mimochodem, nehodila by se ta jadra nekomu?
Přílohy
Pramet Fonit.JPG

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Asi leda najít pamětníka v Šumperku, ale moc času už nebude.
S tím variantním Fonitem bych si tipnul spíš opačnou časovou posloupnost, Fonox byl název už k hodně starým jádrům a tyhle E42/15 a navíc z H22 byly, mám ten dojem, až tak konec sedmdesátek/začátek osmdesátek. Taky jsem je rád používal, ale pořádný smysl to mělo jedině včetně bižuterie, polyamidová kostra se zatavovacími zuby do DPS plus dvoudílné Al stahovací úhelníčky a prešpanová vložka do nich. Bastlit upevnění a kostru v ruce by byla dosti pakárna.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od eleferner »

Z hecu jsem zkusil prohledat stara Amara. O znacce Fonit nasel dve zminky, prvni v 6/1955 a druhou v 11/1957. Prvni zminka o Fonox je v Radiovem Konstrukterovi 3/1970, pak se objevuje pravidelne. Takze ke zmene nazvu muselo dojit nekdy mezi 1957 a 1970. Az se mi nechce verit, ze by ta krabice mohla byt tak stara...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

20 párů? :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Hele, bejvaly doby, kde se naše "slavný" značky kvůli exportu musely změnit, aby jejich provedení třeba neuráželo náboženský cejtění v cílový zemi - takže z TESLY byla TEFLA a místo 6cípý hvězdičky musela mít 4cípou (klasika - mušlimáci a jejich odpor k židovskýmu symbolu). Třeba to je jeden z podobnejch případů. U nás v tuzemsku se o tom prakticky nevědělo, protože to byla čistě lokální exportní záležitost a přišlo s tím do styku míň lidí, jak desítky osob - většinou montérů nebo pracovníků "výsadek" = podniků zahraničního obchodu, kteří všichni byli vázaní větším nebo menším závazkem mlčenlivosti.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

eleferner píše:Az se mi nechce verit, ze by ta krabice mohla byt tak stara...
Žádnou krabici nikde nevidím, jenom poškozenou nálepku s nápisem Fonit, což může být cokoliv.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

eleferner píše:Z hecu jsem zkusil prohledat stara Amara. O znacce Fonit nasel dve zminky, prvni v 6/1955 a druhou v 11/1957. Prvni zminka o Fonox je v Radiovem Konstrukterovi 3/1970, pak se objevuje pravidelne. Takze ke zmene nazvu muselo dojit nekdy mezi 1957 a 1970. Az se mi nechce verit, ze by ta krabice mohla byt tak stara...
V AR toho moc o nových materiálech nebývalo, mnohem lepší dobový pramen bývá Elektrotechnický obzor a Sdělovací technika.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Tak bohužel dost čerstvá informace je, že dokumentace ke starým výrobkům včetně magnetů, se vyházela cca před 20 lety. Soukromý archiv, o kterém jsem věděl, je už taky pryč. Kromě nějaké velké náhody už zbývá leda tak bádat v tehdejších periodikách, možná státní archiv a podobně.

Pokud chce někdo bádat, nabízí se možnost dostupná v některých knihovnách : "Pokroky práškové metalurgie" : časopis Výzkumného ústavu pro práškovou metalurgii v Šumperku. Vycházelo od roku 1963, předtím jako Technické zprávy VÚPM.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Nedostupnost dokumentace je "naštěstí" v souladu s čím dál omezenější dostupností příslušného sortimentu, takže to až tak nebolí (a nepůjde o davy zájemců). Je fakt, že moderních materiálů soudobých výrobců je dost, taky je fakt, že já osobně v nich už celkem nemám přehled. To spíš takový, zde se střídavě vyskytující a mizející, např. Davidus, pokud se průběžně věnuje oboru.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“