Osciloskop

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mjana
Příspěvky: 23
Registrován: 25 bře 2023, 01:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od mjana »

Díky moc všem za poznámky a tipy. Asi to teda ještě odložím a počkám si, až ho budu opravdu potřebovat, a pak pořídím něco pořádného ne jen do začátků, ať nevyhazuju zbytečně peníze.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#17 Příspěvek od bdn »

Sám jsem kdysi na Aukro koupil starší digitální osc. TDS 210 a spokojenost. Měl jsem v ruce i USB digi. osc. Hantek, ale ten jejich doprovodný sw je katastrofa...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#18 Příspěvek od samec »

Pre začiatok si môžeš zbastliť káblik na jednej strane s konektorom jack 3,5mm do zvukovky, na druhej strane krokosvorky a nejaký ten odporový delič s ochrannými zenerkami. Môžeš tak sledovať signály od 20Hz do 20kHz. Ja som roky používal Winscope.
http://kabinet.fyzika.net/dilna/winscop ... a-20kc.php
Vie to zobraziť dva kanály, FFT spektrum amplitúdové aj fázové a tiež XY mód. S jednoduchým frekvenčným sínusovým oscilátorom som ho používal aj na meranie impedancií reproduktorov, výhybiek, cievok, transformátorov...

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#19 Příspěvek od rudolf02 »

Stručně:
Digitál - něco ukáže, u levného přesnost nečekej. Se začátkem PC byly i oscil. karty, žel poplatné HW a ovladačům tehdejších PC. Nakonec i ten uvedený ginstek dokáže z voltampérové charakteristiky udělat hokejku. Výbornou poznámku má Cust.
Výhodou je automatická synchronizace, stop a paměť.
Analog - ukazuje většinou přesně průběh, horší vyčítání napětí a času (kmitočtu), průšvih synchronizace, kdy je základní podmínkou stabilní kmitočet měřeného signálu a dostatečná amplituda na stínítku. Nakonec když není na stínítku stopa, začátečník namísto aby snížil citlivost vstupního zesilovače naopak ji zvyšuje na maximum, až obvykle vstup odpálí. Ale dnes jsou za hubičku.
Naposledy upravil(a) rudolf02 dne 24 dub 2023, 13:22, celkem upraveno 1 x.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#20 Příspěvek od nixdorf »

rudolf02 píše:Výbornou poznámku má Crust.
:D
jak tu padol ten starý Tektronix, nutno dodať, že tie neskoršie modely, ktoré ešte mali CRT obrazovku, už v skutočnosti boli digitálne osciloskopy - než prešli na displeje, kdesi tie zelené bakule museli minúť.
Sú to dobré stroje, len bez záruky si v prípade poruchy taký orloj neopraví - ostatne, ani ja by som to nevedel, lepšie povedané, ani netrúfol. Konkrétne, mám tu jeden Tek TDS1001B, ktorý mi jedného pekného dňa skončil v nekonečnej štartovacej slučke - výpadok vetiev napájania spínaného zdroja. Oprava? Vyfúkať nánosy prachu, ktoré napadali cez vetracie mriežky za dve a pol dekády. Zdroj škopíka vesele naskočil a "spína" dodnes. Škoda akurát, že počas toho bootloopu sa do error logu "vypálili" dve chyby.

Jo a ešte toho slona v miestnosti: s analogom zabudni na sledovanie aperiodických či jednorazových priebehov. A že ich vo svete modernej techniky je... Ak sa zrovna nechystáš opravovať starú telku či soundsystém z minulého storočia, nad analogom v roku Pána 2023 ani neuvažuj; zvyšok je iba halekanie starých kádrov nad jedničkami a nulami. Ak by si mal niekedy šancu pozrieť sa do vývojových labákov Intelu, Samsungu, CERNu, tak by si tam analogový škopík hladal maximálne tak vo vitríne muzea, a nie nadarmo.

Použiť line-in vstup zvukovky s kukátkom priebehu, hneď sa mi vybavia "experimenty" s NE555. Ale opatrne... :twisted:

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#21 Příspěvek od HF_Tech »

Za ty šušně na audiotechniku je dodela pěkná věc: https://www.analog.com/en/design-center ... m2000.html
Je k tomu k dispozici i deska s BNC pro připojení osciloskopických sond.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#22 Příspěvek od Cust »

Já mám toto: https://redpitaya.com/stemlab-125-14/
Používám to málo, standard mám stolní osciloskop 4 ch/350 MHz/8 GSps.
Ale nějakou práci to udělá, zvlášť, když bastlím v jídelně. Navíc to má desku pro připojení log. sond a nějaké GPIO kompatibilní s Arduino. Komunikuje to s PC přes Ethernet/WiFi. Je to 2 kanál + 2 kanály programovatelný generátor funkcí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nezapomněl jsi, že jsi na bastlírně? Nebo už doktoráty lezou do hlavy jako všem, co žijí v jiným světě? 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#24 Příspěvek od Cust »

ZdenekHQ píše:Nezapomněl jsi, že jsi na bastlírně? Nebo už doktoráty lezou do hlavy jako všem, co žijí v jiným světě? 8-)
Vůbec ne, nějvětší legranda byla při vývoji hlukoměrů - elektret mikrofon připojený na tu Red Pitayu - to mi najednou pomáhali všechny děti a závodili, kdo vykreslí na počítači nejhezčí zvuk. :-)
Naposledy upravil(a) Cust dne 24 dub 2023, 14:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#25 Příspěvek od HF_Tech »

Tu RedPitayu mám taky. Pro tazatele je to moc velký kanón na vrabce.
Ten ADALM2000 má přednosti:
- v akci bývá kolem 5000Kč. To je míň jak půlka za Pitayu.
- je k tomu snadno ovladatelný software pro mládež a spousta příkladů
- na rozdíl od levného osciloskopu to má i generátor a lze tak měřit přenosové charakteristiky zesilovačů
- je k tomu poměrně solidní podpora na SW na rozdíl od čínskejch hraček

Mínusy:
- ten konektor pro připojení signálů moc nedrží
- pro plnohodnotnou práci to potřebuje USB3
- přes napájení z USB si to občas nabručí nežádoucí signál

Kdyby si chtěl někdo poměřovat pindíky, tak mám Lecroy LSA 1000 :)

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#26 Příspěvek od HF_Tech »

nixdorf píše:
rudolf02 píše:Výbornou poznámku má Crust.
Jo a ešte toho slona v miestnosti: s analogom zabudni na sledovanie aperiodických či jednorazových priebehov. A že ich vo svete modernej techniky je... Ak sa zrovna nechystáš opravovať starú telku či soundsystém z minulého storočia, nad analogom v roku Pána 2023 ani neuvažuj; zvyšok je iba halekanie starých kádrov nad jedničkami a nulami. Ak by si mal niekedy šancu pozrieť sa do vývojových labákov Intelu, Samsungu, CERNu, tak by si tam analogový škopík hladal maximálne tak vo vitríne muzea, a nie nadarmo.
V jedné z těch jmenovaných laboratoří mimo zraky návštěvníků ještě přežívají Troglodyté Tektronix řady 7000 s vzorkovači 7S11 + S4 a zásuvné moduly 7A11. Relativně nedávno za tyto moduly ještě nebyla plnohodnotná náhrada. Největší atrakce je to "analogové" vzorkování v ekvivalentním čase :)

Muzeum:
https://w140.com/tekwiki/wiki/7000-series_scopes
https://w140.com/tekwiki/wiki/7000_and_ ... ling_heads
https://w140.com/tekwiki/wiki/S-4
https://w140.com/tekwiki/wiki/7S11
https://w140.com/tekwiki/wiki/7A11

Největší sranda jsou možnosti, doba vzniku a uvedení do prodeje v pravém sloupci.
TESLA v té době ještě tahala kačera...
Naposledy upravil(a) HF_Tech dne 24 dub 2023, 14:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono rozjeté tanky z pohledu admina není potřeba zastavovat, to ani nejde, jen je namířit správným směrem... 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Máš recht Zdeno . Takové nesmysly . Za tiskara má novou věc z číny i s dráty . Bazar ??? Jaká záruka potom ??? Jak ti tu zde píší , třeba si kup to samé , co predraženě prodávají zde a až nastuduješ , budeš vědět , co TY potřebuješ . Nyní budu muset asi po 3letech spustit OML3 , ale zatím si netroufám ..... :lol: :lol: Já myslím , že by ti také stačil .

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#29 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem si zbastlil tohle:
https://kutilska.poradna.net/questions/ ... c#r2322027
doba her a malin nezralých...
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#30 Příspěvek od ransom »

Já bych jen trochu rozporoval to "analog na analog". S laciným a vskutku primitivním USB 20MHz Hantekem dělám audio bez problémů. Limitace, zákmity, deformace obdélníka, kmitání koncáku, vše zobrazuje naprosto korektně. Vlastně mi vyhovuje tak dobře, že nemám motivaci generálkovat odložený analog, ani upgradovat na lepší. Vždycky dojdu k závěru, že nic víc nevyužiju. Používám ho s netbookem nebo s telefonem, takže izolovaný od země i od sítě.

Ono měření není často až tak o špičkové výbavě jako o správné metodě a interpretaci.

Nejlepší je samozřejmě odzkoušet si všecko.

Ten přenosný Owon už jsem okukoval před časem. Pro začátek by nemusel být špatný. Nakonec může zůstat ve výbavě jako druhý přístroj k nošení.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“