Běžící světlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

Běžící světlo

#1 Příspěvek od PsychoWard666 »

Potřeboval bych radu jak udělat běžící světlo, bylo by to pro 3 moduly po 4-5 diodách, ideální by bylo, aby se dala nastavovat rychlost potenciometrem jako na videu

https://youtu.be/i0QmAV1DjjQ?t=554

Našel jsem nějaké stavebnice na běžící světlo, ale pro více diod než bych potřeboval, takže jediné co mě napadá je použít Arduino a nastavit si rychlost toho běhání světla, ale přijde mi to možná trochu zbytečné, pokud by bylo nějaké jednodušší řešení.

Někdo nějaké rady? Děkuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

A kdyby sis upravil třeba tohle, že bys zavedl výstup patřičné (poslední požadované) LED na reset 4017 by nestačilo?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

S tou kombinací NE555 + CD4017 to bude nejjednodušší, ale aby dosáhnul potřebnej počet "větví", musí místo původních LED na desce zapojit kousek vedle na univerzální destičce stejnej počet spínacích tranzistorů NPN a těm pak zapojit odpovídající počet diod do kolektorů paralelně, samotnej integráč je lepší nepřetěžovat proudem větším jak 5mA na 1 výstup ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak to samozřejmě, tady šlo jen o "ideovej" návrh.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Já to píšu hlavně proto, že spousta "hádrujýnofců" a "křápberyjofců" sice umí z nějaký knihovny sestavit danej efekt čuníc program a "nasypat" ho do příslušnýho kontroléru, ale pro nás starší naprosto jednoduchá HW konstrukce a třeba právě potřeba proudovýho posílení výstupu příslušnýho integráče jim vůbec nic neříká.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#6 Příspěvek od Mahoney »

EKKAR: Nerozumím jazyku tvého kmene.

Patřičný efekt lze udělat nejen s CMOS obvody, ale i s LS TTL (či HCT), a ty ledku uživí a nemusí se dávat žádné tranzistory navíc (ale můžou, záleží podle "nenažranosti" LEDek). Stačí tedy NE555, 74LS90 (74LS93), 74LS138 (74LS145) a reset na tu ledku, která má být poslední. Za cenu těch obvodů (i menší) se ovšem dá koupit MCU a řešení by bylo obvodově jednodušší, takže dnes MCU smysl dává i na takovouto jednoduchou aplikaci, je to jen "dle chuti každého soudruha".

Záleží ale na schopnostech toho, kdo se ptá (tvé schopnosti neznáme, a měl bys být upřímný).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tyhle věci je dneska lepší ACT. Pokud se k tomu dá rozumná ledka, co jí stačí 2mA, tak to dávají s úsměvem.

Když jsem klukovi dělal efekt "knight-rider", tak jsem tam samozřejmě taky nacpal jednočip. I s "virtuálním" žhavením ledek přes PWM.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 27 dub 2023, 17:24, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Keby si čokoľvek v živote potreboval, tak si to kúp. ;)
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 34107.html

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Mahoney píše:EKKAR: Nerozumím jazyku tvého kmene.

Patřičný efekt lze udělat nejen s CMOS obvody, ale i s LS TTL (či HCT), ... Stačí tedy NE555, 74LS90 (74LS93), 74LS138 (74LS145) a reset na tu ledku, která má být poslední...
Máš tam docela hokej. 74138 je demultiplexer BCD na 1 z 8, k dekadickýmu čítači 7490 pro plnej rozsah patří dekodér BCD na 1 z 10 s označením 7442. K hexadecimálnímu čítači 7493 pak samozřejmě patří i dekodér/demultiplexor BCD na 1 z 16 s kódem 74154, označení 74145 patří dekodéru BCD na 1 z 10 s otevřeným kolektorem. S obvodama řady TTL už se to dneska asi postavit nepodaří, tahle historická a poměrně nenažraná řada se už prakticky nevyrábí a tím ani neprodává. Ani ta řada LS nebo ALS už není tak běžná jako před 30 lety. Dneska dostupná produkce je především v řadě HC/HCT, což jsou CMOS logický jádra s nastavenýma TTL vstupníma úrovněma a s posílenýma výstupama, aby výstupní proudy odpovídaly specifikaci TTL (má vyšší výstupní proudy = logickej zisk než řada CMOS).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Boha jeho, ATtiny 25, 45 nebo 85, na kousku bastldesky, 20 řádků programu, napřímo bez budičů ledek a je hotovo. Na to není potřeba žádný Hajduríno. Pokud ta ledka bude žrát do 10mA a bude jen jedna s omezovacím odporem na každým portu BB0 až PB5 do Vcc, tak to ATtiny v pohodě zvládne. Akorát pokud to bude běžící čára, je potřeba spočítat aby při svitu všech Ledek nebyl součet výkonů na všech portech nad 200mW, což je pro ATtiny maximum, co dokáže uchladit.
Jo a to nastavení rychlosti poťákem je za cenu ubrání jedný Ledky taky možný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Jenže von právě chce aspoň 3 stejně běžící "ramena", tzn. aspoň 3ks LED paralelně ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

S CMOSmi môžu byť tri LEDky zapojené aj do série. Len sa to bude blbo káblovať.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Mahoney »

2EKKAR: Nemám hokej v ničem, když resetuje na pěti tak je to jedno, a tak jsem to taky bral. Záleží hlavně jak na jeho dovednostech, tak třeba taky na tom co má v šuplíku, a třeba já tady zrovna těch 138 a 145 mám víc než pár a nebyl by pro mě problém nějaké poslat., kdyby na věc přišlo (jsou ale v SMD).

Někdy mám pocit, že je tu (obecně) ega příliš mnoho, a konkrétně se svou nenávistí k čemukoliv programovatelnému bys taky mohl něco dělat.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#14 Příspěvek od Rellik »

Kukni na zapojení "Posuvného registru" MH74174 s kombinaci buď s MH7404 nebo časovačem 555... Případně klopný obvod z tranzistorů... ;)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

samec píše:S CMOSmi môžu byť tri LEDky zapojené aj do série. Len sa to bude blbo káblovať.
Právě, půjde to napájet 12V a pořád to bude proudově uživitelný jedním výstupem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“