Nabíjecí/vybíjecí křivky pro LiFePO4 články

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

#16 Příspěvek od Kaniiisek »

Použití baterie je čistě na stabilizaci přenosové sítě.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#17 Příspěvek od passion »

Aký striedač k tomu máš? Potrebujem u známeho na chate vyriešiť to isté, navyše aj s častými výpadkami. Tak zháňam nejaké knowhow. Akurát on potrebuje 3f kvôli vodárni. Tvrdo na tom trvá jeho "studniar".

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#18 Příspěvek od Ruprecht »

BOBOBO píše:No jelikož mám články s vnitřním odporem pod 1mΩ , tak ten odběr nebude mít až takový vliv .
Pokud rozdíl napětí na článku mezi "naprázdno" a při odběru 20A bude pod 20mV tak to gratuluju :lol:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

No ony jsou 100Ah , s povoleným proudem 150A krátkodobě .. :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#20 Příspěvek od Ruprecht »

Změř to :lol: :lol: :lol:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#21 Příspěvek od rezis »

Na svých jdu při 100A proudu asi o volt dolu.

Edit. Měřeno na 16S 100Ah měničem takže i s kabeláží a jištěním. :lol:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#22 Příspěvek od _luky_ »

Kaniiisek píše:JJ v datasheetu je krásně popsané pro jeden článek, ale co když těch článků mám více ... mnohem více :) Konkrétně 24 článků v jednom racku zapojených v ser-par. - 12-2. Těch racků mám 152 rozdělených do 8 clusterů. Na výstupních svorkách mám 745 V a mám i konkrétní střídač, ale rád bych si logicky odvodil možné proudové a napěťové limity pro tohle konkrétní zapojení.
Lituju, ale pokud nezvládáš násobení, tak ti asi neumím poradit.
Je potřeba si ujasnit, kolik těch článků v serii vlastně je a výsledným číslem si vynásobit údaje z datasheetu ke článku. Četl jsem to 5x a podle tvého popisu mi to není jasné. Každopádně 745V DC na svorkách je mimo mojí kvalifikaci. Osobně mám 16s a provozuju to 48-55V. Mám vyzkoušeno, že nad 55.2V (tj. nad 3,45V na článek) se články začínají rozcházet.
Na střídači tedy potřebuješ nastavit nabíjecí napětí (bulk i float může být totožný), vypínací napětí a omezení proudu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#23 Příspěvek od rezis »

No pokud jsem správně pochopil tak má cca 1,1MWh
Fí jooo :-D
To bych asi řešil jinak.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Právě jsem si říkal , kolik živit měnič 48v , takže to živíš 16S . Právěžě mám zatím jen 12 článků .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od rezis »

Když koupíš Pylontech tak tam je 15S tedy nominál 48V. Já jedu 16S tedy 51,2V což je pro 48V měnič pořád akceptovatelné. Průser je, že moje BMS nekomunikuje s měničem... to řeším :-(
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Ono nelze na měniči nastavit konec vybíjení ? hele mne to zajímá jako vše amatéra . DOSTAL jsem 10 panelů a DOSTAL jsem měnič-vadný , nedetekuje aku . Tak si jdu hrát . Aku jsem koupil na to , že chci elektrokolo na celý den bez šlapání , prostě do vozíku na dítě , bez dítěte :lol: Mám vypletené zadní kolo 36V 350W .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#27 Příspěvek od rezis »

Nemohu mluvit za všechny měniče. Jedu na Growatt SPF5000 a tam to nastavit lze. Nicméně pořád je tam myslím minimum 44V (nevím to přesně). Kdo může tak jede právě na 16S - větší napětí menší proudy a větší kapacita. A vzhledem k olovu jsi pořád v menším napěťovém rozsahu.
Co se týče amatérismu... to jsem taky a pak se sem tam bavím s "profíky" a říkám si ty vole to nee....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#28 Příspěvek od dracekvo »

Když jsem měl lifepo, tak jsem nabíjel 3,45V.
Obecně se dá říci, že nabíjet max do 3.6V.
A nabíjel jsem jen na 15 min kvůli balancování. Pak jsem udržoval na 3,4V článek.

Vybíjet do 3,2V. Ale tam je to takové ošemetné. Oni lifepo můžou mít OK napětí v nezatíženém stavu, ale ve skutečnosti už můžou být pod 10% kapacity. Pro dlouhodobý život se nedoporučuje vybíjet pod 20% kapacity.

Já jsem to podle napětí neřidil. Ale řidil jsem se odebraným nábojem pomocí Victron bmv-700, díky kterému jsem přesně věděl kolik Ah jsem z baterky už vycucal a kolik % kapacity mi zbejvá.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#29 Příspěvek od ok1hga »

zajímá mě baterie LiFePo4 12V 20Ah GWL . . .
ta baterie se nemusí při nabíjení "balancovat" ???
obsahuje čtyři články, ale má jen vývody +/- 12V . . .
máte s ní někdo nějakou zkušenost ?

něco jsem našel tady, ale moc jasné mi to není.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#30 Příspěvek od _luky_ »

Ano, je to jako bezúdržbové olověné baterie, co se nemusí dolívat. Záruku to nějak přežije, víc se od toho nedá čekat. Lepší je tedy pořídit jednotlivé články a balancer+BMS a nebo hotovou baterii, která takovou věc už obsahuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“